Kontrakt zakłada nabycie przez Total 10 proc. udziałów w projekcie Arctic LNG 2 z możliwością zwiększenia doli do 15 proc. Umowę podpisali szefowie obu koncernów w obecności prezydentów Władimira Putina i Emmanuela Macrona, podczas międzynarodowego forum ekonomicznego odbywającego się w St. Petersburgu.

Total ma czas do 31 marca 2019 r, by opłacić zakup. Ile to będzie – nie podano. Projekt budowy zakładu skraplania gazu na półwyspie jamalskim jest oceniany na 25,5 mld dol.. Zakład ma produkować 6,6 mln ton gazu skroplonego rocznie. Inwestycja ma być gotowa do 2023 r.

Jak informuje Novatek w specjalnym komunikacie przesłanym Rzeczpospolitej bazą surowcową dla Arctic LNG 2 będzie złoże Utrennieje (Poranne). Zostało ono odkryte w 1980 r na terenie autonomicznego okręgu jamalsko-nienieckiego ok. 580 km na północny-wschód od miasta Selechard. Ma powierzchnię 800 km kw. Udowodnione zasoby złoża to 1,58 mld m3 gazu ziemnego i 65 mln ton płynnych węglowodorów (ropa i gazowy kondensat). Właścicielem licencji jest Novatek.

– Nasza bogata baza surowcowa na Półwyspie Jamalskim i Gydanskim daje wyjątkową możliwość realizacji wielkich projektów LNG. Będzie dzięki nim dostarczać gaz skroplony po konkurencyjnym cenach na kluczowe rynki. Wejście do projektu tak profesjonalnego partnera jak Total, już na początku projektu, potwierdza dużą atrakcyjność ekonomiczną – mówił podczas ceremonii podpisania Leonid Michelson prezes Novateku.

Francuzi są od kilku lat udziałowcami projektu Jamal LNG – zakładów produkcji LNG na Półwyspie Jamalskim. Produkcja ruszyła tam w końcu 2017 r. Total należy do największych eksporterów gazu skroplonego. Ma udziały w amerykańskim rynku LNG i dostarczał tam też gaz z Rosji.