Koncerny naftowe straciły miliardy na pandemii

Royal Dutch Shell zapowiedział odpisanie w bilansie 22 mld dolarów na utratę wartości aktywów po załamaniu się popytu na ropę i gaz z powodu pandemii i gorszej prognozy cen nośników energii. Wcześniej to samo zrobił BP, tylko suma odpisu jest nieco mniejsza – 17,5 mld dolarów.

Publikacja: 11.07.2020 14:58

PKN Orlen ma największą w Polsce sieć stacji paliw, Grupa Lotos – trzecią co do wielkości

PKN Orlen ma największą w Polsce sieć stacji paliw, Grupa Lotos – trzecią co do wielkości

Foto: PKN Orlen ma największą w Polsce sieć stacji paliw, Grupa Lotos – trzecią co do wielkości

Brytyjsko-holenderski koncern postanowił wcześniej odchodzić od paliw kopalnych i zmniejszyć emisję netto gazów cieplarnianych do zera w 2050 r. zgodnie z planem przedstawionym w kwietniu przez prezesa Bena van Beurdena.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Ograniczenia w przemieszczaniu się na świecie dotknęły w pewnej chwili ponad 4 mld ludzi powodując duży spadek popytu na paliwa. Shell jest największym na świecie ich dystrybutorem, spodziewa się w II kwartale spadku sprzedaży do ok. 4 mln baryłek dziennie, wcześniej podawał nawet 3,5 mln bd. Wydobycie ropy i gazu zmaleje do średnio 2,35 mln bd z 2,71 mln w I kwartale.

Koncern zapowiedział z tego powodu łączny odpis po opodatkowaniu 15-22 mld dolarów. Dotyczy spadku wartości skraplania gazu ziemnego (LNG) w Australii, w największym na świecie zakładzie Prelude, mniejszego wydobycia ropy i gazu w Brazylii i z łupkowych złóż w Stanach Zjednoczonych.

Po raz pierwszy od II wojny Shell zmniejszył dywidendę i wydatki na inwestycje w 2020 r. z 25 do 20 mld dolarów. W prognozie cen ropy spodziewa się teraz średniej ceny Brenta 35 dolarów/baryłka, wczesnej liczył na 60, a w latach 2021 i 2022 r. przewiduje 40 i 50 dolarów, też poniżej 60. Długoterminowo zakłada cenę 60 dolarów.

""

Stacja benzynowa należąca do BP/Bloomberg

energia.rp.pl

W połowie czerwca BP zapowiedział odpisanie w bilansie II kwartału (do 4 sierpnia) 17,5 mld dolarów na pokrycie spadku wartości swych aktywów z tego samego powodu. 8-10 mld pokryje wstępne prace poszukiwawcze złóż ropy i gazu, także projekty z których brytyjski koncern zrezygnował. Pod koniec marca wartość tych projektów wynosiła 14,2 mld dolarów. Kolejne 8-11 mld zostanie przeznaczone na pokrycie spadku wartości nieruchomości, zakładów i wyposażenia (PP&E), czyli aktywów produkcyjnych cenionych na 130 mld dolarów.

BP stwierdził, że pandemia przyspieszy jego przechodzenie na gospodarkę o mniejszej emisji spalin zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego z 2015 r. — Zresetowaliśmy naszą prognozę cen, aby bardziej oddawała skutki pandemii i możliwość większych starań w lepszym odbudowywaniu świata zgodnie z ustaleniami z Paryża — powiedział prezes Bernard Looney. Koncern obniżył prognozę ceny ropy gatunku Brent do średniej 55 dolarów/baryłka do 2050 r. z początkowo zakładanej 70 dolarów. Zwiększył natomiast z 40 do 100 dolarów za tonę CO2 stawkę, jak będzie musiał płacić rządom różnych krajów za emisję spalin przy wydobyciu i przerobie ropy i gazu.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami