Ukraina: rok bez gazu z Gazpromu

Bloomberg

Naftogaz świętuje rok bez zakupów gazu w rosyjskim Gazpromie. Zdaniem Ukraińców to ogromne osiągnięcie. Dekadę temu Kijów kupował w Rosji blisko cały potrzebny gaz (57 mld m3).

Na swojej stronie Naftogaz zamieścił komunikat, który informuje, że 25 listopada minęła pierwsza rocznica, „przerwania importu gazu z Rosji”.

– To najważniejsze osiągnięcie w dążeniu do energetycznej niezależności Ukrainy. Jeszcze trzy lata temu gaz był symbolem politycznej i ekonomicznej zależności Ukrainy od północnego sąsiada. Tę zależność podtrzymywano przez manipulowanie wielkościami dostaw i cenami rosyjskiego gazu; zmuszano nas do politycznych i gospodarczych ustępstw – cytuje komunikat agencja Unian.

Naftogaz podziękował zachodnich partnerom za pomoc w oderwaniu się od rosyjskiego gazu. Podkreślił, że dzięki dostępowi do alternatywnych źródeł, może teraz wybierać spośród dziesiątków dostawców. Ukraińcy kupują gaz od spółek m.in. niemieckich, francuskich, holenderskich i polskich a trafia on do nich tzw rewersem – gazociągami ze Słowacji, Polski i Węgier.

Ukraiński koncern podkreślił też, że niezależność gazowa pozwoliła firmie w ciągu dwóch lat zmienić się z przynoszącej straty w zyskowną, która wnosi największy wkład w budżet Ukrainy. Doszło też do reformy zarządzania korporacyjnego. Na korzyść Ukrainy działa też rosnący import amerykańskiego gazu LNG do Europy. Import LNG na Stary Kontynent zwiększył się (z różnych kierunków) w 2015 r w sumie o 16 proc. w ujęciu rocznym.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że zapasy gazu zgromadzone w ukraińskich magazynach są zbyt małe, by spokojnie przejść przez nadchodzącą zimę. Stąd decyzja Kijowa o wznowieniu rozmów gazowych z Moskwą z udziałem Komisji Europejskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen chce kupić Energę i stworzyć energetycznego kolosa

PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji energetycznej spółki oferując 7 zł za ...

Lotos przeszacował zapasy

Koncern zawiązał odpisy aktualizujące wartość zapasów w segmencie produkcji i handlu oraz zobowiązania finansowe ...

Inwestycje w Bogdance sięgną 400 mln zł

Bogdanka prognozuje w tym roku sprzedaż na poziomie 8,5 – 9 mln ton. W ...

Dobry dzień energetyki na parkiecie

Akcje koncernów energetycznych w środę poszły ostro w górę. Jak można przypuszczać, był to ...

Rozpędzone pompy OPEC

Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia, członkowie kartelu eksporterów przekroczyli ustalone limity. I nie tylko ...

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...