Jak ściągnąć karę z Gazpromu?

Bloomberg

Litwini ukarali Gazprom rekordową grzywną 36 mln euro. Ale Rosjanie nie płacą i Wilno ma problem.

– W ubiegłym roku wygraliśmy sprawę przeciwko Gazpromowi. Ale z zapłatą nałożonej kary to już inna historia. Ukarany nie pokazuje dobrych manier i kary nie płaci, sprawa została przekazana do komornika sądowego (…). To nie jest beznadziejny przypadek. Owszem będzie trudno, ale nie jest to przypadek beznadziejny – zapewnił Szaurunas Kiasiarauskas szef litewskiego organu antymonopolowego – Rady ds. konkurencji, podała agencja BNS.

W grudniu 2016 r. Sąd Najwyższy Litwy prawomocnym wyrokiem zatwierdził decyzję Komitetu z października 2014 r. o karze 35,61 mln euro dla Gazpromu. Kara została nałożona na Rosjan za odmowę negocjacji umowy o wymianie gazowej w latach 2013-2015 z firmą Lietuvos energijos gamyba (LEG). Gazprom uniemożliwił przedsiębiorstwu podpisanie umowy z innymi dostawcami gazu. Tym samym złamał podpisaną w 2014 r umowę kupna sprzedaży od skarbu państwa 34 proc. akcji narodowego operatora gazowego Lietuvos Dujos.

LEG w 2012 r znalazł w Europie Zachodniej możliwości zakupu gazu na lepszych niż oferowane przez Gazprom. Wystąpił do Rosjan o możliwość zamiany: część gazu, który Gazprom dostarczał do Polski przez Białoruś, zostałaby skierowana na Litwę; a LEG rekompensowałby „gazpromowski” gaz Polsce swoim kupionym w Europie Zachodniej. Gazprom się na to nie zgodził.

Rosjanie odwołali się do sądu od decyzji urzędu. W listopadzie 2016 r wileński sąd odrzuciła odwołanie Gazpromu. W umowie transakcji zakupu 34 proc. akcji w 2004 r zapisano, że Gazprom ma obowiązek nie przeszkadzać odbiorcom na Litwie kupować gaz od innych dostawców.

Termin zapłaty kary upłynął w marcu, ale Rosjanie ani myślą płacić. Do dziś także komornikowi nie udało się ściągnąć kary z odsetkami za zwłokę.

Mogą Ci się również spodobać

Statoil wydobywa najdalej na północy

Koncerny Statoil i Eni rozpoczęły wydobycie ropy naftowej na najdalej na północ położonym polu ...

Irak zalewa USA swoją ropą

Mimo destabilizacji na Bliskim Wschodzie i sukcesów Państwa Islamskiego, Stany Zjednoczone importują coraz więcej ...

Ciepłownie: oprócz grzania trzeba też magazynować i chłodzić

Najlepszy dotąd okres na zarabianie z roku na rok przysparza ciepłownikom więcej kłopotów. Branża ...

PGNiG zarobi na PGG w 2020 r.

W 2020 r. inwestycja PGNiG w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna – powiedział w ...

Paliwa już nie stanieją

Od początku października ropa codziennie drożeje. We środę w Londynie baryłka Brenta kosztowała już ...

Naimski: KE reprezentuje interesy Gazpromu

Komisja Europejska reprezentuje interesy Gazpromu i to jest jej polityczne obciążenie. Instytucje UE muszą ...