Ukraina: rok bez gazu z Gazpromu

Bloomberg

Naftogaz świętuje rok bez zakupów gazu w rosyjskim Gazpromie. Zdaniem Ukraińców to ogromne osiągnięcie. Dekadę temu Kijów kupował w Rosji blisko cały potrzebny gaz (57 mld m3).

Na swojej stronie Naftogaz zamieścił komunikat, który informuje, że 25 listopada minęła pierwsza rocznica, „przerwania importu gazu z Rosji”.

– To najważniejsze osiągnięcie w dążeniu do energetycznej niezależności Ukrainy. Jeszcze trzy lata temu gaz był symbolem politycznej i ekonomicznej zależności Ukrainy od północnego sąsiada. Tę zależność podtrzymywano przez manipulowanie wielkościami dostaw i cenami rosyjskiego gazu; zmuszano nas do politycznych i gospodarczych ustępstw – cytuje komunikat agencja Unian.

Naftogaz podziękował zachodnich partnerom za pomoc w oderwaniu się od rosyjskiego gazu. Podkreślił, że dzięki dostępowi do alternatywnych źródeł, może teraz wybierać spośród dziesiątków dostawców. Ukraińcy kupują gaz od spółek m.in. niemieckich, francuskich, holenderskich i polskich a trafia on do nich tzw rewersem – gazociągami ze Słowacji, Polski i Węgier.

Ukraiński koncern podkreślił też, że niezależność gazowa pozwoliła firmie w ciągu dwóch lat zmienić się z przynoszącej straty w zyskowną, która wnosi największy wkład w budżet Ukrainy. Doszło też do reformy zarządzania korporacyjnego. Na korzyść Ukrainy działa też rosnący import amerykańskiego gazu LNG do Europy. Import LNG na Stary Kontynent zwiększył się (z różnych kierunków) w 2015 r w sumie o 16 proc. w ujęciu rocznym.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że zapasy gazu zgromadzone w ukraińskich magazynach są zbyt małe, by spokojnie przejść przez nadchodzącą zimę. Stąd decyzja Kijowa o wznowieniu rozmów gazowych z Moskwą z udziałem Komisji Europejskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Emilewicz: Polska rzuca wyzwanie smogowi

Ochrona środowiska i walka o czyste powietrze, to wspólne zadanie współczesnego świata. Polska  już ...

Gazprom chce zgody Danii na użycie kotwic

Inwestor gazociągu Nord Stream-2 wystąpił do duńskich władz o złagodzenie wymogów wobec statków, które mają ...

Minister energii: Ważny jest balans

Katowicki szczyt wyznaczać może kierunki polityki klimatycznej UE w perspektywie kilku dekad – pisze ...

Bloki energetyczne w PGNiG ruszą później niż planowano

Inwestycje w Stalowej Woli i na Żeraniu mają kolejne opóźnienia. W efekcie grupa w ...

Ropa z USA ma wzięcie

Rośnie liczba chętnych na ropę z USA. Do listy importerów dołączyła szwajcarska spółka Gunvor. ...

Waszczykowski: w ciągu 5 lat możemy być gazowo niezależni od Rosji

W ciągu najbliższych 5 lat jesteśmy w stanie doprowadzić do sytuacji, w której Polska ...