Srebro ze względu na swoje właściwości ma różnorakie zastosowanie. Podstawowym i doskonale znanym jest jego funkcja inwestycyjna, co dziś podczas pandemii koronawirusa widać szczególnie mocno. Wkraczamy przecież w okres olbrzymich turbulencji politycznych i gospodarczych, które znajdują odzwierciedlenie w cenach złota. Notowania tego metalu zaczynają się zbliżać do historycznej wyceny na poziomie 1900 dol. za uncję, co zgodnie z rynkowymi mechanizmami zwiastuje nieodległą przecenę. Z tego względu wielu inwestorów zainteresuje się srebrem.
CZYTAJ TAKŻE: KGHM utrzymuje produkcję pomimo epidemii
Metal ten nie sprawuje zresztą jedynie funkcji inwestycyjnej, znajdując także zastosowanie w jubilerstwie, ale także przemyśle elektronicznym czy medycynie. Wynika to z jego podstawowych cech: jest ciągliwe, kowalne, lśniące, antyseptyczne. Ponadto ma wśród innych metali największą przewodność elektryczną i cieplną.
Srebro produkowane przez KGHM Polska Miedź S.A.
Srebro jest wykorzystywane również w energetyce, szczególnie szybko rosnącej w Polsce fotowoltaice, a więc jak miedź pełni istotną rolę w budowie europejskiego Nowego Zielonego Ładu. To wizja rozwoju gospodarczego dla całego Starego Kontynentu uwzględniająca obniżanie emisji gazów cieplarnianych i generowanie innowacji poprzez rozwój zielonych źródeł energii. Jak widać dla realizacji tego pomysłu konieczne są również strategiczne metale – co powinno dać Komisji Europejskiej do myślenia. Szczególnie teraz gdy pandemia koronawirusa pokazała, że globalne szlaki logistyczne bywają niepewne.