Niskie temperatury pomagają PGNiG

Bloomberg

W IV kwartale ubiegłego roku koncern mocno zwiększył sprzedaż, import i dystrybucję gazu ziemnego oraz sprzedaż ciepła i prądu. Zmalało za to wydobycie ropy i gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało wstępne dane operacyjne za IV kwartał i cały ubiegły rok. Wynika z nich m.in., że koncern w obu okresach zanotował spadek wydobycia ropy i gazu. W IV kwartale zniżkowała produkcja błękitnego paliwa o 3,3 proc. do 1,16 mld m sześc. W całym ubiegłym roku wydobycie wyniosło 4,46 mld m sześc., co było rezultatem o 3,7 proc. gorszym niż zanotowany w 2015 r. Słabsze wydobycie zanotowano zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Jeszcze mocnej zniżkowała produkcja ropy naftowej. W IV kwartale jej wydobycie spadło o 3,9 proc. (do 344 tys. ton), a w całym 2016 r. o 7,7 proc. (do 1 318 tys. ton).

Lepsze wyniki operacyjne grupa PGNiG zanotowała za to w pozostałych, kluczowych obszarach prowadzonej działalności. I tak sprzedaż gazu w IV kwartale wzrosła o 12,7 proc. (do 7,37 mld m sześc.), a w całym 2016 r. o 5,9 proc. (do 24,36 mld m sześc.). W ostatnich miesiącach więcej surowca grupa sprzedała zarówno do dużych odbiorców jak i tych mniejszych. To zapewne efekt stosunkowo niskich temperatur. Spadła jednie sprzedaż realizowana na rysunkach zagranicznych przez PGNiG Sales & Trading.

Gazowniczy koncern nie zanotowałby wzrostu sprzedaży gdyby nie zwiększył importu. Ten w IV kwartale zwyżkował aż o 59,7 proc. To zasługa nie tylko importu LNG z Kararu, którego rok wcześniej nie było ale przede wszystkim zwiększonych wolumenów przesyłanych z Rosji. Następstwem zwiększonej sprzedaży gazu jest wzrost wyników w segmencie dystrybucji tego surowca, działalności prowadzonej przez zależną Polską Spółkę Gazownictwa. Chłodny IV kwartał pomagał też mocno zwiększyć grupie PGNiG produkcję i sprzedaż energii cieplnej i elektrycznej.

Mogą Ci się również spodobać

Eksport ropy rozkręcił pompy w Ameryce

Choć ceny ropy spadają, to w Stanach Zjednoczonych znów rośnie jej wydobycie. To pierwszy ...

Tania ropa zmusza do reform

Eksport ropy to 80 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej. Jednak spadek cen tego ...

Gazprom traci cierpliwość

Rosjanie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że Dania nie da im zgody na przejście ...

Wybuch w elektrowni. Nie ma prądu w Azerbejdżanie

Rekordowe upały są przyczyną największej awarii w energetyce Azerbejdżanu. Bez prądu pozostaje większość kraju ...

Litwini dołożą do elektrowni jądrowej w Polsce?

Dziś rozmawiamy o przyszłych inwestycjach Orlenu na Litwie. Skoro tak jest, to – jak rozumiem ...

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...