8 miliardów ton czarnego surowca może spalić w 2022 roku cały świat - jak przewiduje MAE. Oznacza to wzrost zużycia o 0,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku oraz wyrównanie rekordu ustanowionego w 2013 r. Co gorsza, Agencja zakłada, że w przyszłym roku ten rekord zostanie pobity.
Na tegorocznym rekordzie zaważy kilka czynników. Spalanie węgla odbiło się po pandemicznym dołku w 2020 r., kiedy to wyhamowanie globalnej gospodarki, handlu i transportu zbiło statystyki o kilka procent. Ale już w ubiegłym roku węgiel odrabiał straty: gospodarka odżyła po Covid-19, swoje zrobiła pierwsza odsłona kryzysu energetycznego jesienią. Według Statistical Review of World Energy, indeksu tworzonego przez analityków BP, w 2021 r. dzięki czarnemu surowcowi wygenerowano 10 244 TWh energii na całym świecie, co przebija poziom z 2018 r. (10 098 TWh).
W tym roku wzrosty napędza, rzecz jasna, chaotyczne wypełnianie luk po rosyjskich surowcach, w tym w Polsce, a dodatkowo - boom gospodarczy i fala upałów w Indiach. Na rekordzie zaważy też spodziewane w drugiej połowie roku ożywienie gospodarki w Chinach. Wiele tu zależy od tego, jak Pekin poradzi sobie z nawrotem koronawirusa, który - póki co - doprowadził do rygorystycznie egzekwowanego lockdownu w Szanghaju, biznesowym sercu Państwa Środka.
O ironio, tym razem jedynym krajem zachodnim, który redukuje zużycie, są Stany Zjednoczone (o jakieś 4 proc.). W Europie, za sprawą wypełniania luk - zwłaszcza po gazie z Rosji - węgiel wraca do łask na potęgę. Polski rząd prawdopodobnie zdecyduje o przedłużeniu pracy kopalni, decyzje o porzuceniu planów wcześniejszego wyłączenia węglowych bloków elektrowni zapadają w Niemczech, Austrii, Francji czy Niderlandach. Europejski wzrost zużycia węgla sięgnie 7 proc.
Oczywiście, oznacza to cenowy rollercoaster. Jeszcze w lutym br. ceny węgla na światowych rynkach z reguły nie przebijały 200 dol. za tonę - co zresztą było ustawicznym bólem głowy polskich kopalni, które mają wysokie koszty wytworzenia surowca i z trudem udawało im się znaleźć klientów. W ostatni piątek cena węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) dobiły 340 dol. za tonę, a polskie kopalnie - jak pisaliśmy już na łamach "Rzeczpospolitej" - szukają wszelkich możliwych sposobów, żeby wygospodarować węgiel, który mogłyby sprzedać po rynkowych (a nie zakontraktowanych znacznie wcześniej) cenach.