Palomar sprzeda gaz PGNiG

Bloomberg

Za rok amerykańska grupa rozpocznie dostawy z wielkopolskich złóż do giełdowej spółki. Początkowo wyniosą one 50 mln m sześc. rocznie. Potem mogą wzrosnąć nawet do 160 mln.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Rawicz Energy, firmą należącą do amerykańskiej grupy Palomar Natural Resources, kontrakt na dostawy gazu ziemnego. Surowiec będzie pochodził ze złóż w woj. wielkopolskim. Dostawy rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z przyłączeniem infrastruktury kopalni Rawicz do należącej do PGNiG kopalni Załęcze, gdzie będzie następował odbiór błękitnego paliwa. W kolejnym etapie surowiec zostanie odazotowany w zakładzie PGNiG w Odolanowie. Palomar zakłada, że dostawy ruszą w III kwartale przyszłego roku.

– Podpisana umowa to kolejny krok do stałego zwiększenia ilości gazu pochodzącego ze źródeł krajowych. Widzimy duży potencjał w obszarze wydobycia tego surowca na terenie Polski – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Dodaje, że to z tego powodu, poza systematycznym zwiększaniem nakładów na wydobycie własne, koncern rozpoczyna współpracę z kolejnym zagranicznym partnerem.

Początkowo dostawy wyniosą około 50 mln m sześc. rocznie. Docelowo może to być nawet 160 mln m sześc. Dla porównania PGNiG wydobywa w naszym kraju ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie.

– Palomar działa na polskim rynku od 2014 roku i już wkrótce jako pierwsza prywatna międzynarodowa, firma w Polsce uruchomi produkcję gazu ziemnego na tak znaczącą skalę. Potwierdzenie komercyjnego potencjału złoża Rawicz jest dowodem na to, że jest duża szansa na dalsze odkrycia i zwiększenie produkcji gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych na zachodzie Polski – uważa John Buggenhagen, prezes Palomar Natural Resources.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PFE FIZAN chce przejąć Energię dla Firm

Polski Fundusz Energetyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i ...

Kopalnie odkrywkowe potęgują suszę w Polsce

Odkrywki w Wielkopolsce i w okolicach Bełchatowa przyczyniają się do suszy – twierdzą ekolodzy ...

Morawiecki zapowiada repolonizację energetyki

Polska szuka możliwości repolonizacji branży energetycznej. – Myślę, że częściowo ten sektor będzie repolonizowany ...

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Siergiej: Zły węgiel powodem smogu w Polsce

Normy węgla do sprzedaży dla gospodarstw domowych, zaproponowane przez ministerstwo, są dalece niewystarczające – ...

Gazprom zatrudnił Schrödera

Były kanclerz Niemiec objął posadę szefa spółki Gazpromu Nord Stream 2. Nie ujawniono, ile ...

Polska znów przyjmuje gaz z Jamału

Przez dwa dni błękitne paliwo transportowane z Rosji nie spełniało polskich norm. To kolejny ...