Konsorcjum, do którego należy też kanadyjski fundusz emerytalny Caisse de Depot et Placement z Quebecu proponuje 8,6 mld dolarów (7,66 mld euro) za gazociągi na północy i północnym wschodzie Brazylii. W proponowanej cenie uwzględniono spłatę 800 mln dolarów długu TAG bankowi ds. rozwoju BNDES — podał Reuter. Konsorcjum pokonało konkurencyjną ofertę Macquarie Group i wspólną EIG Global Energy Partners i Mubadala Development.
Oil pipelines connect storage tanks to ships at the Petrobras Transporte SA (Transpetro) sea terminal in this aerial photograph taken above Sao Sebastiao, Sao Paulo state, Brazil, /Bloomberg
TAG jest operatorem sieci gazociągów o długości 4500 km w 10 stanach na północy Brazylii. Obie strony zaczęły w 2017 r. rozmawiać o tej operacji na zasadzie wyłączności, ale negocjacje zawiesiła w lipcu decyzja brazylijskiego Sądu Najwyższego, która wymagała, by każda prywatyzacja otrzymywała wcześniej zgodę Kongresu. Rozmowy wznowiono w marcu 2019. Sprzedaż musi zatwierdzić organ nadzoru. Po zakończeniu transakcji Engie będzie mieć 58,5 proc. w TAG, a Kanadyjczycy 31.5 proc. — podał Bloomberg.
CZYTAJ TAKŻE:Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami
Będzie to jedna z największych cesji w Petrobrasie, który chce przyspieszyć sprzedaż części aktywów za 27 mld dolarów, aby zmniejszyć dług (69,3 mld dolarów w końcu 2018 r.) i przeznaczyć więcej środków na zasadniczą działalność: wydobywanie ropy z szelfu kontynentalnego. Będzie to też znaczne wsparcie dla nowego kierownictwa (od stycznia) i prezesa Petrobrasu, Roberto Castello Branco — uważa „FT”. Z kolei Francuzi podali o zawarciu z grupą 3 banków brazylijskich i 6 międzynarodowych umowy o sfinansowaniu w 70 procentach transakcji kupna gazociągów. Engie będzie spłacać przez 10 lat kredyt konsorcjalny środkami pochodzącymi z realizacji umów zawartych przez TAG z klientami — wyjaśnił portal zonebourse.