Kto kopie pod Gazpromem?

Bloomberg

Rosyjscy tzw. niezależni producenci gazu, znaleźli sojusznika w walce o dopuszczenie do eksportowych gazociągów Gazpromu.

Federalna Służba Antymonopolowa domaga się liberalizacji eksportu gazu rurociągowego i to do końca tego roku. To bezpośrednie uderzenie w wieloletni monopol Gazpromu i wsparcie starań pozostałych rosyjskich producentów gazu.

W 2013 r prezydent Rosji podpisał dekret pozwalający koncernom Novatek i Rosneft eksportować gaz skroplony (LNG). Najwięcej zyskał Novatek, który ma teraz prawo samodzielnie eksportować gaz skroplony ze swoich zakładów na półwyspie jamalskim. Ruszą one w III kw 2017 r. Jamał LNG będzie rocznie produkował 16,5 mln ton gazu skroplonego. Firma ma już zakontraktowany cały gaz na kilka lat do przodu.

Gazprom skutecznie natomiast zablokował Rosneft dostęp do gazociągów na Sachalinie. Dlatego prezes koncernu Igor Sieczin chce dostać dostęp do budowanego przez Gazprom gazociągu Siła Syberii do Chin.

Gracze ścierają się coraz ostrzej, bowiem pomimo niskich cen surowców energetycznych, eksport jest kilka razy bardziej opłacalny, aniżeli sprzedaż gazu w Rosji. Tu bowiem nie rynek, ale władze decydują o poziomie cen, utrzymując go poniżej kosztów produkcji. Na reformę w rosyjskiej branży gazowej coraz mocniej naciska służba antymonopolowa. Proponuje wprowadzenie jednej taryfy transportowej i dostęp do eksportowych aukcji dla wszystkich producentów.

Dyskusja toczy się też na Kremlu. Resort gospodarki proponuje przenieść liberalizację na 2018 rok, by zobaczyć jak dostawy gazu z Jamał LNG wpłyną na rynek globalny. Na razie więc przepychanki między koncernami odbywają się „pod dywanem”. Prezesi Gazpromu i Rosneft mają podobne wpływy u rosyjskiego prezydenta.

Mogą Ci się również spodobać

Im więcej monopolu tym… bezpieczniej

Operator gazociągu Nord Stream 2 odpowiedział na list przeciwników inwestycji. Odpowiedź jest kuriozalna. Operator ...

Miasta przyszłości to szanse, ale i wyzwania dla wielu sektorów

Miasta, w których będziemy mieszkać za 30 lat, zaoferują nam korzyści płynące z 5G ...

Polityka energetyczna pod ostrym ostrzałem krytyki

We wtorek mija termin konsultacji przedstawionej przez resort energii polityki energetycznej państwa do 2040 ...

PGNiG chce wytwarzać wodór

Koncern zamierza zostać jednym z liderów rozwoju technologii wodorowych w naszym kraju. Surowiec planuje ...

Wkrótce PGNiG rozpocznie import gazu z USA

Od przyszłego roku Cheniere Energy zacznie dostarczać LNG do gazoportu w Świnoujściu. Przez 24 ...

Tauron chce zaoszczędzić 1,2 mld zł

Katowicki koncern prowadzi zaawansowane prace nad opracowaniem kolejnego planu oszczędnościowego na lata 2016-2018. – ...