Gazprom zadłuża się w Chinach

Bloomberg

Gazowy gigant dostał 1,5 mld dol. kredytu od grypy banków, którym przewodzi China Construction Bank Corporation (CCB).

Gazprom poinformował, że chiński kredyt otrzymał ze stawką LIBOR plus 3,5 proc. z terminem spłaty w 2020 roku. Wcześniej w kwietniu-czerwcu koncern zaciągnął też inne zobowiązania w sumie na 1,9 mld dol. i 690 mln euro z terminami spłaty w latach 2018-2019. Nie wiadomo, kto jest tutaj pożyczkodawcą. Gazprom jest objęty zachodnimi sankcjami i nie może pożyczać w bankach unijnych i amerykańskich.

Wcześniej firma informowała, że ma dość pieniędzy by finansować wszystkie projekty transgranicze. Gazprom zapewniał też, że potrafi zaciągać zagraniczne kredyty i jest wiarygodnym dłużnikiem. W końcu czerwca przedstawiciel koncernu Siergiej Kuprianow informował, iż w tym roku program inwestycyjny grupy to 1,6 bln rubli, z czego na projekty gazowe przewidziano 840,35 mld rubli. Nakłady inwestycyjne wyniosą 733,13 mld rubli.

W tym tygodniu jednak rosyjski rząd zatwierdził pomoc państwa dla budowanego przez Gazprom gazociągu Siła Syberii do Chin. Koncern zbudował jedynie 21 km z blisko 2000 km rur, które musi położyć do 2019 r ze złóż w Jakucji do granicy z Chinami. Inwestycja jest niezwykle kosztowna. Szacuje się, że razem z uruchomieniem wydobycia kosztować będzie nawet 70 mld dol..

Obecne zadłużenie Gazpromu (na koniec I połowy 2015) wynosiło 1,45 bln rubli (20 mld dol.) i zmniejszyło się o 12 proc. od grudnia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energa szuka oszczędności

W aktualizowanej strategii Energi znajdzie się punkt dotyczący optymalizacji kosztów. Spółka chce do 2018 ...

Petrolinvest zaskarży decyzję KNF

Zarząd spółki zapowiedział zaskarżenie decyzji nadzorcy do wojewódzkiego sądu administracyjnego wraz z wnioskiem o ...

Zmiana sprzedawcy gazu nadal mało popularna

Na nowego dostawcę co kwartał decyduje się ok. 15 tys. gospodarstw. W Polsce liczba ...

Katar już poza OPEC, będą inni chętni?

Po 58 latach Katar przestał być członkiem kartelu eksporterów ropy. Za emiratem mogą pójść ...

Elektromobilność ładuje akumulatory

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Elektromobilność ładuje akumulatory Rząd przyjął projekt ...

Duńska blokada

Dania jako jedyna wśród unijnych państw jest w stanie skutecznie zablokować rosyjski gazociąg. I ...