Firmy Dominion Energy i Duke Energy zamknęły projekt budowy gazociągu Atlantic Coast Pipline (ACP) z powodu niejasnej sytuacji z regulacjami prawnymi oraz sytuacji cenowej na rynku gazu.
„ Pomimo pewnego zwycięstwa w Sądzie Najwyższym – siedmioma głosami za przy dwóch przeciw, co potwierdziło wykonalność projektu i decyzje regulacyjne, ostatnie wydarzenia i przewidywane opóźnienia stworzyły dla ACP niedopuszczalny poziomu niepewności ” – tłumaczyły spółki decyzję o rezygnacji z budowy w oświadczeniu.
Rurociąg gazowy Bloomberg
Firmy przypominały, że dotychczasowe pozwy organizacji ekologicznych, domagających się zmiany trasy gazociągu, już podrożyły projekt o 4,5-5 miliardów dolarów do co najmniej 8 miliardów dolarów. W tej sytuacji projekt stał się ekonomicznie nieopłacalny. Gazociąg Atlantic Coast Pipline miał umożliwić transport gazu na odległość blisko tysiąca kilometrów – z Wirginii Zachodniej do portów nad Atlantykiem. Trasa gazociągu miała przebiegać m.in. pod Szlakiem Appalachów – popularną wśród Amerykanów trasy pieszą, która biegnie 3500 kilometrów wzdłuż gór na wybrzeżu Atlantyku. To właśnie ten aspekt projektu organizacje ekologiczne zaskarżyły do Sądu Najwyższego. Jednak sąd nie podzielił obaw ekologów, że budowa zniszczy niepowtarzalne środowisko jakim są Appalachy i wiodący przez nie szlak.
Wobec fiaska ACP dostawca energii firma Dominion Energy poinformowała, że sprzedaje swój gazowy biznes (transport i magazynowanie gazu) za 9,7 mld dol. holdingowi Inwestor Berkshire Hathaway, miliardera Warrena Buffett’a. Umowa daje Buffetowi 25 procent udziałów w terminalu LNG w Maryland; Dominion Energy zachowa pakiet blokujący w terminalu.
Donald Trump, prezydent USA wraz z małżonką Melanią/Bloomberg