Gazprom zyska, Ukraina straci

Bloomberg

Jeżeli Bruksela zgodzi się na przyznanie Gazpromowi dodatkowego dostępu do gazociągu OPAL, Ukraina straci rocznie 290-320 mln dol. wpływów z tranzytu.

Wysokość strat podliczył ukraiński gazowy monopolista Naftogaz. Komisja Europejska jest skłonna dać Rosjanom dodatkowy dostęp do 30 proc. mocy przesyłowej gazociągu niemieckiego OPAL. Dzięki temu Gazprom mógłby przesyłać gaz z Nord Stream na południe i zachód Europy z ominięciem Ukrainy.

„Strona ukraińska ma nadzieję, że podejmując swoją decyzję Komisja Europejska będzie przestrzegać prawa energetycznego Unii, a szczególnie 36 Dyrektywy z 2009 r o zasadach obowiązujących na rynku gazowym Unii. A także prawa antymonopolowego, które nie dopuszcza działań skierowanych na wykorzystanie w złym celu przez jednego uczestnika rynku, dominującej pozycji.

Jako członek Wspólnoty Energetycznej Ukraina liczy, że decyzja KE będzie zgodna tak z prawem jak i z pryncypiami Unii i skierowana na osiągnięcie głównego celu — zjednoczenia Europy dla osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego. W wypadku, jeżeli KE podejmie decyzję korzystną dla Gazpromu, to tak wielkość tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę, jak i zyski tranzytowe ulegną znacznemu zmniejszeniu” – cytuje komunikat Naftogazu agencja Unian.

Dodatkowy dostęp do OPAL zmniejszyłby tranzyt o 10-11 mln m3 gazu rocznie co z kolei oznacza 290-320 mln dol. wpływów z tranzytu mniej. Przy dostępie do 40 proc. mocy gazociągu, straty Ukrainy wyniosą 395-425 mln dol.

Mogą Ci się również spodobać

Irak nakręcił cenę ropy

Dziś ropa podrożała o blisko 5 proc… Eksperci wiążą to z wyciekiem surowca z ...

OPEC nie zmienia strategii

Kraje OPEC nie porozumiały się w sprawie cięć produkcji. To doprowadziło do przeceny na ...

Niemieckie firmy dostarczą rury dla Nord Stream 2

Niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą ...

OZE: Rozwój mocy na biomasę

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Zwyżka cen ropy ma się ku ...

Dwie wanny surowców dziennie na jedną rodzinę

Do 2060 roku dwukrotnie zwiększy się zużycie surowców. Efekty dla środowiska mogą być dramatyczne ...

Trump zmienił zdanie o Nord Stream-2

Amerykański prezydent zmienił zdanie i zapowiedział, że nie będzie restrykcji wobec zachodnich firm zaangażowanych ...