Turecki Potok wpłynął do Bułgarii

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Rosjanie rozpoczynają budowę drugiej nitki gazociągu Turecki Potok, którym ich gaz popłynie do unijnych państw na południu kontynentu.

– Co się tyczy morskiego odcinka i budowy infrastruktura na terenie Turcji, to wszystko przebiega zgodnie z planem. Niewielkie opóźnienie jest w Bułgarii, ale w ciągu następnego pół roku infrastruktura powinna zostać zbudowana – poinformował w bułgarskim Boczarow Ruczej Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

Bułgarski operator gazowy Bulgartransgaz w styczniu podjął ostateczną decyzję w sprawie powiększenia infrastruktury gazowej od granicy z Turcją do granicy z Serbią, by mieć możliwość przyjmowania gazu z Tureckiego Potoku, przypomina agencja Prime.
Jednak kontrakt na budowę gazociągu Bułgarzy podpisali dopiero we wrześniu.Wykonawcą jest saudyjska firma Arkad Engineering. Gazociąg będzie miał 475 km. Saudyjczycy muszą położyć rury o średnicy 1200 mm w ciągu maksimum 615 dni. A to oznacza, że zajmie im to nie pół, ale ponad półtora roku.

 

Pipeline/ Bloomberg

Projekt Turecki Potok zajął miejsce storpedowanego przez Unię projektu Gazpromu gazociągu Południowy Potok (South Stream). Ma mieć dwie nitki o mocy przesyłowej po 15,75 mld m3 gazu rocznie. Pierwsza jest przeznaczona cała na potrzeby Turcji, druga dla odbiorców z Europy Południowej – przez Bułgarię do Serbii i Węgier.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Michał Kurtyka: Elektromobilność szansą dla energetyki

Świętym Graalem w energetyce jest magazynowanie – mówi Michał Kurtyka, wiceminister energii. Gość programu ...

Nowe taryfy na gaz w PGNiG

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za ...

Tauron: W tym roku gorzej w dystrybucji i sprzedaży energii

Segment dystrybucji i sprzedaży nie będzie sobie radził najlepiej w tym roku. Wynik operacyjny ...

OPEC na wybiegu w USA

Kartel eksporterów ropy wyłoży pół miliarda dolarów w poprawę swojego wizerunku na rynku amerykańskim. ...

PKN Orlen pogłębia korektę

Akcje paliwowej spółki tanieją dziś o 3,6 proc. do 66,56 zł. Kurs wybił się ...

Upały przywołują widmo stopni zasilania

Operator dmucha na zimne w gorące dni. Czy klimatyzatory mogą zabrać prąd fabrykom? We ...