Gaz-System przeprowadzi aukcje

Bloomberg

1 lipca zainteresowane firmy będą mogły zarezerwować przepustowości na gazociągach łączących nasz kraj z państwami ościennymi na najbliższe 15 lat.

Gaz-System, spółka zarządzająca gazociągami przesyłowymi w Polsce, przeprowadzi 1 lipca aukcje na rezerwację przepustowości na połączeniach naszego kraju z państwami ościennymi. W ich ramach będzie można dokonać rezerwacji na okres nie dłuższy niż najbliższe 15 lat gazowych (rok gazowy rozpoczyna się od 1 października od godz. 6:00).

Gaz-System oferuje produkty roczne na gazociągach łączących polski system przesyłowy z systemami naszych sąsiadów. Chodzi zwłaszcza o połączenia w Cieszynie (na granicy z Czechami), Drozdowiczach (na granicy z Ukrainą), Wysokoje i Tietierowce (na granicy z Białorusią) oraz w tzw. Punkcie Wzajemnego Połączenia (na granicy z Niemcami).

Będą też aukcje na rezerwację mocy przesyłowych na gazociągu jamalskim. Jego właścicielem jest EuRoPol Gaz, a operatorem Gaz-System. Na gazociągu jamalskim dotychczas udostępniano przepustowości w ramach aukcji w niewielkim stopniu, gdyż na podstawie umowy międzyrządowej, ich zdecydowaną większością dysponuje rosyjski Gazprom. Sytuacja jednak się zmieni, gdyż umowa z Rosjanami obowiązuje do 16 maja 2020 r. Po tym terminie chcąc przesyłać surowiec do Niemiec będą musieli zarezerwować przepustowości w ramach aukcji. Gazprom za możliwość transportu błękitnego paliwa będzie musiał jednak płacić ceny rynkowe.

Dotychczas obowiązująca umowa Gazpromu z EuRoPol Gazem (firma której udziałowcami są Rosjanie i PGNiG), jest tak skonstruowana, że roczne zyski tego podmiotu ograniczono 21 mln zł. Z naszych informacji wynika, że gdyby obowiązywał unijny system pobierania opłat przesyłowych to EuRoPol Gaz za tranzyt powinien otrzymywać wynagrodzenie w przedziale 250-500 mln USD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz mniej polskiego węgla

Spadku wydobycia czarnego paliwa jak na razie nie udało się zatrzymać. Spółki górnicze są ...

Aleksander Grad pokieruje ZE PAK

Rada nadzorcza ZE PAK powołała Aleksandra Grada na stanowisko prezesa spółki z dniem 18 ...

Karta zakopana w piasku

Dwa totalitarne rządy zawarły dziś porozumienie o długofalowej współpracy na rynku ropy. Sojusz ma ...

Współpraca energetyczna Polski i Litwy obniży ceny

Uruchomienie mostu energetycznego między Polską a Litwą zaniepokoiło Moskwę. W środę ruszył próbny przesył ...

Total pożegnał Iran

Francuski koncern paliwowy oficjalnie zakończył swoje interesy w Islamskiej Republice i wycofał się z ...

Artur Zawartko: Ukraina to element europejskiego systemu bezpieczeństwa gazowego

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.