Gazowa pewność siebie z pytajnikiem

Bloomberg

Kremlowscy urzędnicy są przekonani, że sankcje USA nie przeszkodzą Gazpromowi w oddaniu w terminie gazociągu Turecki Potok. Więcej znaków zapytania jest w wypadku Nord Stream-2.

– Wszystkie kontrakty dotyczące budowy gazociągu Turecki Potok zostały zawarte. Budowa idzie pełną parą. Dlatego wychodzimy z założenia, że projekt będzie zrealizowany, niezależnie od tego, jak są przyjmowane akty prawne – stwierdził minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak dla telewizji Rossija 24.

Dodał, że władze tureckie określiły już miejsce, w którym rura wyjdzie z Morza Czarnego. Potwierdził to minister energetyki Turcji, dodając, że Turecki Potok, to „bardzo ważny projekt dla Turcji, a prace przy budowie gazociągu prowadzone są bardzo szybko”.

Zdaniem urzędnika, nowe amerykańskie sankcje na razie mają wiele znaków zapytania i niedomówień. Dlatego Rosja rozmawia o możliwych dostawach gazu przez turecki Potok z Bułgarią, Grecją i Włochami. Gazu rosyjskiego wystarczy dla wszystkich, ale Gazprom musi mieć gwarancje Komisji Europejskiej, że nie zablokuje członkom Wspólnoty, dostępu do gazociągu. –

Co do Nord Stream 2 (dwie nowe nitki gazociągu północnego), to wiele zależy od niejasności jakie obecnie są w prawie i wymagają wyjaśnień. Uwzględniając to, że kraje europejskie są zainteresowanie w dostawach gazu z Rosji, w tym gazociągiem Nord Stream 2, a także że popyt na gaz rośnie a wydobycia własne w Europie spada, jesteśmy pewni, że projekt zostanie zrealizowany w terminie. Na dziś wciąż trwają przy nim prace – dodał Nowak.

Wszystko zależy od szwajcarskiej firmy Allseas, która w obu projektach jest wykonawcą podmorskiej części gazociągu. Na razie Szwajcarzy pracują, jednak agencja Moody’s widzi zagrożenie dla projektu, ze strony sankcji USA. Stanowią one, że zachodnie firmy zaangażowane w rosyjskie gazociągi będą miały trudności na amerykańskim rynku.

Mogą Ci się również spodobać

Londyńskie biuro PGNiG nie rozpoczęło handlu LNG

Na razie koncern kupuje skroplony gaz ziemny tylko na potrzeby polskiego rynku. Mimo zapowiedzi ...

Aleksander Grad pokieruje ZE PAK

Rada nadzorcza ZE PAK powołała Aleksandra Grada na stanowisko prezesa spółki z dniem 18 ...

Lasy dla klimatu

Mamy coraz więcej lasów, które produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i łagodzą klimat – ...

Pierwszy sukces Szczytu Klimatycznego

Podczas odbywającego się w Katowicach COP24 już ponad 40 państw poparło przygotowaną przez Polskę ...

Syberia topnieje, Rosja się boi

Globalne ocieplenie topi wieczną zmarzlinę rosyjskiej Arktyki. Za pięć lat utraci połowę swojej siły ...

UE: bierzcie atom

Bruksela sugeruje Polsce, skąd brać prąd, bo władze nie mają planu. Komisja Europejska proponuje ...