PGNiG ma nową koncesję w Pakistanie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Koncern chce zwiększyć produkcję gazu ze złóż Rehman i Rizq z 0,5 mln m sześc. na dobę do 2,5 mln m sześc. Właśnie pozyskał koncesję wydobywcza, która ma to umożliwić.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało na 25 lat koncesję wydobywczą obejmującą pakistańskie złoże Rehman. Wydał ją tamtejszy organ koncesyjny Directorate General of Petroleum Concessions. Koncesję wydobywczą wyodrębniono z części dotychczasowej koncesji poszukiwawczej Kirthar obejmującej złoża Rehman i Rizq, która została przyznana PGNiG w 2005 r. Na pozostałym obszarze tej koncesji spółka nadal prowadzi prace poszukiwawcze i widzi realne szanse odkrycia trzech kolejnych złóż gazu.

Obecnie PGNiG jest na etapie wstępnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq. Produkcja z nich wynosi 0,5 mln m sześc. na dobę. Według szacunków giełdowej spółki po zakończeniu prac zmierzających do pełnego zagospodarowania obu złóż wydobycie może wynieść 2,5 mln m sześc. na dobę. Gdyby tak się stało roczne wydobycie mogłoby sięgać 0,9 mld m sześc. Dla porównania w ubiegłym roku PGNiG ze złóż w Polsce, Norwegii i Pakistanie pozyskało łącznie 4,46 mld m sześc. błękitnego paliwa.

– Aktualnie prowadzone prace zmierzają do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq. Jesteśmy w trakcie intensywnych prac przygotowawczych do wiercenia kolejnych otworów w celu dalszego zwiększenia produkcji gazu – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym. Spółka precyzuje, że obecnie trwają prace testowe na odwiercie Rehman-2 i prace wiertnicze na otworze Rehman-3. Na złożach Rehman i Rizq koncern planuje jeszcze wiercenie kolejnych 10 otworów (7 na złożu Rehman i 3 na złożu Rizq). Spółka prowadzi także prace poszukiwawcze w celu przygotowania trzech otworów poszukiwawczych.

PGNiG ma 70 proc. udziałów zarówno w koncesji poszukiwawczej, jak i wydobywczej. Pozostałe udziały należą do Pakistan Petroleum Limited. Oddział PGNiG w Pakistanie działa od 1997 r. Koncern aktywnie poszukuje tam i analizuje możliwości pozyskania nowych projektów naftowych.

Mogą Ci się również spodobać

Putin dyskredytuje Gazprom

Prezydent Rosji przyznał, że zysk Gazpromu jest „papierowy”. Akcje koncernu poleciały w dół. – ...

Ropy z Rosji będzie mniej

Rosji kończą się rozpoznane złoża ropy i będzie jej pompować już tylko mniej. Za ...

PKP Energetyka chce przyspieszyć inwestycje w nowe projekty

W tym roku tylko nakłady na modernizację sieci dystrybucyjnej zwiększyły się trzykrotnie. PKP Energetyka ...

Wojciech Jasiński stanął na czele PKN Orlen

Rada nadzorcza największego w Polsce koncernu powołała polityka PiS i byłego ministra skarbu do ...

Izraelski gaz nadzieją Unii

Biały Dom liczy, że gaz z Izraela zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Starego Kontynentu. „Wydobycie ze ...

RWE: prezes nie wyklucza zwolnień

Planowana restrukturyzacja niemieckiego koncernu energetycznego RWE może doprowadzić do masowych zwolnień. Prezes RWE Peter ...