USA naciska w sprawie Nord Stream-2

Amerykanie coraz mocniej lobbują w Brukseli za wycofaniem się krajów Wspólnoty ze wsparcia rozbudowy rosyjskiego gazociągu północnego.

– Wszystko, co tworzy postęp w budowie gazociągu (Nord Stream-2 – red), to niedobry kierunek.  Ale nie jest to głównie rozmowa o USA, ale o Europie, która kupuje LNG albo dowolny inny surowiec energetyczny ze źródeł poza Rosją, ze źródeł zachodnich, z demokratycznych źródeł – mówił Gordon Sondland ambasador USA w Unii podczas ekonomicznego forum w Brukseli.

CZYTAJ TAKŻE: Nord Stream-2 stanął przed duńską ścianą

Dyplomata dodał, że Biały Dom rozważa „wszystkie instrumenty”, które mogłyby zatrzymać Nord Stream-2. Odmówił podania szczegółów, ale dodał, że wprawdzie jest to projekt europejski, ale USA wspiera działania na rzecz zatrzymania inwestycji. W minionym tygodniu w Waszyngtonie prezydenci USA i Słowacji wypowiedzieli się wspólnie przeciwko Nord Stream-2
„Po raz kolejny zapewniamy o niedopuszczalności wykorzystywania energetycznych projektów jako geopolitycznej broni, w tym projektu Nord Stream-2” – głosił wspólny komunikat.

Visitors arrive at the Nord Stream 2 gas pipeline landing site, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Dzień wcześniej sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział, że będzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel o Nord Stream-2, podczas zaplanowanej na pierwszą połowę maja wizyty w Berlinie. Amerykanie wiele razy grozili sankcjami zachodnim koncernom – sojusznikom Gazpromu. Dotąd jednak poza deklaracjami, nie zdecydowali się na czyny. W poniedziałek Naftogaz złożył do Komisji Europejskiej skargę na Gazprom. Ukraińcy zarzucają Rosjanom, że blokują możliwość dostaw gazu z Zachodniej Europy na Ukrainę z wykorzystaniem tzw. rewersu przez Słowację, Węgry i Polskę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unia przywołuje Gazprom do porządku

Parlamenty Polski, Litwy i Łotwy wystąpiły wspólnie przeciwko rosyjskiemu gazociągowi. Bruksela domaga się pełnego ...

Balansowanie o krok od blackoutu

Intensywne modernizacje sieci energetycznych to większe ryzyko przeciążeń systemu. Tyle że remonty to konieczność. ...

Naftogaz wygrał z Rosją

Trybunał arbitrażowy w Hadze uznał za bezprawne zajęcie przez Rosję aktywów Naftogazu na Krymie ...

Słabsze zyski w Lotosie

Zniżka marż rafineryjnych spowodowała mocny spadek rentowności gdańskiego koncernu. Firma znacznie mniej też wydobywa ...

Więcej gazu i ropy z Norwegii

Drugi po Rosji dostawca węglowodorów na rynki Europy zwiększył w październiku produkcję o 17 ...