Gazprom przegrywa w Sztokholmie

Bloomberg

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy wydał wstępne postanowienie w sprawie Naftogaz kontra Gazprom. Jest korzystne dla firmy ukraińskiej.

Naftogaz ogłosił dziś, że trybunał w Sztokholnie wniósł istotne zmiany do zaskarżonej umowy gazowej z Rosjanami. Trybunał uznał za bezprawny i wykreślił z umowy paragraf „bierz lub płać”, zmuszający klienta Gazpromu do zapłaty nawet jeżeli gazu nie zamawia.

Naftogaz miał rocznie kupować 52 mld m3 gazu lub za niego płacić. Od 25 listopada 2015 r Ukraina w ogóle nie kupuje gazu w Rosji, a w 2014 r 10-krotnie ograniczyła import. Rosjanie naliczali jednak opłaty i wyszło im, że Kijów jest winien ponad 34,4 mld dol..A w sumie rosyjskie roszczenia wynoszą 47,1 mld dol.

Sztokholmski arbitraż zgodził się też z wnioskiem Naftogazu o zniesienie ustanowionego przez Gazprom zakazu reeksportu gazu. Sąd nakazał też Gazpromowi zmianę formuły cenowej w kontrakcie z 2009 r, tak aby bazowała na warunkach rynkowych. Naftogaz domaga się od Gazpromu 30,3 mld dol. przede wszystkim za łamanie umowy tranzytowej – Rosjanie przesyłają o połowę mniej gazu, aniżeli stanowi zapis w umowie.

Końcowe postanowienie arbitraż w Sztokholmie  ma zostać ogłoszone do końca czerwca. W Gazpromie wstępne rozstrzygnięcia określono mianem „tymczasowych”. Na Ukrainie mówi się, że jest to „pierwszy krok do zwycięstwa nad agresorem nie tylko na polu walki, ale i w biznesie” (Aleksandr Turczynow szef rady bezpieczeństwa narodowego).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dyrektywa gazowa uzgodniona

Rada Europy, Komisja Europejska i Europarlament uzgodnili poprawki do Dyrektywy Gazowej. Nie powstrzymają one ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Internet napędzany OZE

Do 2017 r. Google całkowicie przestawi się na energię odnawialną. Amerykański koncern internetowy zapowiada, ...

Ukraina będzie gazowo samowystarczalna

Za siedem lat Ukraina ma być samowystarczalna gazowo i eksportować własny gaz wypierając Rosję ...

Ruszyła budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina

W Dydni w województwie podkarpackim ruszyły prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina – poinformował w piątek ...

Polska kontratakuje Nord Stream-2

 UOKiK zarzuca Gazpromowi i pięciu firmom, że mimo niedawnego wycofania wniosku dotyczącego wspólnej realizacji ...