Ukraina wstrzymała zakupy gazu w Rosji

Bloomberg

Fiaskiem zakończyły się gazowe negocjacje Rosji, Ukrainy i Unii w Wiedniu. Kijów ogłosił, że od lipca wstrzymuje import gazu rosyjskiego.

Od 1 lipca Ukraina nie będzie kupować gazu w Gazpromie, bo skończyła się dotychczasowa umowa, podał w komunikacie operator Ukrtransgaz. Dwukrotnie spadły zamówienia na gaz ze Słowacji. Naftogaz nie porozumiał się z Gazpromem w sprawie podpisania kolejnej gazowej umowy.

Strona ukraińska chciała by był to kontrakt ważny do kwietnia 2016 r, bo tylko w takiej perspektywie może „odpowiedzialnie” wywiązać się z zobowiązań tranzytowych wobec Unii.

Kijów nie zgodził się na propozycję Rosjan – umowy do końca roku z mniejszą o ponad połowę zniżką. Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji zapowiedział, że Ukraina nie ma podstaw by oczekiwać od Rosji cen poniżej rynkowych.

Moskwę niepokoi też poziom zapełnienia podziemnych magazynów gazowych na Ukrainie. Jest w nich teraz 11 mld m3 gazu a potrzeba jeszcze 7 mld m3, by nie było problemów z zaopatrzeniem Europy zimą.

Ukrtransgaz zapewnił, że zabezpieczy tranzyt potrzebnej Europie ilości rosyjskiego gazu. – Na 1 lipca otrzymaliśmy zamówienia na 225 mln m3, rok temu było to 214,5 mln m3 czyli o 5 proc. mniej – głosi komunikat koncernu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niska jakość ropy z Rosji

Długoletni klienci – węgierski MOL i fiński Neste wytykają Rosji niską jakość sprzedawanej surowej ...

W sprawach neutralności klimatycznej wolniej nie znaczy taniej

Polska po raz drugi, ale tym razem w pojedynkę (w czerwcu br. miała jeszcze ...

Naimski: ostatni moment na decyzję o atomie

Decyzje o wyborze partnera i technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce zapadną na przełomie ...

Zgoda Brukseli na pomoc dla 6 farm wiatrowych we Francji

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną Francji dla 6 ferm wiatrowni offshore, które mają ułatwić ...

Członek Greenpeace kandyduje na prezesa PGE

Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska, zgłosił dzisiaj swoją kandydaturę na stanowisko prezesa największego ...

Tauron sfinalizował zakup kopalni Brzeszcze

Należąca do grupy Tauron spółka Nowe Brzeszcze podpisała w czwartek ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń ...