Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Stany Zjednoczone i Niemcy porozumiały się w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Wiele wskazuje na to, że porozumienie jest niekorzystne dla Ukrainy i Polski. Biały Dom wysłał do Kijowa i Warszawy specjalnego przedstawiciela. W Polsce będzie jutro.

Publikacja: 20.07.2021 12:10

Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Foto: Bloomberg

Według agencji Reuters Stany Zjednoczone i Niemcy w najbliższych dniach ogłoszą porozumienie w sprawie rozwiązania sporu o Nord Stream 2. USA obawiały się, że budowa rosyjskiego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu i może pozbawić Ukrainę opłat tranzytowych. Berlin od początku powtarzał za Moskwą, że jest to wyłącznie projekt biznesowy, komercyjny. Podczas niedanego spotkania kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Joe Bidena w Waszyngtonie, strony nie uzyskały konsensusu.

Czytaj także: USA nie ustąpią ws. Nord Stream 2. Niemcom się śpieszy

Teraz według drugiego źródła, strony są bliskie zawarcia porozumienia, które ostatecznie pozwoli uniknąć nałożenia przez Waszyngton sankcji na operatora gazociągu – spółkę Gazpromu – Nord Stream 2 AG i jego dyrektora wykonawczego Matthiasa Warniga (były agencje energeowskiej bezpieki Stasi).

Źródła Reutersa twierdzą, że szczegóły ewentualnego porozumienia między Waszyngtonem a Berlinem nie są jeszcze znane, ale jego kluczowym elementem będą zwiększone inwestycje USA i Niemiec w gospodarkę ukraińską.

Miałyby one na celu wsparcia jej sektora energetycznego, w tym przejścia na technologie energooszczędne. Nie jest też do końca jasne, czy Stany Zjednoczone i Niemcy zamierzają wykorzystać inwestycje publiczne, czy też przyciągnąć do tego sektor prywatny.

Amerykanie muszą teraz udobruchać i przekonać do swoich racji głównych przeciwników dokończenia budowy Nord Stream 2 – Polskę i Ukrainę. O ile Ukrainie proponuje się tutaj konkretne inwestycje, to nie wiadomo, co (i czy w ogóle) Biały Dom jest gotów zaproponować Polsce.

Waszyngton poinformował na stronie departamentu stanu, że wysyła do Warszawy i Kijowa doradcę departamentu Dereka Chollet’a. Odwiedzi on Kijów w dniach 20-21 lipca, a następnie – 21-23 lipca – Warszawę „w celu wzmocnienia strategicznej wartości stosunków USA z Ukrainą i Polską”.

Czytaj także: Nord Stream 2 popłynie wodór

Amerykanie piszą, że Chollet będzie „kontynuował negocjacje dyplomatyczne z krajami w wielu kwestiach, w szczególności omówi ogólne obawy dotyczące rurociągu Nord Stream-2 i bezpieczeństwa energetycznego w ogóle, a także przebieg reform.

W Kijowie Chollet spotka się z wyższymi urzędnikami państwowymi, aby „omówić wsparcie USA dla wysiłków Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji oraz dalsze postępy w reformach gospodarczych i antykorupcyjnych”.

Ponadto doradca Białego Domu spotka się z przedstawicielami ukraińskiego środowiska biznesowego. Będzie rozmawiać o sposobach ożywienia ukraińskiej gospodarki.
W Warszawie Chollet ma przedyskutować „strategiczne kwestie dwustronne i regionalne oraz wspólne zaangażowanie na rzecz wartości i instytucji demokratycznych”.

Rosjanie już wiedzą, że tę bitwę Niemcy dla nich wygrali. W poniedziałek rosyjski układacz rur Akademik Czerski opuścił duńskie wody i powrócił na wody niemieckie, gdzie kończy układanie ostatniego 2,6-kilometrowego odcinka niemieckiej części gazociągu. W wodach duńskich pozostała barka kotwiczna Fortuna. Tam do położenia jest jeszcze około 100 km gazociągu (dokładnych danych brak).

Czytaj także: Gazprom próbuje ominąć unijne przepisy

Teraz Gazpromowi pozostaje jeszcze walka o uwolnienie gazociągu spod przepisów nowej dyrektywy gazowej Unii. Dałoby to dostęp do całej mocy gazociągu (zgodnie z przepisami Gazprom może wykorzystać tylko połowę z 23,5 mld m3 mocy) a w konsekwencji Niemcy zyskałyby pozycję największego hubu gazowego Europy (cztery nitki gazociągu północnego to na niemieckim rynku 110 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie).

Na dziś Gazprom tę walkę przegrywa.

Surowce i Paliwa
Ile będzie nas kosztować unijny podatek od ogrzewania i transportu? Są nowe dane
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Surowce i Paliwa
Huta Częstochowa odżyła. To jednak nie koniec walki o przetrwanie
Surowce i Paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i Paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Surowce i Paliwa
Trump apeluje do Brytyjczyków o wycofanie się z wiatraków i powrót do ropy
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku