Gaz-System przeprowadzi aukcje

Bloomberg

1 lipca zainteresowane firmy będą mogły zarezerwować przepustowości na gazociągach łączących nasz kraj z państwami ościennymi na najbliższe 15 lat.

Gaz-System, spółka zarządzająca gazociągami przesyłowymi w Polsce, przeprowadzi 1 lipca aukcje na rezerwację przepustowości na połączeniach naszego kraju z państwami ościennymi. W ich ramach będzie można dokonać rezerwacji na okres nie dłuższy niż najbliższe 15 lat gazowych (rok gazowy rozpoczyna się od 1 października od godz. 6:00).

Gaz-System oferuje produkty roczne na gazociągach łączących polski system przesyłowy z systemami naszych sąsiadów. Chodzi zwłaszcza o połączenia w Cieszynie (na granicy z Czechami), Drozdowiczach (na granicy z Ukrainą), Wysokoje i Tietierowce (na granicy z Białorusią) oraz w tzw. Punkcie Wzajemnego Połączenia (na granicy z Niemcami).

Będą też aukcje na rezerwację mocy przesyłowych na gazociągu jamalskim. Jego właścicielem jest EuRoPol Gaz, a operatorem Gaz-System. Na gazociągu jamalskim dotychczas udostępniano przepustowości w ramach aukcji w niewielkim stopniu, gdyż na podstawie umowy międzyrządowej, ich zdecydowaną większością dysponuje rosyjski Gazprom. Sytuacja jednak się zmieni, gdyż umowa z Rosjanami obowiązuje do 16 maja 2020 r. Po tym terminie chcąc przesyłać surowiec do Niemiec będą musieli zarezerwować przepustowości w ramach aukcji. Gazprom za możliwość transportu błękitnego paliwa będzie musiał jednak płacić ceny rynkowe.

Dotychczas obowiązująca umowa Gazpromu z EuRoPol Gazem (firma której udziałowcami są Rosjanie i PGNiG), jest tak skonstruowana, że roczne zyski tego podmiotu ograniczono 21 mln zł. Z naszych informacji wynika, że gdyby obowiązywał unijny system pobierania opłat przesyłowych to EuRoPol Gaz za tranzyt powinien otrzymywać wynagrodzenie w przedziale 250-500 mln USD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UE zachłystuje się gazem z Rosji

Udział rosyjskiego gazu w imporcie Unii sięgnął w trzecim kwartale 2018 r. aż 47 ...

Tauron wyda miliardy na OZE

Dzięki farmom wiatrowym i fotowoltaicznym koncern chce do 2030 r. aż 66 proc. energii ...

Eksperci komentują program energetyczny KO

Propozycje przedstawione podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej przypadły ekspertom z branży do gustu. Nawet ...

JSW stara się o dotacje

Jastrzębska Spółka Węglowa do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), ...

Gazprom szuka pieniędzy na NS2

Ponad 6,5 mld potrzebują Rosjanie do rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku. Liczą na rodzime ...

Jednorazowemu światu plastiku zawdzięczamy obraz zanieczyszcznych oceanów, wysp śmieci i nafaszerowanych nim ryb.

Walka o klimat – wyzwania

Środowiskowe cele zrównoważonego rozwoju ONZ a ich realizacja w Polsce. „Single-use” – „jednorazowy” uznane ...