Gazprom przegrywa w Sztokholmie

Bloomberg

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy wydał wstępne postanowienie w sprawie Naftogaz kontra Gazprom. Jest korzystne dla firmy ukraińskiej.

Naftogaz ogłosił dziś, że trybunał w Sztokholnie wniósł istotne zmiany do zaskarżonej umowy gazowej z Rosjanami. Trybunał uznał za bezprawny i wykreślił z umowy paragraf „bierz lub płać”, zmuszający klienta Gazpromu do zapłaty nawet jeżeli gazu nie zamawia.

Naftogaz miał rocznie kupować 52 mld m3 gazu lub za niego płacić. Od 25 listopada 2015 r Ukraina w ogóle nie kupuje gazu w Rosji, a w 2014 r 10-krotnie ograniczyła import. Rosjanie naliczali jednak opłaty i wyszło im, że Kijów jest winien ponad 34,4 mld dol..A w sumie rosyjskie roszczenia wynoszą 47,1 mld dol.

Sztokholmski arbitraż zgodził się też z wnioskiem Naftogazu o zniesienie ustanowionego przez Gazprom zakazu reeksportu gazu. Sąd nakazał też Gazpromowi zmianę formuły cenowej w kontrakcie z 2009 r, tak aby bazowała na warunkach rynkowych. Naftogaz domaga się od Gazpromu 30,3 mld dol. przede wszystkim za łamanie umowy tranzytowej – Rosjanie przesyłają o połowę mniej gazu, aniżeli stanowi zapis w umowie.

Końcowe postanowienie arbitraż w Sztokholmie  ma zostać ogłoszone do końca czerwca. W Gazpromie wstępne rozstrzygnięcia określono mianem „tymczasowych”. Na Ukrainie mówi się, że jest to „pierwszy krok do zwycięstwa nad agresorem nie tylko na polu walki, ale i w biznesie” (Aleksandr Turczynow szef rady bezpieczeństwa narodowego).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zastój w branży gazu i ropy

W tym roku polskie spółki nie garną się do zakupów aktywów wydobywczych. Niskie i ...

Klamka zapadła: Arcelor Mittal wyłączy piec w Krakowie

Piec krakowskiej huty Arcelor Mittal stał się symbolem nagłego skoku cen energii w Polsce. ...

PKN Orlen sprzedał trzy przedsiębiorstwa

PKP Cargo przejmie od płockiego koncernu dwie firmy kolejowe. Trans Polonia kupi przewoźnika drogowego. ...

PGNiG zarezerwowało moce w Baltic Pipe

Giełdowa spółka zawarła już odpowiednie porozumienia na rezerwację zdolności przesyłowych z polskim Gaz-Systemem i ...

Buzek: zbudujmy plan dla energetyki

Jeśli oferuje się Polsce w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ogromne pieniądze, to wymaga to ...

Kreml zaniepokojony sankcjami USA wobec Nord Stream-2

Władze Rosji przeanalizują sytuację związaną z grożącymi nowymi sankcjami USA wobec Nord Stream-2. Zapowiadają opracowanie ...