Potok turecki, ale kierunek brukselski

Bloomberg

Rosja negocjuje z Bułgarią i Grecją miejsca, w których gazociąg Turecki Potok mógłby wejścia na rynek Unii.

Premier Rosji zapowiedział dziś, że prowadzi rozmowy z władzami Bułgarii i Grecji na temat możliwych miejsc „wejścia gazociągu Turecki Potok do Europy”. Dodał, że jest możliwość by i inne kraje zostały do tureckiej rury podłączone.

– Realizacja planów na terenie Unii zależy od decyzji poszczególnych krajów członkowskich – dodał Dmitrij Miedwiediew, podała agencja Prime.

Poinformował, że na Morzu Czarnym rozpoczęło się układanie podmorskiej części gazociągu. Będzie ona mieć długość ok. 1000 km i połączy rosyjski port Anapę z tureckim Kyikey. Następnie zbudowany zostanie ok. 200-kilometrowy lądowy odcinek na terenie Turcji.

Rosjanie planują budowę dwóch nitek mogących przesyłać rocznie po 16 mld m3 gazu każda. Jedna nitka cała przeznaczona jest dla Turcji. Druga miałaby trafić na rynek unijny. Rosyjski premier zapewnił kilkukrotnie, że projekt jest „wyłącznie ekonomiczny”.

– Jeszcze raz chcę podkreślić, że realizacja planów na terenie kontynentu europejskiego, krajów Unii, zależy od decyzji podjętych przez same państwa. Nie chcemy nikomu niczego narzucać. Uważamy, że jest to (Turecki Potok – red), interesujący wzajemnie korzystny projekt – dodał Miedwiediew na dzisiejszej konferencji prasowej w Stambule.

Premierzy Rosji i Turcji podpisali tam porozumienie znoszące dotychczasowe ograniczenia w handlu. Wyjątkiem są pomidory z Turcji, których Rosja już nie potrzebuje tak dużo jak przed embargiem z końca 2015 r.

Mogą Ci się również spodobać

Dużo biomasy, mało wiatru i słońca

W tym tygodniu poznamy założenia nowelizacji ustawy o OZE. Konsultacje miałyby się rozpocząć w ...

Nikt nie wierzy w drogą ropę

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, ...

CEZ prognozuje niższą EBITDA w 2017 r. Będzie dywidenda za 2016 r.

33 czeskich koron (CZK) na akcję – taką dywidendę proponuje zarząd CEZ akcjonariuszom. Na ...

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

Bliska detronizacja Gazpromu

Rosnieft może wkrótce pobić rosyjskiego gazowego monopolistę pod względem kapitalizacji na giełdzie. Kapitalizacja Gazpromu ...

OPEC traci udział w rynku, ale pompuje bez zmian

Udział krajów OPEC w światowym rynku ropy zmalał do 30 proc. – poziomu najniższego ...