Turecki Potok wpłynął do Bułgarii

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Rosjanie rozpoczynają budowę drugiej nitki gazociągu Turecki Potok, którym ich gaz popłynie do unijnych państw na południu kontynentu.

– Co się tyczy morskiego odcinka i budowy infrastruktura na terenie Turcji, to wszystko przebiega zgodnie z planem. Niewielkie opóźnienie jest w Bułgarii, ale w ciągu następnego pół roku infrastruktura powinna zostać zbudowana – poinformował w bułgarskim Boczarow Ruczej Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

Bułgarski operator gazowy Bulgartransgaz w styczniu podjął ostateczną decyzję w sprawie powiększenia infrastruktury gazowej od granicy z Turcją do granicy z Serbią, by mieć możliwość przyjmowania gazu z Tureckiego Potoku, przypomina agencja Prime.
Jednak kontrakt na budowę gazociągu Bułgarzy podpisali dopiero we wrześniu.Wykonawcą jest saudyjska firma Arkad Engineering. Gazociąg będzie miał 475 km. Saudyjczycy muszą położyć rury o średnicy 1200 mm w ciągu maksimum 615 dni. A to oznacza, że zajmie im to nie pół, ale ponad półtora roku.

 

Pipeline/ Bloomberg

Projekt Turecki Potok zajął miejsce storpedowanego przez Unię projektu Gazpromu gazociągu Południowy Potok (South Stream). Ma mieć dwie nitki o mocy przesyłowej po 15,75 mld m3 gazu rocznie. Pierwsza jest przeznaczona cała na potrzeby Turcji, druga dla odbiorców z Europy Południowej – przez Bułgarię do Serbii i Węgier.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC będzie musiał nadal ciąć wydobycie ropy

Dostawy ropy naftowej z krajów rywalizujących z OPEC z nadwyżką zrównoważą wzrost popytu przewidywany ...

PKN Orlen inwestuje w Czechach

Zależny Unipetrol rozpoczął budowę instalacji polietylenu w Litvinovie. Koszt jej budowy wyniesie 5,76 mld ...

Dogrywka dla OZE na tych samych zasadach

Ministerstwo Energii oraz Urząd Regulacji Energetyki zgadzają się na przeprowadzenie aukcji uzupełniającej dla odnawialnych ...

Należyty: Tania energia potrzebna do rozwoju kraju

W czasie transformacji energetyki ryzyko utraty konkurencyjności jest realne. Osłony mają być rozwiązaniem właśnie ...

Obwód kaliningradzki „ofiarą” integracji Bałtów

Odłączenie Estonii, Litwy i Łotwy od wspólnej sieci energetycznej z Rosją i Białorusią (system ...

PKN Orlen ma kolejne opóźnienia

Kluczowa inwestycja energetyczna koncernu realizowana we Włocławku zostanie oddana do użytku dopiero w pierwszym ...