Eskalacja roszczeń w Sztokholmie

Bloomberg

Naftogaz i Gazprom zwiększyły kwoty wzajemnych roszczeń przed sądem w Sztokholmie. Ukraińcy do 25,7 mld dol., a Rosjanie do 29,8 mld dol.

Gazowe koncerny walczą przez sztokholmskim trybunałem arbitrażowym od czerwca 2014 r. Wtedy oba koncerny złożyły pozwy przeciwko sobie. Gazprom domagał się zwrotu długów z procentami za dostawy nieopłacone z końca 2013 r. i kwietnia-maja 2014 r. W sumie było to ponad 4,5 mld dol.

Naftogaz chciał zmiany ceny z datą wsteczną i odzyskania wszystkich przedpłat uiszczonych od maja 2011 r. (nie mniej niż 6 mld dol.). Prosi też sąd o zmianę punktu w kontrakcie z Rosjanami, który zakazuje reeksportu zakupionego w Gazpromie paliwa. W październiku 2014 r Naftogaz poszerzył roszczenia wobec Rosjan. Domagał się zmiany kontraktu tranzytowego zawartego na lata 2009-2019. Chciał, by sąd zobowiązał Gazprom do zapłaty odszkodowania za niewywiązanie się z zapisanej w umowie obowiązkowej wielkości tranzytu rocznego. Kijów stracił w ten sposób 3,2 mld dol., domaga się też procentów z tej kwoty, co w sumie daje kolejne 6,2 mld dol.

Z kolei Rosjanie chcieli rozstrzygnięcia na swoją korzyść i zwrotu 11,39 mld dol. z powodu niewywiązania się Naftogazu z punktu „bierz lub płać”. Gazprom przesyła bowiem przez Ukraina coraz mniej gazu, a Naftogaz coraz mniej kupuje w Gazpromie.

Teraz koncerny znów podniosły kwoty wzajemnych pretensji. W sprawozdaniu finansowym za trzy kwartały Naftogaz podał kwotę roszczeń na 14 mld dol.

– Kierownictwo Naftogazu uważa, że z dniem 31 grudnia 2014 r. koncern rozliczył się ze wszystkich swoich zobowiązań za gaz ziemny za lata 2010-2014 i domaga się odszkodowania za nadpłacone kwoty w wysokości 14 mld dol. – cytuje agencja Prime.

Po dodaniu kwoty roszczeń za naruszenie przez Gazprom umowy tranzytowej wyjdzie 25,7 mld dol. Gazprom zwiększenia swoich roszczeń o 6 mln dol. do 29,8 mld dol. – nie komentuje.

Sprawa jest bardzo skomplikowana i szybko się nie zakończy. Gazprom spodziewa się werdyktu do 2017 r.

Mogą Ci się również spodobać

Lotos ma problem z fiskusem

Urzędnicy naliczyli 160,9 mln zł zaległych podatków. Firma uważa, że bezzasadnie, i domaga się ...

Kluczowa termomodernizacja

Ponad 100 mld złotych w ciągu najbliższej dekady ma zostać przeznaczone na walkę o ...

Litwa: Gazpromu więcej, ale mniej

W tym roku zwiększy się udział Rosjan w litewskim rynku gazu. To jednak wciąż ...

Exxon zgubił maile prezesa

Przedstawiciele paliwowego gigant zeznali przed sądem, że zgubili korespondencję byłego prezesa a obecnego sekretarza ...

Naftogaz kupi rosyjski gaz

Ukraina wznowi zakupy gazu w Rosji, by wykonać wyrok trybunału w Sztokholmie. I źle ...

Zielone światło dla rozbudowy terminala LNG

Wydano pozwolenie na zwiększenie zdolności regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu. Oznacza to, że ...