Ukraina na tropie majątku Gazpromu

Bloomberg

Ruszyło ukraińskie polowanie na majątek rosyjskiego koncernu za granicami Rosji. Gazprom nie chce wykonać niekorzystnego dla siebie wyroku międzynarodowego trybunału i zwrócić Ukrainie 2,56 mld dol.

Dyplomatyczne placówki Ukrainy na całym świecie otrzymały polecenie ustalenia czy i jakie aktywa ma Gazprom na ich terenie, podała agencja Unian. Koncern Naftogaz ze swojej strony prowadzi rozmowy ze swoimi firmami-agentami zagranicznymi. Mają one ustalić, jak można zajmować i konfiskować majątek Gazpromu za granicą.

Jeżeli chodzi o aktywa rosyjskie na Ukrainie to tutaj już rozpoczęła się ich konfiskata. Zajęte zostały m.in. majątek firmy „Gazprom zbyt Ukraina” oraz „Międzynarodowe konsorcjum ds zarządzana rozwoju systemów gazowych Ukrainy”. A także papiery wartościowe dwóch firm, gdzie Rosjanie mają udziały. Akcje tych firm zostaną przestane na otwartych aukcjach.

Gazprom jest winny Ukrainie 2,56 mld dol. zgodnie z wyrokiem Trybunału z 28 lutego. Do tego naliczane są procenty za każdy dzień zwłoki – 0,5 mln dol..Gazprom rozpoczął procedurę zrywania kontraktów na tranzyt i dostawy gazu na Ukrainę. Odmówił też wykonania wyroku trybunału. To kolejny przypadek ignorowania przez Rosję postanowień sądów międzynarodowych. Cztery lata temu Kreml przegrał w Hadze z akcjonariuszami upadłego Jukosu. Sąd uznał, że to władze rosyjskie doprowadziły firmę do bankructwa i złamały zasady karty Energetycznej podpisanej też przez Rosję. Moskwa miała zapłacić 50 mld dol.., ale do dziś nie wywiązała się z tego i pozostaje bezkarna.

Gazprom musi też zapłacić Ukrainie 172 mld hrywien (ok. 6 mld dol.) za złamanie na jej terenie prawa antymonopolowego. Tutaj też Rosjanie odmówili zapłaty. Jak informuje ministerstwo prawa Ukraina, posiada ono już 27 postanowień, które pomogą w zajmowaniu majątku Rosjan dzięki umowom o dwustronnej pomocy prawnej. Sam proces zająć ma, w ocenie urzędników – 8-10 miesięcy.

Mogą Ci się również spodobać

Nowi gracze na rynku gazu w Unii; Rosjanie lekceważą konkurencję

W marcu Europa kupiła 10,4 mld m3 amerykańskiego gazu. To wzrost o 272 proc. ...

Gorsze perspektywy dla PGE

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się w 2016 roku istotnego spadku EBITDA w segmencie wytwarzania ...

Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. ...

Konkurs na zarząd PGE

Rada nadzorcza PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa oraz sześciu członków zarządu randze ...

Gazprom kończy przesyłać gaz przez Ukrainę

Rosyjski gigant naftowy zaczął powiadamiać kraje graniczące z Ukrainą, że od 2020 r przerywa ...

Chińczycy kupują pola naftowe w Teksasie

Chiński holding inwestycyjny Yantai Xinchao Industry Co. Ltd. podpisał list intencyjny w sprawie zakupu ...