Niskie temperatury pomagają PGNiG

Bloomberg

W IV kwartale ubiegłego roku koncern mocno zwiększył sprzedaż, import i dystrybucję gazu ziemnego oraz sprzedaż ciepła i prądu. Zmalało za to wydobycie ropy i gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało wstępne dane operacyjne za IV kwartał i cały ubiegły rok. Wynika z nich m.in., że koncern w obu okresach zanotował spadek wydobycia ropy i gazu. W IV kwartale zniżkowała produkcja błękitnego paliwa o 3,3 proc. do 1,16 mld m sześc. W całym ubiegłym roku wydobycie wyniosło 4,46 mld m sześc., co było rezultatem o 3,7 proc. gorszym niż zanotowany w 2015 r. Słabsze wydobycie zanotowano zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Jeszcze mocnej zniżkowała produkcja ropy naftowej. W IV kwartale jej wydobycie spadło o 3,9 proc. (do 344 tys. ton), a w całym 2016 r. o 7,7 proc. (do 1 318 tys. ton).

Lepsze wyniki operacyjne grupa PGNiG zanotowała za to w pozostałych, kluczowych obszarach prowadzonej działalności. I tak sprzedaż gazu w IV kwartale wzrosła o 12,7 proc. (do 7,37 mld m sześc.), a w całym 2016 r. o 5,9 proc. (do 24,36 mld m sześc.). W ostatnich miesiącach więcej surowca grupa sprzedała zarówno do dużych odbiorców jak i tych mniejszych. To zapewne efekt stosunkowo niskich temperatur. Spadła jednie sprzedaż realizowana na rysunkach zagranicznych przez PGNiG Sales & Trading.

Gazowniczy koncern nie zanotowałby wzrostu sprzedaży gdyby nie zwiększył importu. Ten w IV kwartale zwyżkował aż o 59,7 proc. To zasługa nie tylko importu LNG z Kararu, którego rok wcześniej nie było ale przede wszystkim zwiększonych wolumenów przesyłanych z Rosji. Następstwem zwiększonej sprzedaży gazu jest wzrost wyników w segmencie dystrybucji tego surowca, działalności prowadzonej przez zależną Polską Spółkę Gazownictwa. Chłodny IV kwartał pomagał też mocno zwiększyć grupie PGNiG produkcję i sprzedaż energii cieplnej i elektrycznej.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Poniedziałek 15 kwietnia to nie jest dobry dzień dla Gazpromu. Zatwierdzona Dyrektywa Gazowa, pieniądze ...

Marże na przerobie ropy nadal mogą być wysokie

Branża paliwowa powinna wypracowywać kolejne rekordowe zyski, m.in. za sprawą konkurencji na rynku i ...

Rosja nie chce dalszej redukcji wydobycia ropy

Rosja sprzeciwi się dalszym próbom cięcia poziomu wydobycia ropy naftowej. Agencja Bloomberga pisze, powołując ...

PKN Orlen kończy inwestycję w Płocku

Koncern jest coraz bliżej oddania do komercyjnej eksploatacji drugiego w tym roku energetycznego bloku ...

Gazprom wypchnął Shell z projektu LNG

Holendersko-brytyjski gigant paliwowy wycofał się ze wspólnej budowy z rosyjskim Gazpromem potężnych zakładów skraplania gazu ...

Europie może zabraknąć gazu z Rosji?

Kraje Europy Zachodniej i Środkowej kupują tyle rosyjskiego gazu, jakby to była zima. Surowca ...