Aktualizacja: 17.11.2024 19:56 Publikacja: 08.03.2022 13:33
Foto: Bloomberg
Nikiel zyskiwał we wtorek w Londynie nawet 112 proc. Zmienność na rynku była jednak bardzo duża. Niedługo po tym, jak jego cena przekroczyła 100 tys. USD za tonę, spadła ona do 80 tys. USD. Od początku tygodnia nikiel zdrożał o prawie 200 proc., a od początku roku o 285 proc. Inwestorzy obawiają się przerwania dostaw tego metalu z Rosji. Wtorkowe duże wahania jego cen były jednak wielką anomalią.
- To robi się szalone i nie odzwierciedla fundamentów w branży. System tradingowy LME wymknął się spod kontroli i wymaga interwencji – stwierdził Jiang Hang, szef działu tradingu w firmie Yonggang Resources Co.
Obrońcy przyrody i plemię rdzennych mieszkańców amerykańskich pozywają Stany Zjednoczone, chcąc zablokować kopalnię litu w Nevadzie, która, jak twierdzą, doprowadzi do wyginięcia zagrożonego dzikiego kwiatu pustyni, zakłóci przepływ wód gruntowych i zagrozi zasobom kulturowym.
Z końcem października mija okres przejściowy dotyczący rozporządzenia o jakości paliw stałych, w tym węgla, spalanych w gospodarstwach domowych. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi jednak, że mamy czas do połowy listopada.
Odcięte sankcjami od rynków zagranicznych, co skutkowało gwałtownym spadkiem eksportu, rosyjskie zakłady metalurgiczne zaczęły drastycznie zmniejszać produkcję. Nie pomaga nawet rozgrzana do czerwoności machina wojenna Putina.
Orlen podpisał umowę kredytową z konsorcjum 16 banków, która gwarantuje Grupie finansowanie w wysokości 2 mld euro.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
W obliczu trudnej sytuacji finansowej Grupy Azoty, związki zawodowe zgodziły się na rezygnacje z części przywilejów socjalnych. Do końca 2026 roku m.in. nagroda roczna, nagrody okolicznościowe oraz premie wynikowe będą zawieszone.
Prezydent Rosji Władimir Putin chce zakazać importu rzadkich metali na Zachód, ale jego współpracownicy wolą wojnę atomową.
Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiego aluminium, niklu i miedzi, zabraniają ich importu i handlu na giełdach w Londynie i Chicago. Może to kosztować Rosję nawet 40 mld dol.
Rosyjski reżim znalazł pierwszego chętnego na swoje atomowe technologie. Burundi - kraj o najniższym PKB na mieszkańca, chce mieć u siebie rosyjską siłownię jądrową. Rosjanie są gotowi sfinansować projekt. Co Burundi może dać w zamian?
Norilsk Nickel – czołowy producent niklu i kobaltu na świecie, otrzymał zgodę na rozbudowę zakładów zlokalizowanych w fińskim Harjavalta. Wytwarzane są tam metale wykorzystywane do produkcji baterii samochodów elektrycznych.
W magazynach Londyńskiej Giełdy Metali w Rotterdamie znaleziono worki z polnymi kamieniami zamiast brykietów niklowych. Magazynem zarządza firma, która wcześniej była własnością Glencore - spółki do aneksji Krymu kontrolowanej przez jednego z najbliższych oligarchów Putina.
Za sprawą kryzysu energetycznego rzadko trafiająca na czołówki gazet branża handlu surowcami przeżywa wielką prosperity. Jednak czasem zyski potrafią zniknąć równie łatwo, jak się pojawiły, co najlepiej pokazuje przypadek afery związanej z transportami niklu, które... żadnego niklu nie zawierały.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas