Rosyjscy robotnicy utknęli w Arktyce. Władimir Putin im nie zapłacił

Blisko tysiąc robotników na budowie jednego z największych megaprojektów Putina w Arktyce od trzech miesięcy nie dostaje pensji. Wegetują bez jedzenia i biletów powrotnych do domu. Budowali najnowocześniejszy w Rosji zakład produkcji miedzi i złota, wykorzystujący „technologie bezzałogowe i internet rzeczy”. Okazuje się, że problemem jest nawet tradycyjna wypłata wynagrodzeń.

Publikacja: 24.05.2025 15:33

Arktyka

Arktyka

Foto: Adobe Stock

Setki robotników zatrudnionych przy budowie Bajmskiego Zakładu Górniczo-Przetwórczego na Czukotce, jednego z największych arktycznych projektów Kremla, wartego ponad bilion rubli (50 mld zł), utknęło w obozach zmianowych, bez pensji i biletów powrotnych do domu.

Rosyjscy robotnicy w Arktyce nie dostali pensji ani jedzenia

Od marca w wiosce Bilibino pracownicy firmy „Zemtek”, która buduje zakład górniczo-przetwórczy, nie otrzymują wypłat – powiedziała aktywistka praw człowieka Natalia Diemenko dla opozycyjnego portalu „Goworit NieMoskwa” (Mówi NieMoskwa – nazwa nawiązuje do popularnego także w sowietach programu radiowego Goworit Moskwa).

Sytuacja jest bardzo trudna. Robotnicy nie mogą opuszczać obozów zmianowych. Na początku maja nagrali apel do rosyjskiego dyktatora, po którym około 400 osób wywieziono do Magadanu. Niektórzy pracownicy przestali pracować z powodu niepłacenia wynagrodzeń i w związku z tym nie otrzymywali też posiłków w stołówce. „A pracują na takim odludziu, że kupienie czegokolwiek jest niemożliwe „Siedzieli bez jedzenia przez około półtora dnia” – opowiedziała Diemenko.

Czytaj więcej

Strajk w kluczowej fabryce maszyn w Rosji. Ludzie miesiącami nie dostają wypłat

Według niej na terenie budowy pozostało obecnie około 700 pracowników. Ludzie próbują uciec z pułapki. Część była zmuszona zaciągnąć pożyczkę, aby kupić bilet lotniczy do Magadanu, który kosztuje 36 tys. rubli (1697 zł). Jak powiedziała Diemenko, podobna sytuacja z pracownikami zmianowymi w oddziałach „Zemtek” ma miejsce w innych regionach. Firma obiecała spłacić zaległe wynagrodzenia do 30 maja. „Mieli też zostać zabrani samolotami z Czukotki, były sporządzone listy od 19 do 29 maja. Ale już 19 maja ludzie otrzymali wiadomość, że wszystkie loty zostały odwołane” – skomentowała aktywistka.

Pierwszy taki zakład w Rosji

Nie sprecyzowała, w jakim projekcie budowlanym brali udział poszkodowani pracownicy, ale już w sierpniu 2024 r. „Zemtek” pochwalił się udanymi negocjacjami z przedstawicielami władz Czukotki w sprawie budowy drogi z Zakładów Górniczo-Przetwórczych Bajmskij do Bilibino, która jest „ważnym ogniwem logistycznym w rozwoju gospodarki i infrastruktury logistycznej” regionu.

Zakłady budowane na Czukotce mają być pierwszym tego typu obiektem w Rosji wykorzystującym „technologie bezzałogowe i internet rzeczy w wydobyciu rudy miedzi”. Projekt miał być realizowany w ramach „Fabryki Finansowania Projektów” we współpracy z rosyjskimi bankami komercyjnymi, a większość pieniędzy wyłożył państwowy bank rozwoju WEB .

Czytaj więcej

Australia nakłada sankcje na oligarchów, biznesmenów i ich rodziny

Projekt obejmuje zagospodarowanie złoża miedzi Peszanka. Projektowana zdolność przetwórcza wyniesie 70 mln ton rudy rocznie, a planowana roczna produkcja to 350 tys. ton koncentratu miedzi. Eksploatacja ma się rozpocząć w 2029 roku. Według Kremla projekt zapewni wzrost produkcji miedzi w Rosji o 25 proc. i złota o 4 proc.

Setki robotników zatrudnionych przy budowie Bajmskiego Zakładu Górniczo-Przetwórczego na Czukotce, jednego z największych arktycznych projektów Kremla, wartego ponad bilion rubli (50 mld zł), utknęło w obozach zmianowych, bez pensji i biletów powrotnych do domu.

Rosyjscy robotnicy w Arktyce nie dostali pensji ani jedzenia

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Surowce i Paliwa
Donald Trump poparł zakup U.S. Steel przez Nippon Steel mimo obietnic wyborczych
Surowce i Paliwa
To już się dzieje. Ukraina i USA uruchomiły fundusz odbudowy
Surowce i Paliwa
Viktor Orbán o zakazie importu energii z Rosji: Musimy temu zapobiec wszelkimi sposobami
Surowce i Paliwa
Orlen mówi o nowych inwestycjach w Norwegii i w Polsce
Surowce i Paliwa
Największe złoże metali ziem rzadkich w Rosji ma kłopoty