Grecja naciska gaz

Bloomberg

Grecy kupują coraz mniej rosyjskiego gazu, a domagają się większych przywilejów. Konflikt rosyjsko-turecki im sprzyja.

Ministrowie energetyki Rosji i Grecji omówili warunki dostaw rosyjskiego gazu do Hellady. Minister Aleksandr Nowak przypomniał, że kontrakt gazowy z Gazpromem jest ważny do 2026 roku.

– To o czym dyskutujemy, dotyczy lepszych warunków zakupu i ceny – stwierdził Nowak.

Jak dowiedziała się gazeta „Kommiersant”, Grecja domaga się od Gazpromu większej zniżki w cenie gazu na 2016 r i większego marginesu na bezkarne niewykupienie kwoty z kontraktu (klauzula „bierz lub płać”).

Na początku minionego roku Rosjanie zgodzili się dać zniżkę 15 proc. (cena spadła do 399 dol./1000 m3) i osłabić warunek „bierz lub płać” do 2 mld m3. Jednak znajdująca się w zapaści gospodarczej Grecja kupiła o 40 proc. gazu mniej niż rok wcześniej. Zakupy okazały się najniższe w historii – 1,7 mld m3. W tym roku tendencja nadal jest spadkowa. Za trzy kwartały Grecy wybrali z rury 1,12 mld m3.

Do niedawna Grecy mieli w rękawie asa jakim był ich udział w projekcie gazociągu Turecki Potok. To na granicy turecko-greckiej (po greckiej stronie) miał powstać wielki gazowy hub (na 56 mld m3 gazu rocznie), skąd surowiec odbieraliby swoimi gazociągami unijni klienci Gazpromu.

Teraz wiemy, że Turecki Potok prawdopodobnie w ogóle nie powstanie. W czwartek minister energetyki Rosji oficjalnie potwierdził, że rozmowy o inwestycji zostały wstrzymane. Gazprom zamroził project na dwa lata. To „zasługa” Kremla, który decyzją rządową wstrzymał prace międzypaństwowej komisji ds współpracy handlowo-gospodarczej.

W tej sytuacji Gazprom nie może sobie pozwolić na utratę kolejnego, nawet tak małego jak grecki, rynku, który dodatkowo jest Rosji przychylny (Grecja nie podpisała się pod protestem przeciwko rozbudowie Nord Steram).

– Nawet przy braku dużych projektów inwestycyjnych, poparcie ze strony kraju – członka Unii, jest cenne dla rosyjskiego monopolisty. Do tego popyt Europy na gaz jeszcze nieprędko wróci do poziomu roku 2013 więc każdy odbiorca jest pożądany – ocenia Aleksiej Konkin z banku prywatnego Uralsib.

Mogą Ci się również spodobać

Enea zbuduje w Pile efektywny system cieplny

Ponad 48 mln złotych wyda Grupa Enea na nową instalację ko generacyjną w Pile. ...

Amerykańskie uderzenie w prorosyjskie koncerny

Amerykańskie sankcje przeciwko pięciu zachodnim firmom wspierającym Gazprom w rozbudowie gazociągu północnego, mogą zadziałać już ...

Total napędzi kontenerowce gazem

Francuski koncern Total podpisał rekordowy kontrakt na zaopatrzenie wielkich kontenerowców w gaz skroplony. Surowiec ...

Elektrownie wodne w sporze z Tauronem

Już dwa lata trwa spór o kupno energii od małych producentów prądu. Wytwórcy energii ...

General Electric na wielkich zakupach

Amerykański koncern technologiczny kupił jedną z największych firm obsługujących branżę wydobycie ropy i gazu. ...

Norweski gaz płynie na Litwę

To już jedenasta w tym roku dostawa norweskiego LNG do terminalu w Kłajpedzie. Statoil ...