Duon poprawia wyniki

Bloomberg

Największy konkurent PGNiG na rynku gazu w Polsce wypracował w ubiegłym roku przychody i zyski złożone do prognozowanych.

Ubiegły rok Grupa Duon zakończyła przychodami na poziomie 861,5 mln zł oraz czystym zarobkiem wynoszącym 24,4 mln zł. Oba wyniki były lepsze od osiągniętych w 2014 r. odpowiednio o 35 proc. oraz o 5 proc. Opublikowane dane były zgodne z oczekiwaniami giełdowych graczy. W efekcie na otwarciu dzisiejszej sesji na GPW za akcje spółki płacono 3,81 zł, czyli tyle samo, co podczas poniedziałkowego zamknięcia.

Grupa Duon już od kilku lat systematycznie poprawia swoje rezultaty. W ubiegłym roku największy wpływ na nie miał wzrost sprzedaży gazu na zasadzie TPA, czyli z wykorzystaniem infrastruktury stron trzecich. Do poprawy wyników przyczyniła się również obniżka kosztów zakupu skroplonego gaz (LNG).

W segmencie obrotu Grupa Duon zanotowała 710 mln zł przychodów. W tym obszarze najszybciej rosła sprzedaż gazu na zasadzie TPA, osiągając roczny poziom 2,122 tys. GWh, czyli trzykrotnie przewyższający wolumen osiągnięty w 2014 r. Istotnie zwiększyła się też liczba odbiorców błękitnego paliwa, bo z 966 do 3,7 tys. Sprzyjały temu m.in. niskie ceny błękitnego paliwa na rynku hurtowym. W ubiegłym roku spadły za to wpływy w segmencie infrastruktury. Wyniosły 151,7 mln zł, co oznaczało zniżkę o 9,4 proc.

– Szacujemy, że wysoka skuteczność w pozyskiwaniu nowych klientów w obszarze gazu i energii elektrycznej TPA utrzyma się w kolejnych latach, co, wraz ze sprzyjającą sytuacją na rynku, powinno zaowocować stabilnym wzrostem przychodów oraz zysków spółki, ugruntowując jej czołową pozycję wśród sprzedawców gazu i energii elektrycznej – twierdzi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon, cytowany w komunikacie prasowym.

Mogą Ci się również spodobać

Burzliwa środa na rynku ropy

W środę czarne złoto podrożało do blisko 70 dolarów za baryłkę po publikacji raportu ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Węgierski MOL Group przejmuje niemiecką Aurorę

Węgierski koncern naftowy powiększy skład swojej grupy kapitałowej o niemiecką firmę zajmującą się recyklingiem ...

Gazprom już nie jest najdroższą gazową rosyjską firmą

Po raz pierwszy w historii Gazprom stracił pozycję najdroższej gazowej rosyjskiej firmy. Dziś rano ...

Saudyjczycy budują mega elektrownię na pustyni

Arabia Saudyjska bardzo poważnie potraktowała plan odejścia od uzależnienia od ropy i gazu. Teraz ...

Prezes PGE: Do walki o kontrakty wystawiamy cały arsenał

Do walki o rządowe kontrakty, wygrywane w ramach aukcji tzw. rynku mocy, lider rynku ...

Możliwe potrojenie produkcji z kogeneracji

Na razie nie widać końca prac nad docelowym modelem wsparcia dla źródeł produkujących prąd ...