Gazprom tnie inwestycje

Bloomberg

Opóźni się ukończenie gazociągu z Rosji do Chin. Gazprom o połowę zmniejszył finansowanie na ten rok.

Nie 800 km jak zaplanowane, ale 400 km gazociągu Siła Syberii wybuduje w tym roku Gazprom – poinformował wiceprezes Witalij Markiełow. Tłumaczy on decyzję „optymizacją nakładów”.

– Na dziś mamy zbudowane 110 km gazociągu Siła Syberii. W tym roku planujemy położebnie dalszych 400 km – cytuje wiceprezesa agencja Prime.

Przy takim tempie prac nie ma szans na dotrzymanie umowy z Chinami podpisanej w maju 2014 r. Zgodnie z nią cały gazociąg ze złóż w północnej Jakucji ma liczyć ok. 4000 km z czego 100 km na terenie Chin zostało już przez stronę chińską zbudowane. Pierwszy gaz ma popłynąć w 2019 r, a docelowa moc po 2031 r sięgnie 38 mld m3 rocznie. Płynny przesył zapewni 8 stacji kompresorowych o mocy łącznej 1331 MW.

Gazprom ma jednak w tym roku kłopoty z finansowanie programu inwestycyjnego. Taniejący gaz to mniej pieniędzy w kasie; do tego koncern podwoił zarobki członkom ścisłego kierownictwa. W marcu obniżenie inwestycji Gazpromu w latach 2016-2017 prognozowała agencja Fitch. Jej zdaniem koncern może wstrzymać budowę zakładu skraplania gazu pod St. Petersburgiem; gazyfikację kraju oraz rozbudowę Nord Stream, na którą wciąż nie ma zgody Brukseli.

W minionym tygodniu przedstawiciel koncernu Walerij Gołubiew przyznał, że koncern ma problemy z realizacją tegorocznego programu inwestycyjnego, w związku z czym dochodowość eksportu zrównała się z dostawami na rynek krajowy. A ten jak wiadomo od lat jest dla Gazpromu deficytowy, bowiem ceny gazu dla ludności są regulowane przez Kreml i utrzymywane na niskim poziomie. Natomiast dla biznesu, Gazprom przegrywa z innymi dostawcami – bardziej elastycznymi, proponującymi lepsze warunki sprzedaży.

Mogą Ci się również spodobać

BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa ...

Putin mówi, ropa tanieje

Po trzech dniach spokoju ceny ropy znów spadają. To reakcja rynków na wystąpienie prezydenta ...

Władimir Putin wierzy w Nord Stream-2

Rosyjski prezydent ]jest pewny, że rozbudowa gazociągu północnego nastąpi. W Europarlamencie rozpoczęła się batalia ...

Jest cena prądu z Ukrainy dla Polski

Kijów będzie sprzedawał Warszawie energię elektryczną po 7,5 eurocenta za 1 kWh. Cenę , ...

Serinus ma kolejne opóźnienie

Dostawa urządzeń do osuszania gazu nie zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie. To powoduje, że ...

Morawiecki nie wyklucza, że za kilka lat wróci temat gazu łupkowego w Polsce

Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu ...