Ukraina na tropie majątku Gazpromu

Bloomberg

Ruszyło ukraińskie polowanie na majątek rosyjskiego koncernu za granicami Rosji. Gazprom nie chce wykonać niekorzystnego dla siebie wyroku międzynarodowego trybunału i zwrócić Ukrainie 2,56 mld dol.

Dyplomatyczne placówki Ukrainy na całym świecie otrzymały polecenie ustalenia czy i jakie aktywa ma Gazprom na ich terenie, podała agencja Unian. Koncern Naftogaz ze swojej strony prowadzi rozmowy ze swoimi firmami-agentami zagranicznymi. Mają one ustalić, jak można zajmować i konfiskować majątek Gazpromu za granicą.

Jeżeli chodzi o aktywa rosyjskie na Ukrainie to tutaj już rozpoczęła się ich konfiskata. Zajęte zostały m.in. majątek firmy „Gazprom zbyt Ukraina” oraz „Międzynarodowe konsorcjum ds zarządzana rozwoju systemów gazowych Ukrainy”. A także papiery wartościowe dwóch firm, gdzie Rosjanie mają udziały. Akcje tych firm zostaną przestane na otwartych aukcjach.

Gazprom jest winny Ukrainie 2,56 mld dol. zgodnie z wyrokiem Trybunału z 28 lutego. Do tego naliczane są procenty za każdy dzień zwłoki – 0,5 mln dol..Gazprom rozpoczął procedurę zrywania kontraktów na tranzyt i dostawy gazu na Ukrainę. Odmówił też wykonania wyroku trybunału. To kolejny przypadek ignorowania przez Rosję postanowień sądów międzynarodowych. Cztery lata temu Kreml przegrał w Hadze z akcjonariuszami upadłego Jukosu. Sąd uznał, że to władze rosyjskie doprowadziły firmę do bankructwa i złamały zasady karty Energetycznej podpisanej też przez Rosję. Moskwa miała zapłacić 50 mld dol.., ale do dziś nie wywiązała się z tego i pozostaje bezkarna.

Gazprom musi też zapłacić Ukrainie 172 mld hrywien (ok. 6 mld dol.) za złamanie na jej terenie prawa antymonopolowego. Tutaj też Rosjanie odmówili zapłaty. Jak informuje ministerstwo prawa Ukraina, posiada ono już 27 postanowień, które pomogą w zajmowaniu majątku Rosjan dzięki umowom o dwustronnej pomocy prawnej. Sam proces zająć ma, w ocenie urzędników – 8-10 miesięcy.

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina ogłasza gazową niezależność

Od przyszłego roku Naftogaz zwiększa wydobycie gazu w kraju. Za trzy lata Ukraina będzie ...

Gazowa wojna rusko-ruska

Ta wojna toczy się przed prezydenckim gabinetem. Po jednej stronie wieloletni hegemon eksportu rosyjskiego ...

Koncerny wydają miliardy na zmodernizowanie sieci

Firma Tauron Dystrybucja podała, że w tym roku wyda 1,7 mld zł na modernizację ...

Brytyjski miliarder chce zadusić finansowo nowe elektrownie węglowe na świecie

  Chris Hohn, brytyjski miliarder (majątek 1,2 mld funtów w 2019 r.), zarządca funduszu ...

Rosja atakuje świat swoim węglem

Wbrew globalnym trendom, Rosja nie zamierza rezygnować z górnictwa węglowego. Kreml przygotował nową strategię ...

Zatrzymano byłych menedżerów Lotos Petrobaltic

Według prokuratury prezes Zbigniew P., wiceprezes Dariusz W. oraz Zbigniew N. kierownik projektu zagospodarowania ...