UOKiK chce dopaść Gazprom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zażądał od Gazpromu danych dotyczących realizacji gazociągu Nord Stream-2. Ma to związek z dochodzeniem, w którym już został ukarany francuski koncern Engie – uczestnik rosyjskiego projektu.

Publikacja: 12.02.2020 12:12

Gazpromowi za gaz płacimy coraz mniej

Gazpromowi za gaz płacimy coraz mniej

Foto: Gazpromowi za gaz płacimy coraz mniej

O wystąpieniu UOKiK Gazprom poinformował w prospekcie emisyjnym do nowej emisji euro obligacji koncernu:

„15 stycznia 2020 r. Gazprom otrzymał zawiadomienie od polskiego UOKiK zawierające żądanie udostępnienia informacji i dokumentów koniecznych do prowadzonego (przez UOKiK – red.) dochodzenia” – cytuje fragment prospektu Gazpromu agencja RIA Nowosti.

Gazprom przypomina, że wcześniej Warszawa groziła już karą w wysokości 10 proc. rocznych przychodów każdej firmie, która będzie łamać wymogi UOKiK.

W maju 2019 r. UOKiK oskarżył Gazprom i pięć zachodnich koncernów – uczestników projektu Nord Stream2 czyli OMV (Austria), Wintershall i Uniper (Niemcy) Shell (Holandia), Engie (Francja) o złamanie polskiego prawa antymonopolowego poprzez finansowanie budowy gazociągu Nord Steram-2.

W listopadzie 2019 r. UOKiK nałożył karę 172 mln zł (40,1 mln euro) na francuski Engie. Francuzi zignorowali polski urząd i nie dostarczyli wymaganych informacji i dokumentów.

Jens Muller oficjalny przedstawiciel spółki Nord Stream 2 AG powiedział RIA Nowosti, że wystąpienie polskiego urzędu, nie ma związku z realizacją Nord Stream-2.

Wbrew temu co twierdzi Jens Muller, Polska jest stroną w budowie Nord Stream-2, choć gazociąg nie przechodzi przez nasze wody. Kraje Unii przez których strefy ekonomiczne prowadzi trasa gazociągu (Niemcy, Szwecja, Dania i Finlandia), muszą ocenić projekt i podzielić się tymi informacjami z sąsiadami, których środowisku może zagrozić budowa i eksploatacja gazociągu. Chodzi tu o siebie nawzajem oraz o Polskę i republiki bałtyckie.

Aby spółka finansująca inwestycję mogła powstać, potrzebna więc była zgoda odpowiednich urzędów także z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. UOKiK wydał decyzję negatywną, co uniemożliwiło założenie spółki.

Zachodnie koncerny i Gazprom zawarły więc porozumienie zgodnie, z którym firmy zachodnie udzielają Rosjanom pożyczki na kwotę równą połowie kosztów gazociągu (4,5 mld euro). Drugą połowę finansuje Gazprom ze swoich środków.

Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach