Ukraina wstrzymała zakupy gazu w Rosji

Bloomberg

Fiaskiem zakończyły się gazowe negocjacje Rosji, Ukrainy i Unii w Wiedniu. Kijów ogłosił, że od lipca wstrzymuje import gazu rosyjskiego.

Od 1 lipca Ukraina nie będzie kupować gazu w Gazpromie, bo skończyła się dotychczasowa umowa, podał w komunikacie operator Ukrtransgaz. Dwukrotnie spadły zamówienia na gaz ze Słowacji. Naftogaz nie porozumiał się z Gazpromem w sprawie podpisania kolejnej gazowej umowy.

Strona ukraińska chciała by był to kontrakt ważny do kwietnia 2016 r, bo tylko w takiej perspektywie może „odpowiedzialnie” wywiązać się z zobowiązań tranzytowych wobec Unii.

Kijów nie zgodził się na propozycję Rosjan – umowy do końca roku z mniejszą o ponad połowę zniżką. Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji zapowiedział, że Ukraina nie ma podstaw by oczekiwać od Rosji cen poniżej rynkowych.

Moskwę niepokoi też poziom zapełnienia podziemnych magazynów gazowych na Ukrainie. Jest w nich teraz 11 mld m3 gazu a potrzeba jeszcze 7 mld m3, by nie było problemów z zaopatrzeniem Europy zimą.

Ukrtransgaz zapewnił, że zabezpieczy tranzyt potrzebnej Europie ilości rosyjskiego gazu. – Na 1 lipca otrzymaliśmy zamówienia na 225 mln m3, rok temu było to 214,5 mln m3 czyli o 5 proc. mniej – głosi komunikat koncernu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mniej zapłacimy na stacjach

W marcu ceny detaliczne oleju napędowego i benzyny mogą spaść w Polsce nawet o ...

Spadek wyników PGE po półroczu

W pierwszym półroczu 2016 r. Polska Grupa Energetyczna odnotowała 13,67 mld zł przychodów, co ...

Rynek Instrumentów Finansowych na TGE

Zarząd Towarowej Giełdy Energii (TGE) podjął decyzję o terminie uruchomienia Rynku Instrumentów Finansowych (RIF). ...

Czy BP łamie sankcje?

Brytyjsko-amerykański gigant paliwowy ma pomóc rosyjskiemu Rosneft w eksploatacji złóż gazu w Arktyce. Rosneft ...

Ukraina: Koniec taniego gazu

Kijów podniósł cenę gazu dla ludności do poziomu rynkowego. To jeden z głównych warunków ...

PGNiG coraz mocniej inwestuje w produkcję ciepła i prądu

Gazowniczy koncern stawia zarówno na budowę nowych elektrociepłowni, jak i modernizację istniejących. Planuje również ...