Nord Stream-2 opóźniony o rok

Bloomberg

Gazociąg z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku zostanie uruchomiony do końca 2020 r. Inwestycja miała być gotowa do końca 2019 r. Prace wstrzymały sankcje USA. Teraz nie wiadomo, kto dokończy gazociąg.

Minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że Nord Stream-2 zostanie uruchomiony do końca 2020 r. Amerykańskie sankcje z 20 grudnia spowodowały zatrzymanie budowy, gdyż wycofał się główny wykonawca – szwajcarska firma Allseas układająca rury na dnie morza. Szwajcarzy zabrali z Bałtyku (pracowali w duńskiej strefie), swoje statki w tym najnowocześniejszą tego typu jednostkę na świecie Pioneering Spirit, układający rury dużych rozmiarów z największą prędkością.

Czytaj także: Kto dokończy gazociąg Gazpromu?

Kto więc teraz dobuduje brakujące 6,5 proc. (160 km) gazociągu? O to zapytali w piątek dziennikarze ministra Nowaka.

– Układacz rur „Akademik Czerskij” – jest jednym z wariantów dobudowy Nord Stream-2, ale potrzebny jest dodatkowy czas na przygotowanie statku – przyznał Nowak cytowany przez agencję Prime.

Minister dodał, że statek znajduje się na Dalekim Wschodzie i potrzebuje czasu na dotarcie na miejsce. Akademik jest w porcie Nachodka nad Morzem Japońskim. Dopłynięcie do Bałtyku zajmie mu miesiąc. Analityk Igor Juszkow z rosyjskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego, przewidział taki scenariusz.

– Póki ten statek pozostaje w Nachodce, to można założyć, że są szanse na powrót do pracy Allseas. Jeżeli Akademik wypłynie z portu, to jasne jest, iż plan A zawiódł i Szwajcarzy nie wrócą na Bałtyk – mówi analityk.

Nie wiadomo jednak czy statek z Nachodki rzeczywiście poradzi sobie z ułożeniem rur o średnicy ponad 1 m, na głębokości ok. 40 m, na zimowym Bałtyku. Dotąd Rosjanie zamawiali takie usługi za granicą, a układania gazociągów nie prowadzono w zimie.
Aleksiej Rachmanow kierujący rosyjskim Zjednoczeniem Budowy Statków twierdzi, że Rosja nie ma jednostek, które są w stanie dokończyć Nord Stream-2. Wyjaśnił, że takie statki są budowane pod konkretne projekty. Projektowanie trwa dwa lata, a budowa 2-3 lata.
– To dla nas będzie, jak zawsze, coś robionego od zera – cytuje Rachamowa gazeta RBK.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. ...

Wszystko zaczyna się od projektu

By stworzyć GOZ, potrzebna jest współpraca biznesu, administracji i społeczeństwa. Z jednej strony kurczące ...

Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej ...

Wirus pogrążył kopalnie węgla

O ile stan polskiego górnictwa przed pandemią był ciężki, o tyle teraz jest już ...

Epex Spot sprzeda prąd na Litwie

Giełda energii elektrycznej działająca w Zachodniej i Północnej Europie oraz Polsce, wejdzie na Litwę. ...

Polskie emisje osiągnęły wysoki poziom z lat 90.

Dziś Polska emituje tyle CO2, co w epoce, w której funkcjonował przemysł ciężki z ...