Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Stany Zjednoczone i Niemcy porozumiały się w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Wiele wskazuje na to, że porozumienie jest niekorzystne dla Ukrainy i Polski. Biały Dom wysłał do Kijowa i Warszawy specjalnego przedstawiciela. W Polsce będzie jutro.

Publikacja: 20.07.2021 12:10

Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Foto: Bloomberg

Według agencji Reuters Stany Zjednoczone i Niemcy w najbliższych dniach ogłoszą porozumienie w sprawie rozwiązania sporu o Nord Stream 2. USA obawiały się, że budowa rosyjskiego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu i może pozbawić Ukrainę opłat tranzytowych. Berlin od początku powtarzał za Moskwą, że jest to wyłącznie projekt biznesowy, komercyjny. Podczas niedanego spotkania kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Joe Bidena w Waszyngtonie, strony nie uzyskały konsensusu.

Czytaj także: USA nie ustąpią ws. Nord Stream 2. Niemcom się śpieszy

Teraz według drugiego źródła, strony są bliskie zawarcia porozumienia, które ostatecznie pozwoli uniknąć nałożenia przez Waszyngton sankcji na operatora gazociągu – spółkę Gazpromu – Nord Stream 2 AG i jego dyrektora wykonawczego Matthiasa Warniga (były agencje energeowskiej bezpieki Stasi).

Źródła Reutersa twierdzą, że szczegóły ewentualnego porozumienia między Waszyngtonem a Berlinem nie są jeszcze znane, ale jego kluczowym elementem będą zwiększone inwestycje USA i Niemiec w gospodarkę ukraińską.

Miałyby one na celu wsparcia jej sektora energetycznego, w tym przejścia na technologie energooszczędne. Nie jest też do końca jasne, czy Stany Zjednoczone i Niemcy zamierzają wykorzystać inwestycje publiczne, czy też przyciągnąć do tego sektor prywatny.

Amerykanie muszą teraz udobruchać i przekonać do swoich racji głównych przeciwników dokończenia budowy Nord Stream 2 – Polskę i Ukrainę. O ile Ukrainie proponuje się tutaj konkretne inwestycje, to nie wiadomo, co (i czy w ogóle) Biały Dom jest gotów zaproponować Polsce.

Waszyngton poinformował na stronie departamentu stanu, że wysyła do Warszawy i Kijowa doradcę departamentu Dereka Chollet’a. Odwiedzi on Kijów w dniach 20-21 lipca, a następnie – 21-23 lipca – Warszawę „w celu wzmocnienia strategicznej wartości stosunków USA z Ukrainą i Polską”.

Czytaj także: Nord Stream 2 popłynie wodór

Amerykanie piszą, że Chollet będzie „kontynuował negocjacje dyplomatyczne z krajami w wielu kwestiach, w szczególności omówi ogólne obawy dotyczące rurociągu Nord Stream-2 i bezpieczeństwa energetycznego w ogóle, a także przebieg reform.

W Kijowie Chollet spotka się z wyższymi urzędnikami państwowymi, aby „omówić wsparcie USA dla wysiłków Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji oraz dalsze postępy w reformach gospodarczych i antykorupcyjnych”.

Ponadto doradca Białego Domu spotka się z przedstawicielami ukraińskiego środowiska biznesowego. Będzie rozmawiać o sposobach ożywienia ukraińskiej gospodarki.
W Warszawie Chollet ma przedyskutować „strategiczne kwestie dwustronne i regionalne oraz wspólne zaangażowanie na rzecz wartości i instytucji demokratycznych”.

Rosjanie już wiedzą, że tę bitwę Niemcy dla nich wygrali. W poniedziałek rosyjski układacz rur Akademik Czerski opuścił duńskie wody i powrócił na wody niemieckie, gdzie kończy układanie ostatniego 2,6-kilometrowego odcinka niemieckiej części gazociągu. W wodach duńskich pozostała barka kotwiczna Fortuna. Tam do położenia jest jeszcze około 100 km gazociągu (dokładnych danych brak).

Czytaj także: Gazprom próbuje ominąć unijne przepisy

Teraz Gazpromowi pozostaje jeszcze walka o uwolnienie gazociągu spod przepisów nowej dyrektywy gazowej Unii. Dałoby to dostęp do całej mocy gazociągu (zgodnie z przepisami Gazprom może wykorzystać tylko połowę z 23,5 mld m3 mocy) a w konsekwencji Niemcy zyskałyby pozycję największego hubu gazowego Europy (cztery nitki gazociągu północnego to na niemieckim rynku 110 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie).

Na dziś Gazprom tę walkę przegrywa.

Materiał Promocyjny
Raport DISE: Biometan może wesprzeć zieloną transformację Polski
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Surowce i Paliwa
Azoty zredukują koszty świadczeń pracowniczych
Surowce i Paliwa
Azoty będą importować coraz więcej amoniaku
Surowce i Paliwa
Przez wzrost cen gazu ucierpią biznesy nawozowe Azotów i Orlenu
Surowce i Paliwa
Wyłom w polityce klimatycznej? Nowa Zelandia robi to jako pierwsza