Nord Stream 2: Gazprom pewny swego

Bloomberg

Spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu spodziewa się w lutym otrzymania zgody na realizację kontrowersyjnej inwestycji.

„Nord Stream 2 (dwie kolejne nitki gazociągu na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec – red) obecnie znajduje się w fazie otrzymywania pozwoleń i oczekujemy, że je dostaniemy w przyszłym miesiącu (luty) – zapowiedział dziś Poul Kororan dyrektor finansowy spółki występując na Europejskiej Konferencji Gazowej w Wiedniu.

Zapewnił, że „realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem… wszystkie nasze kontrakty są gotowe, by budowa rozpoczęła się latem, po otrzymaniu w lutym pozwoleń” – cytuje agencja Prime.

menadżer nie podał o jakie dokładnie pozwolenia chodzi. Spółka dostała na razie jedynie wstępną zgodę jednego z niemieckich samorządów, tam gdzie gazociąg ma wyjść z Bałtyku. Nie ma jeszcze nawet zgody rosyjskich instytucji odpowiedzialnych za ocenę wpływu gazociągu na środowisko.

Przeciwnie rozbudowie są Duńczycy, którzy tak zmienili prawo, by móc takiej zgody nie wydać. Komisja Europejska formuje pakiet zmian w prawie energetycznym, które wymuszą na Rosjanach dostosowanie się do reguł obowiązujących na terenie Unii nie tylko na lądzie ale i pod wodą. Na razie spotyka się to z dużym oporem ze strony największych sojuszników Gazpromu – koncernów Niemiec i Austrii.

Także Polska i większość państw Europy Środkowo-Wschodniej od początku nie chce Nord Stream 2, argumentując ze zwiększy on już i tak dużą (36 proc.) zależność Unii od rosyjskiego gazu.

Niedawno w podobnym tonie, przeciwko inwestycji wypowiedział się podczas wizyty w Warszawie Rex Tillerson amerykański sekretarz stanu. Według byłego prezesa koncernu Exxon, Rosja może wykorzystywać instrument energetyczny w politycznych działaniach”.

Mogą Ci się również spodobać

Łazor nie jest już prezesem TGE

W piątek późnym wieczorem, podczas walnego zgromadzenia spółki, Ireneusz Łazor złożył rezygnację z funkcji ...

Nowe przepisy dotyczące kopciuchów

Podpisano nowelizację rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stało.  Celem nowelizacji jest uszczelnienie ...

Bez umowy ropa w dół

18 największych eksporterów ropy naftowej nie znalazło porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia ropy na ...

Rosja nie chce drogiej ropy

Cena ropy na światowych rynkach jest dziś zawyżona. Dla Rosji i świata bezpieczniej jest, ...

Od piątku spółki energetyczne pod nadzorem Ministerstwa Energii

Nadzór nad spółkami Enea, Energa, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, PGE Polska Grupa Energetyczna i ...

Dywersyfikacja a nie dekarbonizacja

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju to jeden z priorytetów nie tylko dla polskiego rządu, ale ...