Niższa taryfa dystrybucyjna w PGNiG

Bloomberg

Średnio o 7,37 proc. spadną opłaty dystrybucyjne pobierane przez zależną firmę PSG. To może obniżyć zyski koncernu ale nie musi, zwłaszcza jeśli wzrośnie popyt na gaz.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził Polskiej Spółce Gazownictwa (PSG), firmie zależnej od PGNiG, nową taryfę w zakresie dystrybucji paliw gazowych i usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. W efekcie dojdzie do obniżenia cen i stawek opłat sieciowych dla wszystkich grup taryfowych średnio o 7,37 proc. Zgodnie z przepisami nowy cennik powinien zostać wprowadzony w terminie nie dłuższym niż 45 dni od dnia jego opublikowania przez prezesa URE. Nowa taryfa będzie obowiązywała do końca tego roku.

Obniżona taryfa dystrybucyjna może mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe wypracowywane w tym roku przez grupę PGNiG. Przede wszystkim należy zauważyć, że segment dystrybucyjny przynosi koncernowi największe zarobki, po działalności poszukiwawczo – wydobywczej. Po III kwartałach 2017 r. zapewnił grupie 1,94 mld zł zysku EBITDA. Dla porówna EBITDA całej grupy sięgnęła w tym czasie 5,26 mld zł.

Analizując kondycję segmentu dystrybucyjnego nie można zapominać o ogromnych inwestycjach, jakie w jego ramach są planowane. Ogółem na przebudowę systemu dystrybucji gazu w Polsce grupa PSG chce w latach 2016-2022 wydać ponad 11 mld zł. W tym roku planuje rozpocząć realizację przynajmniej kilka dużych projektów. Największy, o wartości 126,4 mln zł, ma dotyczyć budowy gazociągu relacji Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski. Ubiegłoroczne nakłady grupy PSG był określone na prawie 1,5 mld zł. Po III kwartałach zrealizowano je w wysokości 688,2 mln zł.

Do obniżki zysków w PSG nie musi oczywiście dojść. Po pierwsze grupa może ograniczyć koszty i inwestycje, a po drugie coraz więcej dystrybuować gazu. Optymistycznie wyglądają pod tym względem szacunkowe dane za 2017 r. Wynika z nich, że w tym czasie gazociągami PGE przesłano 11,65 mld m sześc. błękitnego paliwa. To o 7,3 proc, więcej surowca niż w 2016 r.

Mogą Ci się również spodobać

Przyszłość jest w paliwach alternatywnych

W Polsce będzie coraz więcej inwestycji w ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz punkty tankowania ...

Kreml oskarża Arabię Saudyjską…

O destabilizowanie rynku ropy, poprzez zwiększenie pompowania o 1,5 mln baryłek na dobę. Arabowie ...

Serinus Energy zwiększa wydobycie

Pierwsze trzy kwartały nie były dla spółki udane. W ostatnich tygodniach nastąpiła jednak poprawa. ...

Zdążyć przezd prezydencją Austrii

USA i Ukraina ostrzegają przed Nord Stream 2. Europa się waha. Gazprom i jego ...

PKN Orlen mniej inwestuje

Koncern na razie nie planuje istotnych zakupów złóż ropy i gazu. Co będzie dalej, ...