Gazprom tnie inwestycje

Bloomberg

Opóźni się ukończenie gazociągu z Rosji do Chin. Gazprom o połowę zmniejszył finansowanie na ten rok.

Nie 800 km jak zaplanowane, ale 400 km gazociągu Siła Syberii wybuduje w tym roku Gazprom – poinformował wiceprezes Witalij Markiełow. Tłumaczy on decyzję „optymizacją nakładów”.

– Na dziś mamy zbudowane 110 km gazociągu Siła Syberii. W tym roku planujemy położebnie dalszych 400 km – cytuje wiceprezesa agencja Prime.

Przy takim tempie prac nie ma szans na dotrzymanie umowy z Chinami podpisanej w maju 2014 r. Zgodnie z nią cały gazociąg ze złóż w północnej Jakucji ma liczyć ok. 4000 km z czego 100 km na terenie Chin zostało już przez stronę chińską zbudowane. Pierwszy gaz ma popłynąć w 2019 r, a docelowa moc po 2031 r sięgnie 38 mld m3 rocznie. Płynny przesył zapewni 8 stacji kompresorowych o mocy łącznej 1331 MW.

Gazprom ma jednak w tym roku kłopoty z finansowanie programu inwestycyjnego. Taniejący gaz to mniej pieniędzy w kasie; do tego koncern podwoił zarobki członkom ścisłego kierownictwa. W marcu obniżenie inwestycji Gazpromu w latach 2016-2017 prognozowała agencja Fitch. Jej zdaniem koncern może wstrzymać budowę zakładu skraplania gazu pod St. Petersburgiem; gazyfikację kraju oraz rozbudowę Nord Stream, na którą wciąż nie ma zgody Brukseli.

W minionym tygodniu przedstawiciel koncernu Walerij Gołubiew przyznał, że koncern ma problemy z realizacją tegorocznego programu inwestycyjnego, w związku z czym dochodowość eksportu zrównała się z dostawami na rynek krajowy. A ten jak wiadomo od lat jest dla Gazpromu deficytowy, bowiem ceny gazu dla ludności są regulowane przez Kreml i utrzymywane na niskim poziomie. Natomiast dla biznesu, Gazprom przegrywa z innymi dostawcami – bardziej elastycznymi, proponującymi lepsze warunki sprzedaży.

Mogą Ci się również spodobać

Banki dały kredyty, Gazprom korzystny kontrakt

Umowy kredytowe na 92 mln euro, czyli ponad 80 proc. kosztów budowy nowego gazociągu ...

Spadek wyników kwartalnych PGE

Największa grupa energetyczna zanotowała spory spadek wyników w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Przychody ...

Saudyjczycy nie chcą porozumienia z Rosjanami

Rosja mięknie w warunkach pandemii, uważa za możliwe nowe porozumienie w OPEC+, o ile ...

Chińczycy zbudują stołeczną spalarnię odpadów

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie wybrało wykonawcę stołecznej spalarni. Zakład  Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ...

Wydobycie w Lotosie nadal spada

Gdański koncern wypracował w II kwartale zyski nieco słabsze niż rok temu. Pogorszenie kondycji ...

Włosi znaleźli gaz na pustyni

Koncern Eni odkrył złoża gazu na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Są częścią wielkich zasobów ...