Chińskie banki na Jamale

Bloomberg

Kredyty na 12 mld dolarów z chińskich banków dostanie budowany na półwyspie jamalskim zakład skraplania gazu koncernu Novetek.

Spółka Jamał LNG poinformowała, że podpisała z bankami chińskimi – Eksportowo-importowym oraz rozwoju, umowę o kredytach na kwotę 9,3 mld euro oraz 9,8 mld juanów (w sumie daje to 12 mld dol.). Kredyty są na 15 lat z oprocentowaniem EURIBOR 6M plus marża 3,3 proc. rocznie w czasie budowy oraz 3,55 proc. po uruchomieniu zakładów, a także SHIBOR 6M plus marża 3,3 proc. i 3,55 proc.

Spółka zapewnia, że pieniędzy starczy na dokończenie inwestycja a jej budowa postępuje zgodnie z harmonogramem; gotowe jest 65 proc. pierwszego zakładu. Jamał LNG w 50,1 proc. należy do Novateku – drugiego po Gazpromie producenta gazu w Rosji (największym udziałowcem jest najbogatszy Rosjanin – Leonid Michelson), francuski Total i chiński CNPC mają po 20 proc. a chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku – 9,9 proc.

Cała inwestycja oceniana jest na 27 mld dol.. Udziałowcy zainwestowali już ok. 15 mld dol. Zakłady o mocy 16 mln t gazu skroplonego rocznie miały być gotowe do końca tego roku, ale termin został przesunięty na rok przyszły. Jamał LNG będzie większy aniżeli jedyny dotąd tego typu zakład na Sachalinie należący do Gazpromu.

Mogą Ci się również spodobać

Lotos uważa, że wprowadzenie opłaty drogowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw

Lotos popiera inicjatywy mające na celu rozbudowę i modernizację krajowej infrastruktury drogowej i uważa, ...

USA trzyma ropę w garści

Jedna trzeci światowych zasobów ropy i jedna piąta wydobycia objęta jest sankcjami USA. Amerykanie ...

Odnawianie zasobów to konieczność

Woda jest zasobem zbyt cennym, aby wykorzystywać ją tylko jeden raz. Chodzi o to ...

Cena repolonizacji energetyki wciąż nieznana

Zamknięcie transakcji zakupu aktywów EDF przez konsorcjum polskich firm może się przeciągnąć poza pierwszy ...

PGG: Nie zabraknie pieniędzy na Barbórkę

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: UOKiK wspiera giełdę energii Urząd antymonopolowy ...