Reklama
Rozwiń

Gigantyczna przecena ropy naftowej

To już jest czarny dzień na rynku ropy naftowej. Taniej ona o około 30 proc. Baryłka ropy WTI jest wyceniana poniżej 30 USD. Ropa Brent zjechała poniżej 34 USD za baryłkę.

Publikacja: 09.03.2020 09:22

Gigantyczna przecena ropy naftowej

Foto: Bloomberg

Nowy tydzień na rynku rozpoczyna się od mocnego uderzenia. To jednak co dzieje się na rynku ropy może być zaskoczeniem nawet dla największych rynkowych „wyjadaczy”. Do czynienia mamy bowiem z gigantyczną przecenę.
Arabia Saudyjska obniżyła cenę własnej ropy i tym samym rozpoczęła wojnę cenową z Rosją. To pokłosie nieudanych rozmów grupy OPEC+ z ubiegłego tygodnia. Jakby tego było mało Arabia może dodatkowo zwiększyć wydobycie powyżej 10 mln baryłek dziennie. W tyle oczywiście jest koronawirus i jego wpływ na globalną gospodarkę.
„Kartel chciał podtrzymać ceny surowca. Tąpnięcie kwotowań czarnego złota rzutuje bezpośrednio na poziom awersji do ryzyka (Azja zalana czerwienią na indeksach, zwyżki japońskiego jena) oraz wyceny walut surowcowych (m.in. RUB, CAD). Z punktu widzenia PLN ponowne podbicie globalnych napięć jest oczywiście niekorzystne dla koszyka EM (do którego zalicza się ciągle PLN). Z drugiej strony na rynku widoczne jest podtrzymanie oczekiwań co do dalszego luzowania ze strony FED, co podtrzymuje słabość dolara. Oczywiście w świetle ostatnich wydarzeń pojawiają się sugestie dot. działań lokalnych RPP. Rada sygnalizuje jednak podtrzymanie statusu wait’n’see, nie chcąc obniżać stóp w środowisku podwyższonej inflacji” – zwraca uwagę w porannym komentarzu rynkowym Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku