Polska i Ukraina stworzą centrum handlu gazem

Bloomberg

Potencjały obu krajów oraz planowane przez nie projekty mogą uniezależnić cały region od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.

Polska i Ukraina powinny wspólnie zbudować regionalne centrum handlu gazem – zadeklarowali przedstawiciele rządów obu krajów podczas 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej. Podstawą do stworzenia hubu ma być zarówno obecny potencjał obu rynków, jak i planowane projekty, w tym zwłaszcza dotyczące tzw. Bramy Północnej, czyli dostaw realizowanych przez terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg z Norwegii.

Obecnie oba państwa są największymi konsumentami błękitnego paliwa w Europie Środkowo-Wschodniej. O ile jednak na Ukrainie zapotrzebowanie spada, o tyle w Polsce rośnie. W ubiegłym roku wyniosło u naszych sąsiadów 33,2 mld m sześc., a u nas ponad 16 mld m sześc. Na podobnym poziomie w obu krajach był za to import, gdyż wyniósł około 11 mld m sześc. Ihor Prokopiv, wiceminister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy zauważył, że jego kraj już od ponad roku nie kupuje surowca z Rosji. Większość potrzebnego gazu sam wydobywa, a resztę sprowadza ze Słowacji, Polski i Węgier. Ukraina zdaje sobie jednocześnie sprawę, że jest to surowiec pochodzący z rosyjskich złóż. W związku z tym postuluje, aby odejść od politycznej zależności od Rosji.

Prokopiv zauważa, że na Ukrainie gaz sprzedają już firmy z Francji, Holandii i Polski. Dodatkowo nad Dnieprem planowany jest wzrost własnego wydobycia. Import wprawdzie będzie spadał, ale Ukraina chce go realizować m.in. przez Bramę Północną i nowe połączenie Polsko-Ukraińskie. Naszemu krajowi proponuje z kolei skorzystanie ze swoich magazynów gazu, które mają łączną pojemność 31 mld m sześc. Dla porównania nasz kraj może tworzyć zapasy wynoszące tylko 3,2 mld m sześc.

Mogą Ci się również spodobać

Opolnica stanie się elektrownią hybrydową

Elektrownia Opolnica będzie czerpała energię nie tylko z przepływającej wody – jak dotychczas – ...

Wyniki Orlenu i Lotosu będą słabsze

Stosunkowo niskie marże rafineryjne zwiastują pogorszenie zysków w obu paliwowych koncernach. W III kwartale PKN ...

PGNiG wydobyło więcej ropy i gazu

To w głównej mierze efekt zwiększonej produkcji obu surowców ze złóż eksploatowanych w Norwegii. ...

Gazprom dostał ultimatum

Rosjanie dostali dwa miesiące na zapłacenie 3,3 mld dol. kary za notoryczne łamanie prawa ...

Zyski Energi będą spadać

Nowy model wynagradzania segmentu dystrybucji, zaproponowany na przyszły rok przez prezesa URE, negatywnie przełoży ...

PGE rozmawia z ECO w sprawie optymalizacji dostaw Ciepła w Opolu

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny podpisały list intencyjny w sprawie ...