Chińskie banki na Jamale

Bloomberg

Kredyty na 12 mld dolarów z chińskich banków dostanie budowany na półwyspie jamalskim zakład skraplania gazu koncernu Novetek.

Spółka Jamał LNG poinformowała, że podpisała z bankami chińskimi – Eksportowo-importowym oraz rozwoju, umowę o kredytach na kwotę 9,3 mld euro oraz 9,8 mld juanów (w sumie daje to 12 mld dol.). Kredyty są na 15 lat z oprocentowaniem EURIBOR 6M plus marża 3,3 proc. rocznie w czasie budowy oraz 3,55 proc. po uruchomieniu zakładów, a także SHIBOR 6M plus marża 3,3 proc. i 3,55 proc.

Spółka zapewnia, że pieniędzy starczy na dokończenie inwestycja a jej budowa postępuje zgodnie z harmonogramem; gotowe jest 65 proc. pierwszego zakładu. Jamał LNG w 50,1 proc. należy do Novateku – drugiego po Gazpromie producenta gazu w Rosji (największym udziałowcem jest najbogatszy Rosjanin – Leonid Michelson), francuski Total i chiński CNPC mają po 20 proc. a chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku – 9,9 proc.

Cała inwestycja oceniana jest na 27 mld dol.. Udziałowcy zainwestowali już ok. 15 mld dol. Zakłady o mocy 16 mln t gazu skroplonego rocznie miały być gotowe do końca tego roku, ale termin został przesunięty na rok przyszły. Jamał LNG będzie większy aniżeli jedyny dotąd tego typu zakład na Sachalinie należący do Gazpromu.

Mogą Ci się również spodobać

Bliżej budowy Baltic Pipe

Zapadła pozytywna decyzja inwestycyjna w sprawie budowy gazociągu z Danii do Polski. Projekt ma ...

Morawiecki nie wyklucza, że za kilka lat wróci temat gazu łupkowego w Polsce

Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu ...

Pozwolenia na emisję duszą elektrociepłownie

Warto przyglądać się dramatowi w Andrychowie. Lokalne zakłady ciepłownicze mogą się okazać najsłabszym ekonomicznie ...

Powinien powstać fundusz sprawiedliwej transformacji

Taki instrument finansowy powinien powstać w celu ułatwienia transformacji energetycznej w państwach członkowskich odchodzących ...

PGE zakłada lepsze wyniki w obrocie w 2017 r.

PGE spodziewa się w tym lepszych wyników sprzedaży energii. Wcześniej zakładano, że w tym ...

Figat ma odpowiadać za finanse Termiki

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PGNiG Termiki powołało wiceprezesa ds. ekonomiczno – finansowych. Na to stanowisko ...