Palomar sprzeda gaz PGNiG

Bloomberg

Za rok amerykańska grupa rozpocznie dostawy z wielkopolskich złóż do giełdowej spółki. Początkowo wyniosą one 50 mln m sześc. rocznie. Potem mogą wzrosnąć nawet do 160 mln.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Rawicz Energy, firmą należącą do amerykańskiej grupy Palomar Natural Resources, kontrakt na dostawy gazu ziemnego. Surowiec będzie pochodził ze złóż w woj. wielkopolskim. Dostawy rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z przyłączeniem infrastruktury kopalni Rawicz do należącej do PGNiG kopalni Załęcze, gdzie będzie następował odbiór błękitnego paliwa. W kolejnym etapie surowiec zostanie odazotowany w zakładzie PGNiG w Odolanowie. Palomar zakłada, że dostawy ruszą w III kwartale przyszłego roku.

– Podpisana umowa to kolejny krok do stałego zwiększenia ilości gazu pochodzącego ze źródeł krajowych. Widzimy duży potencjał w obszarze wydobycia tego surowca na terenie Polski – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Dodaje, że to z tego powodu, poza systematycznym zwiększaniem nakładów na wydobycie własne, koncern rozpoczyna współpracę z kolejnym zagranicznym partnerem.

Początkowo dostawy wyniosą około 50 mln m sześc. rocznie. Docelowo może to być nawet 160 mln m sześc. Dla porównania PGNiG wydobywa w naszym kraju ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie.

– Palomar działa na polskim rynku od 2014 roku i już wkrótce jako pierwsza prywatna międzynarodowa, firma w Polsce uruchomi produkcję gazu ziemnego na tak znaczącą skalę. Potwierdzenie komercyjnego potencjału złoża Rawicz jest dowodem na to, że jest duża szansa na dalsze odkrycia i zwiększenie produkcji gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych na zachodzie Polski – uważa John Buggenhagen, prezes Palomar Natural Resources.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa najdroższa od ponad pół roku

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od ...

Wyniki Orlenu i Lotosu będą słabsze

Stosunkowo niskie marże rafineryjne zwiastują pogorszenie zysków w obu paliwowych koncernach. W III kwartale PKN ...

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...

Rusza walka o ropę Meksyku

Największe paliwowe koncerny świata stanęły do rywalizacji o dostęp do meksykańskich złóż ropy. Kraj ...

Sergiy Skrypka – Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Sergiy Skrypka, dyrektor generalny spółki Sarmatia. Budowa rurociągu ...

Fiasko aukcji dla ekosiłowni. Ministerstwo Energii milczy

Startujący w testowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii producenci muszą do środy czekać w ...