PGE przejdzie na dietę, ale najpierw ustala warunki

Bloomberg

Związki największej spółki PGE negocjują ramowe porozumienia pracownicze do 2027 r. Obecne gwarancje wygasają w tym roku.

Zarówno związki, jak i przedstawiciele czołowego wytwórcy prądu w kraju stwierdzają lakonicznie, że rozpoczęte jeszcze w 2016 r. rozmowy są trudne. Jednak już sporo udało się ustalić, a część organizacji podpisała ramowe porozumienie na dziesięć lat.

W ramach dotychczasowych uzgodnień udało się ustalić, że przeglądy kadr pod kątem dostosowania wielkości zatrudnienia do potrzeb grupy będą się odbywały co dwa lata.

– Na razie zaproponowano poziomy redukcji etatów do 2020 r. Mowa jest o zmniejszeniu liczby pracowników w różnych oddziałach spółki [mowa o PGE GiEK, zatrudniającej ok. 16,5 tys. osób, 40 proc. wszystkich zatrudnionych w grupie – red.] o 10, 12 lub 15 proc. – mówi Andrzej Nalepa, przewodniczący ZZPRC w Elektrowni Bełchatów. – W zamian za to spółka zapewnia, że przez kolejne dziesięć lat nie będzie zwolnień grupowych ani indywidualnych z winy pracodawcy – twierdzi Nalepa.

Jeśli jednak dojdzie do ogłoszenia programu dobrowolnych odejść (a taki najprawdopodobniej jest planowany po wygaśnięciu w GIEK w tym roku gwarancji pracowniczych wynegocjowanych przed wejściem PGE na giełdę), to odszkodowanie wyniesie 27 pensji (średnio w GiEK pensja wynosi 9 tys. zł brutto), pomniejszonych o podatek. Na takie warunki zgodziła się większość działających w spółce związków. Pozostałe chcą m.in. wypłaty 36. pensji przy ewentualnym PDO.

Przedstawiciele PGE zastrzegają, że negocjowanych porozumień nie należy uznawać za gwarancje zatrudnienia znane sprzed dziesięciu lat. Obecne mają charakter ramowy i są próbą określenia zasad kształtowania dialogu w najbliższych latach. – Dzięki nim poszczególne oddziały grupy będą mogły elastycznie dostosowywać się do wyzwań stojących przed sektorem – mówi Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE.

więcej czytaj w „Parkiecie”

Mogą Ci się również spodobać

Atomowe plany sąsiada

Amerykańsko-japoński koncern Westinghouse może zbudować na Ukrainie zakłady paliwa jądrowego. To by uwolniło branżę ...

Białoruś kupiła ropę z… Azerbejdżanu

Niedostatek taniej ropy z Rosji białoruska rafineria musi uzupełnić zakupami w Azerbejdżanie. W terminalu ...

Stracone rury Gazpromu

Na powierzchnię wychodzą prawdziwe straty poniesione przez Gazprom wskutek przerwania budowy gazociągu South Stream. ...

Polskie zagłębie baterii do e-pojazdów

W naszym kraju powstają kolejne fabryki mające produkować części do baterii dla aut elektrycznych. ...

Azerbejdżan nie kupuje w Gazpromie

Z powodu wysokiej ceny Azerowie zaprzestali importu rosyjskiego gazu. O wstrzymaniu zakupów w Rosji ...