Gazprom przegrał z Naftogazem i musi zapłacić

Bloomberg

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie muszą zapłacić Ukraińcom blisko 4,7 mld dol.

To już ostateczny wyrok trybunału w obustronnych sporach Gazpromu i Naftogazu. Ukraińcy odtrąbili największe zwycięstwo; Rosjanie policzyli, że po odliczeniu tego, co Naftogaz musi zapłacić Gazpromowi według rozstrzygnięcia trybunału z grudnia 2017 r, do zapłacenia pozostanie 2,56 mld dol.

„Efekt finansowy od wszystkich pierwotnych i wtórnych żądań stron w obu pozwach (koncerny pozwały się wzajemnie w 2014 r -red) wyniesie 125 mld dol.. Ten spór jest największym w historii komercyjnym arbitrażem” – podkreśla ukraiński koncern w specjalnym komunikacie.

– Jesteśmy zadowoleni, że wygraliśmy w kluczowych punktach. To ważny dzień na narodu uriańskiego i przyszłych europejskich rynków gazowych – podkreślił w czwartek Andrij Kobolew prezes Naftogazu cytowany przez agencję Unian.

Oprócz nakazu zapłaty przez Gazprom na rzecz Naftogazu 4,673 mld dol., arbitraż obniżył też obowiązującą w kontrakcie wielkość gazu kupowanego rocznie przez Ukrainę z Gazpromu z 41,6 mld m3 do 4 mld m3. A to jak wyliczyli Ukraińcy, pozwoli zaoszczędzić 21,2 mld dol.

Także cena rosyjskiego gazu z kontraktu kupna-sprzedaży za lata 2014-2015 została przez arbitraż obniżona o 27,4 proc. Trybunał uznał, że Rosjanie zawyżyli ją bez uzasadnienia. Tak więc Ukraina musi zwrócić sąsiadom o 1,8 mld dol. mniej niż wyliczył to Gazprom. W sumie na końcu tych rozliczeń do zapłacenia pozostanie 2,56 mld dol. Musi to zapłacić Gazprom.

Mogą Ci się również spodobać

Tchórzewski: Problemy z EDF retorsją za Caracale

Żadne kwestie polityczne nie powinny mieć miejsca ws. sprzedaży należących do francuskiej firmy EDF ...

Rosja-Ukraina: zostały dwa dni, umowy gazowej brak

Jeżeli za dwa dni Rosja i Ukraina nie podpiszą nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego ...

Wiatrakowcy siedli do renegocjacji z Energą. Nawet ci, z którymi nie chciano rozmawiać

Gdańska spółka rozmawia z kontrahentami sprzedającymi jej zbyt drogo zielone certyfikaty – ustaliła „Rz”. ...

USA uderzają w rosyjskie gazociągi w Europie

Rosyjskie gazociągi Turecki Potok i Nord Stream-2 zostaną w 2020 r objęte amerykańskimi sankcjami. ...

Największy spadek ceny ropy w historii!

Cena ropy gatunku WTI spadła w poniedziałek wieczorem do rekordowo niskiego poziomu 1,38 dolara ...

Gazprom traci zyski

Gazowy gigant z Rosji zarobił 1,5 raza mniej niż rok wcześniej. Zwiększył za to ...