Nord Stream 2: Gazprom pewny swego

Bloomberg

Spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu spodziewa się w lutym otrzymania zgody na realizację kontrowersyjnej inwestycji.

„Nord Stream 2 (dwie kolejne nitki gazociągu na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec – red) obecnie znajduje się w fazie otrzymywania pozwoleń i oczekujemy, że je dostaniemy w przyszłym miesiącu (luty) – zapowiedział dziś Poul Kororan dyrektor finansowy spółki występując na Europejskiej Konferencji Gazowej w Wiedniu.

Zapewnił, że „realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem… wszystkie nasze kontrakty są gotowe, by budowa rozpoczęła się latem, po otrzymaniu w lutym pozwoleń” – cytuje agencja Prime.

menadżer nie podał o jakie dokładnie pozwolenia chodzi. Spółka dostała na razie jedynie wstępną zgodę jednego z niemieckich samorządów, tam gdzie gazociąg ma wyjść z Bałtyku. Nie ma jeszcze nawet zgody rosyjskich instytucji odpowiedzialnych za ocenę wpływu gazociągu na środowisko.

Przeciwnie rozbudowie są Duńczycy, którzy tak zmienili prawo, by móc takiej zgody nie wydać. Komisja Europejska formuje pakiet zmian w prawie energetycznym, które wymuszą na Rosjanach dostosowanie się do reguł obowiązujących na terenie Unii nie tylko na lądzie ale i pod wodą. Na razie spotyka się to z dużym oporem ze strony największych sojuszników Gazpromu – koncernów Niemiec i Austrii.

Także Polska i większość państw Europy Środkowo-Wschodniej od początku nie chce Nord Stream 2, argumentując ze zwiększy on już i tak dużą (36 proc.) zależność Unii od rosyjskiego gazu.

Niedawno w podobnym tonie, przeciwko inwestycji wypowiedział się podczas wizyty w Warszawie Rex Tillerson amerykański sekretarz stanu. Według byłego prezesa koncernu Exxon, Rosja może wykorzystywać instrument energetyczny w politycznych działaniach”.

Mogą Ci się również spodobać

Ceny prądu wyganiają z kraju miłośników bitcoina

Z licznej rzeszy firm, które chciały skorzystać z kryptowalutowej gorączki złota, zostało dziś na ...

Krainy tanich i drogich paliw

Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy, a w Europie – Kazachowie. Amerykanie tankują taniej niż ...

Trans Polonia kupiła Orlen Transport

PKN Orlen otrzymał za swoją firmę 84,5 mln zł. Wkrótce powinien też sfinalizować transakcję ...

Libia odbuduje wydobycie

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej ...

Petrolot zmagazynuje paliwo Lotos Air BP w Warszawie

Petrolot z grupy kapitałowej PKN Orlen i Lotos Air BP, spółka należąca do BP ...

Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

Koncern zasili zależną firmę wydobywającą gaz i ropę kwotą ponad 0,4 mld zł.   ...