Jak ściągnąć karę z Gazpromu?

Bloomberg

Litwini ukarali Gazprom rekordową grzywną 36 mln euro. Ale Rosjanie nie płacą i Wilno ma problem.

– W ubiegłym roku wygraliśmy sprawę przeciwko Gazpromowi. Ale z zapłatą nałożonej kary to już inna historia. Ukarany nie pokazuje dobrych manier i kary nie płaci, sprawa została przekazana do komornika sądowego (…). To nie jest beznadziejny przypadek. Owszem będzie trudno, ale nie jest to przypadek beznadziejny – zapewnił Szaurunas Kiasiarauskas szef litewskiego organu antymonopolowego – Rady ds. konkurencji, podała agencja BNS.

W grudniu 2016 r. Sąd Najwyższy Litwy prawomocnym wyrokiem zatwierdził decyzję Komitetu z października 2014 r. o karze 35,61 mln euro dla Gazpromu. Kara została nałożona na Rosjan za odmowę negocjacji umowy o wymianie gazowej w latach 2013-2015 z firmą Lietuvos energijos gamyba (LEG). Gazprom uniemożliwił przedsiębiorstwu podpisanie umowy z innymi dostawcami gazu. Tym samym złamał podpisaną w 2014 r umowę kupna sprzedaży od skarbu państwa 34 proc. akcji narodowego operatora gazowego Lietuvos Dujos.

LEG w 2012 r znalazł w Europie Zachodniej możliwości zakupu gazu na lepszych niż oferowane przez Gazprom. Wystąpił do Rosjan o możliwość zamiany: część gazu, który Gazprom dostarczał do Polski przez Białoruś, zostałaby skierowana na Litwę; a LEG rekompensowałby „gazpromowski” gaz Polsce swoim kupionym w Europie Zachodniej. Gazprom się na to nie zgodził.

Rosjanie odwołali się do sądu od decyzji urzędu. W listopadzie 2016 r wileński sąd odrzuciła odwołanie Gazpromu. W umowie transakcji zakupu 34 proc. akcji w 2004 r zapisano, że Gazprom ma obowiązek nie przeszkadzać odbiorcom na Litwie kupować gaz od innych dostawców.

Termin zapłaty kary upłynął w marcu, ale Rosjanie ani myślą płacić. Do dziś także komornikowi nie udało się ściągnąć kary z odsetkami za zwłokę.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy na czele fanklubu Gazpromu

Największe unijne gospodarki stawiają na rosyjski gaz. Niemcy i Włochy znacznie zwiększyły jego zakupy. ...

Gazprom traci Turcję i pieniądze

Gwałtownie spadają dostawy rosyjskiego gazu do Turcji – drugiego klienta Gazpromu. Ankara szybko znajduje ...

Polskie rodziny płacą coraz więcej za energię

Nasze portfele są drenowane przez drożejące paliwa płynne i wyższe stawki za przesył prądu. ...

Potrzeba mniej ropy

Tempo wzrostu popytu na ropę naftową spada. Zdaniem OPEC, kartelu producentów ropy, w 2016 ...

Galaktyczny jacht prezesa Łukoilu

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu, sprawił sobie niezwykły jacht. Galactics Super Nova ...

Bezpieczeństwo dostaw energii w krajach Trójmorza

Czy w dobie zmieniających się technologii i trendów w energetyce Europa Środkowa ma szansę ...