Gazprom przegrał z Naftogazem i musi zapłacić

Bloomberg

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie muszą zapłacić Ukraińcom blisko 4,7 mld dol.

To już ostateczny wyrok trybunału w obustronnych sporach Gazpromu i Naftogazu. Ukraińcy odtrąbili największe zwycięstwo; Rosjanie policzyli, że po odliczeniu tego, co Naftogaz musi zapłacić Gazpromowi według rozstrzygnięcia trybunału z grudnia 2017 r, do zapłacenia pozostanie 2,56 mld dol.

„Efekt finansowy od wszystkich pierwotnych i wtórnych żądań stron w obu pozwach (koncerny pozwały się wzajemnie w 2014 r -red) wyniesie 125 mld dol.. Ten spór jest największym w historii komercyjnym arbitrażem” – podkreśla ukraiński koncern w specjalnym komunikacie.

– Jesteśmy zadowoleni, że wygraliśmy w kluczowych punktach. To ważny dzień na narodu uriańskiego i przyszłych europejskich rynków gazowych – podkreślił w czwartek Andrij Kobolew prezes Naftogazu cytowany przez agencję Unian.

Oprócz nakazu zapłaty przez Gazprom na rzecz Naftogazu 4,673 mld dol., arbitraż obniżył też obowiązującą w kontrakcie wielkość gazu kupowanego rocznie przez Ukrainę z Gazpromu z 41,6 mld m3 do 4 mld m3. A to jak wyliczyli Ukraińcy, pozwoli zaoszczędzić 21,2 mld dol.

Także cena rosyjskiego gazu z kontraktu kupna-sprzedaży za lata 2014-2015 została przez arbitraż obniżona o 27,4 proc. Trybunał uznał, że Rosjanie zawyżyli ją bez uzasadnienia. Tak więc Ukraina musi zwrócić sąsiadom o 1,8 mld dol. mniej niż wyliczył to Gazprom. W sumie na końcu tych rozliczeń do zapłacenia pozostanie 2,56 mld dol. Musi to zapłacić Gazprom.

Mogą Ci się również spodobać

Propaganda Rosji przekonała Zachód do Nord Stream

Akceptacja Nord Stream przez opinię publiczną krajów zachodnich to wyraz skutecznego oddziaływania rosyjskiej maszyny ...

OPEC i Rosjanie obniżają ceny ropy

Wszystko wskazuje, że OPEC próbując się porozumieć z Rosjanami co do zmniejszenia wydobycia ropy, ...

Zróżnicowanie lekiem dla polskiej energetyki

Brak spójnej polityki w tym sektorze przeszkadza mniejszym graczom i szkodzi rozwojowi kraju, a ...

ME: Ustawa o rynku mocy po wakacjach, poszukiwanie innego finansowania dla atomu

Już po wakacjach zostanie przedstawiony projekt tzw. rynku mocy, czyli wsparcia dla energetyki, które ...

Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię ...

Węglowy skansen wita

Początek szczytu klimatycznego nie okazał się zbyt szczęśliwy dla Polski. Zaczął pierwszy obywatel RP, ...