PGNiG odnotowało spadek wydobycia

Bloomberg

W II kwartale koncern pozyskał mniej, niż rok temu, gazu i ropy z własnych złóż. To głównie rezultat spadku wydobycia w Norwegii. Lepiej jest za to w pozostałych segmentach działalności.

PGNiG opublikowało szacunkowe wybrane dane operacyjne za II kwartał 2019 r. Wynika z nich, że w ujęciu rok do roku koncern przede wszystkim zanotował spadki w podstawowym segmencie prowadzonej działalności, czyli w wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej. Ilość ogółem pozyskanego z własnych złóż błękitnego paliwa zmalała o 2,8 proc.

To przede wszystkim skutek mocnego spadku wydobycia w Norwegii (o 26,7 proc.). W tym kraju PGNiG zanotował też istotną zniżkę ilości pozyskanej ropy. W efekcie produkcja tego surowca w całej grupie zmalała o 10,6 proc. To może oznaczać, że zyski grupy w II kwartale spadną, gdyż historycznie segment wydobywczy zapewniał ich zdecydowaną większość.
Nieco lepiej prezentują się dane związane z drugim najbardziej zyskownym segmentem działalności koncernu, czyli dystrybucją błękitnego paliwa.

W ujęciu rok do roku, ilość surowca przesłanego siecią należącą do zależnej firmy PSG wzrosła o 1,9 proc. Zdecydowana poprawa nastąpiła za to w obszarze wytwarzana energii cieplnej i elektrycznej. PGNiG zwiększył sprzedaż ciepła aż 36,3 proc. a prądu o 23,3 proc. Przynajmniej częściowo to rezultat oddania do eksplantacji, jesienią ubiegłego roku, nowego bloku energetycznego w Jastrzębiu-Zdroju o 80 MW (megawaty) mocy elektrycznej brutto i około 125 MW mocy cieplnej.

Wreszcie w segmencie obrotu gazem, który zapewnia grupie PGNiG największe przychody ale jednocześnie przynosi straty, zanotowano zwiększone ilości surowca, który trafił do odbiorców. Koncern zwiększył jego sprzedaż o 11,2 proc., przy czym najmocniej poprzez zależną firmę PGNiG Supply & Trading, działającą głównie na rynku niemieckim. Grupa handlowała błękitnym paliwem, które importowała w większości ze Wschodu. Sprowadziła go jednak o 15,8 proc. mniej niż w II kwartale 2018 r. Mocno, bo 28,8 proc. wzrósł za to import gazu LNG poprzez terminal w Świnoujściu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Iran wypiera Rosję z rynków Europy

W czerwcu republika islamska pobiła pięcioletni rekord wydobycia ropy, pompując 3,63 mln baryłek dziennie. ...

Cyfrowe zszywanie dwóch światów

Sektor energetyczny walczy o rentowność „starego biznesu” i szuka nowych pomysłów na zarabianie. Digitalizacja ...

Circular economy needs a dialogue

Effective development of new ways of proceeding requires the participation of companies, as well ...

Skarb stworzył niebezpieczny precedens

Niewiele zabrakło do zablokowania uchwały walnego zgromadzenia PGE dotyczącej podniesienia kapitału zakładowego spółki poprzez ...

PGNiG wydobywa coraz więcej gazu w Pakistanie

Produkcja gazu w należących do PGNiG złożach w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m ...

Meksyk szuka chętnych na swoją ropę

W ciąg najbliższych pięciu lat Meksyk chce sprzedać na przetargach 333 naftowe i gazowe ...