Aktualizacja: 22.02.2025 22:23 Publikacja: 08.03.2022 13:33
Foto: Bloomberg
Nikiel zyskiwał we wtorek w Londynie nawet 112 proc. Zmienność na rynku była jednak bardzo duża. Niedługo po tym, jak jego cena przekroczyła 100 tys. USD za tonę, spadła ona do 80 tys. USD. Od początku tygodnia nikiel zdrożał o prawie 200 proc., a od początku roku o 285 proc. Inwestorzy obawiają się przerwania dostaw tego metalu z Rosji. Wtorkowe duże wahania jego cen były jednak wielką anomalią.
- To robi się szalone i nie odzwierciedla fundamentów w branży. System tradingowy LME wymknął się spod kontroli i wymaga interwencji – stwierdził Jiang Hang, szef działu tradingu w firmie Yonggang Resources Co.
Wdrożenie unijnego rozporządzenia metanowego, prace nad zmianami w prawie geologicznym i górniczym oraz przyszłość kopalni Bielszowice omawiano podczas piątkowego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w Katowicach.
Ukraina oferuje Unii swój uran i tytan dla przemysłu i kompleksu wojskowo-przemysłowego. Ukraińskie złoża są w dziesiątce największych na świecie. Kraj ma też największe w Europie złoża litu. Potrzebuje inwestorów, by na wydobyciu zarabiać.
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) sprawdził, co Polacy sądzą na temat planów Orlenu na najbliższą dekadę. Większość rodaków pozytywnie ocenia nową strategię paliwowego giganta. Rekordowym poparciem cieszą się inwestycje w OZE.
Do koncernu trafi 1,23 mld dol. z tytułu przeprowadzonej już emisji 10-letnich obligacji. Najwięcej kupiły ich podmioty z USA oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. Spółka pieniądze przeznaczy m.in. na budowę elektrowni oraz na zwiększenie wydobycia gazu.
Wprowadzenie ETS2 może przełożyć się na istotne podwyżki cen paliw do samochodów oraz kosztów ogrzewania mieszkań – przewidują analitycy ING BSK. Oszacowali, że po wejściu w życie tego systemu litr benzyny E95 podrożałby o 46 gr, 1 MWh gazu o 90 zł, zaś tona węgla o 400 zł.
Prezydent Rosji Władimir Putin chce zakazać importu rzadkich metali na Zachód, ale jego współpracownicy wolą wojnę atomową.
Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiego aluminium, niklu i miedzi, zabraniają ich importu i handlu na giełdach w Londynie i Chicago. Może to kosztować Rosję nawet 40 mld dol.
Rosyjski reżim znalazł pierwszego chętnego na swoje atomowe technologie. Burundi - kraj o najniższym PKB na mieszkańca, chce mieć u siebie rosyjską siłownię jądrową. Rosjanie są gotowi sfinansować projekt. Co Burundi może dać w zamian?
Norilsk Nickel – czołowy producent niklu i kobaltu na świecie, otrzymał zgodę na rozbudowę zakładów zlokalizowanych w fińskim Harjavalta. Wytwarzane są tam metale wykorzystywane do produkcji baterii samochodów elektrycznych.
W magazynach Londyńskiej Giełdy Metali w Rotterdamie znaleziono worki z polnymi kamieniami zamiast brykietów niklowych. Magazynem zarządza firma, która wcześniej była własnością Glencore - spółki do aneksji Krymu kontrolowanej przez jednego z najbliższych oligarchów Putina.
Za sprawą kryzysu energetycznego rzadko trafiająca na czołówki gazet branża handlu surowcami przeżywa wielką prosperity. Jednak czasem zyski potrafią zniknąć równie łatwo, jak się pojawiły, co najlepiej pokazuje przypadek afery związanej z transportami niklu, które... żadnego niklu nie zawierały.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas