Pierwszy eksport gazu z Iraku

Bloomberg

Coraz więcej krajów żyjących dotąd ze sprzedaży ropy, zaczyna eksportować gaz. Po raz pierwszy w historii dołączył do nich Irak.

Niewiele wiadomo, do kogo trafi pierwsza, niewielka (300 m sześc.) partia irackiego kondensatu gazowego. Resort energetyki poinformował, że gaz został zatankowany w niedzielę wieczorem na gazowiec w porcie Umm-Kars, przekazała agencja Prime. Producentem gazu jest firma Basra.

Udowodnione zasoby gazu w Iranie wynoszą 3,6 bln m sześc. (dane BP na początek 2015 r.), co stanowi 1,9 proc. zasobów światowych. To 10 razy mniej niż w sąsiednim Iranie, ale wśród krajów Bliskiego Wschodu, gdzie zalega 43 proc. gazu światowego, iracki gaz jest łatwo dostępny i tani.

Problemem Iraku jest fakt, że tereny gazonośne są częściowo opanowane przez bojówkarzy Daesh. Do tego kraj nie ma jednej strategii walki z islamistami – po swojemu robią to wojska irackie, międzynarodowa koalicja na czele z USA, a także Kurdowie i grupy szyickie.

Mogą Ci się również spodobać

PGE realizuje słoneczny plan

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną PV Lesko. W planach ma otwarcie w tym ...

Wiatr pomoże węglowi

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są gotowe płacić farmom za nieprodukowanie prądu. Operator systemu przesyłowego chce ...

Nowoczesna: w 2050 r. energetyka Polski bez węgla i atomu

Nowoczesna zaprezentowała swój projekt polityki energetycznej państwa. Partia deklaruje, że jej celem jest zapewnienie ...

Ropa w USA drożeje – pomaga OPEC i francuskie wybory

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują o 0,7 proc. Pomaga ...

PGE sfinalizowała megafuzję na rynku ciepłowniczym

Przejęcie aktywów energetycznych od francuskiego koncernu EDF kosztowało 4,27 mld zł. Polska Grupa Energetyczna ...

PKN Orlen wprowadza innowacje dla załadunku i transportu paliw

PKN Orlen wdrożył innowacyjny system lokalizacji cystern kolejowych, który monitoruje załadunek paliw, a w ...