Gazprom przegrywa w Sztokholmie

Bloomberg

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy wydał wstępne postanowienie w sprawie Naftogaz kontra Gazprom. Jest korzystne dla firmy ukraińskiej.

Naftogaz ogłosił dziś, że trybunał w Sztokholnie wniósł istotne zmiany do zaskarżonej umowy gazowej z Rosjanami. Trybunał uznał za bezprawny i wykreślił z umowy paragraf „bierz lub płać”, zmuszający klienta Gazpromu do zapłaty nawet jeżeli gazu nie zamawia.

Naftogaz miał rocznie kupować 52 mld m3 gazu lub za niego płacić. Od 25 listopada 2015 r Ukraina w ogóle nie kupuje gazu w Rosji, a w 2014 r 10-krotnie ograniczyła import. Rosjanie naliczali jednak opłaty i wyszło im, że Kijów jest winien ponad 34,4 mld dol..A w sumie rosyjskie roszczenia wynoszą 47,1 mld dol.

Sztokholmski arbitraż zgodził się też z wnioskiem Naftogazu o zniesienie ustanowionego przez Gazprom zakazu reeksportu gazu. Sąd nakazał też Gazpromowi zmianę formuły cenowej w kontrakcie z 2009 r, tak aby bazowała na warunkach rynkowych. Naftogaz domaga się od Gazpromu 30,3 mld dol. przede wszystkim za łamanie umowy tranzytowej – Rosjanie przesyłają o połowę mniej gazu, aniżeli stanowi zapis w umowie.

Końcowe postanowienie arbitraż w Sztokholmie  ma zostać ogłoszone do końca czerwca. W Gazpromie wstępne rozstrzygnięcia określono mianem „tymczasowych”. Na Ukrainie mówi się, że jest to „pierwszy krok do zwycięstwa nad agresorem nie tylko na polu walki, ale i w biznesie” (Aleksandr Turczynow szef rady bezpieczeństwa narodowego).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom rozbuduje Gazociąg Północny

Koncern podpisał umowę spółki, która zajmie się budową Nord Stream 2. Wejdą do niej ...

Ukraina: Rekordowy tranzyt gazu

W 2017 r tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę był największy od siedmiu lat. Wciąż ...

Bez wiatraków redukcji emisji CO2 będzie trudna

Bez rozwijania wiatraków na lądzie i morzu Polska nie zmniejszy emisyjności gospodarki w zapowiadanym ...

OPEC na wybiegu w USA

Kartel eksporterów ropy wyłoży pół miliarda dolarów w poprawę swojego wizerunku na rynku amerykańskim. ...

Ocean ropy zalega pod światem

Zapasy czarnego złota wciąż są największe w pogrążonej w chaosie Wenezueli. Arabia Saudyjska wciąż ...

Wciąż brakuje strategii dla energetyki

Eksperci chwalą ministra energii za otwarte mówienie o bolączkach branży. Ganią zaś za brak ...