Wybuchł gazociąg na Ukrainie. Tranzyt nie jest zagrożony

Adobe Stock

Eksplozja głównego gazociągu tranzytowego pod Łubniami na Ukrainie nie spowoduje przerw w dostawach gazu na Zachód, zapewniają Ukraińcy. Nie ma też żadnych ofiar. Bez gazu pozostaje tysiące gospodarstw w 17 miejscowościach.

Eksplozja gazociągu Urengoj-Pomary-Użgorod w rejonie Połtawy koło Łubni (historyczna siedziba klanu Wiśniowieckich w tym Jeremiego Wiśniowieckiego) miała miejsce w sobotę. Wybuch a następnie pożar zostały już zlokalizowane i ugaszone. Gazociąg uległ rozhermetyzowaniu, informuje Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

pipeline/Bloomberg

Bez gazu pozostało 17 miejscowości, blisko trzy tysiące gospodarstw domowych i siedem instytucji. Służby zapewniają, że w powietrzu nie zidentyfikowano żadnych niebezpiecznych substancji. Spółka LLC „Operator gazowego systemu przesyłowego Ukrainy” („Ukrtransgaz”) odpowiadająca za tranzyt rosyjskiego surowca do odbiorców w Europie, zapewnia, że płynność dostaw nie jest zagrożona.

Przyczyny wybuchu, a następnie pożar są badane przez funkcjonariuszy organów ścigania. Wybuch nie spowodował ofiar w ludziach.

Mogą Ci się również spodobać

Jankowski rezygnuje z PGE

Bolesław Jankowski, wiceprezes zarządu ds. międzynarodowych Polskiej Grupy Energetycznej, złożył rezygnację z pełnienia funkcji ...

Skrypka: Unia zabrania dofinansować ropociąg z Ukrainy

Rurociąg, który powinien powstać między Brodami a Adamowem jest cały czas na etapie przygotowawczym ...

Projekt ustawy wspierającej morskie wiatraki wreszcie przyjęty

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła długo oczekiwany przez branżę OZE projekt ustawy o ...

Kozienice oficjalnie odpalone

Nowy blok Enei już w czasie próbnej pracy obniżał ceny energii. Czy tak będzie ...

Gazowy sojusz w Iranie

Koncerny z Francji, Chin i Iranu będą wydobywać gaz z największego złoża świata. Iran ...