Gazprom chce robić z gazu… diamenty i hel

Rosjanie szukają nowych zastosowań dla gazu ziemnego. Ich plany zagrażają też polskich interesom.

Publikacja: 30.09.2019 12:27

Gazprom chce robić z gazu… diamenty i hel

Foto: A 24,21 carat rough diamond sits on a scanner at the diamond sorting center at the United Selling Organization (USO) of Alrosa PJSC in Moscow, February 12, 2019. at the United Selling Organisation (USO) of Alrosa PJSC sorting center in Moscow, Russia, ...

Koncern Gazprom neft poinformował na swojej stronie, że ogłosił przetarg na nowe wykorzystanie zasobów gazu ziemnego Rosji. Przetarg dotyczy badań procesów przekształcenia gazu w produkty twarde. Zwycięzca będzie musiał m.in. zbudować urządzenie do produkcji twardych materiałów z surowca węglowodorowego. Urządzenia takie koncern chce wykorzystać na swoich nowych złożach ropy i gazu.

Co takiego Gazprom spodziewa się uzyskać z przekształcenia gazu? Syntetyczne diamenty, ale także węgiel strukturalny oraz stałe materiały syntetyczne i termoizolacyjne, a także wypełniacze do materiałów budowlanych. Gazprom stawia też oferentom inny warunek – badania i samo urządzenie mają spełnić najnowocześniejsze standardy i normy z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć nauki i techniki.
""

The annual Argyle Pink Diamonds Tender is arranged for a photograph at the Argyle diamond mine operated by the Rio Tinto Group in the East Kimberly region of Western Australia, Australia, /Bloomberg

energia.rp.pl

Wykorzystanie gazu do produkcji diamentów i innych materiałów, to kolejny krok Rosjan w poszukiwaniu nowych zastosowań dla tradycyjnej kopaliny. Od 2017 r Gazprom realizuje projekt Logistycznego Centrum Obsługi Kontenerów z Helem. Centrum ma się stać jednym z największych helowych hubów na świecie. Dziś projekt jest gotowy w jednej trzeciej.
Hel produkowanym ma być w Amurskich Zakładach Przerobu Gazu należących do Gazpromu. Zakłady są w budowie; mają ruszyć w 2021 r a w 2024 osiągną pełną moc czyli będą produkować 38 mld m3 metanu,  2 mln ton etanu, 1,5 mln ton gazu skroplonego i 60 mln m3 helu.
Z zakładów hel będzie trafiał do Logistycznego Centrum, a stamtąd kontenerami – do portów na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Statkami gaz dotrze do odbiorców przede wszystkim w Azji i Oceanii. I to oni i ich kredyty w większości sfinalizują wart 14 mld dol. projekt.
Helu pozostały na Ziemi znikome ilości, bo jest lekki i nie wiąże się z innymi pierwiastkami więc umknął w atmosferę i utknął m.in.na Księżycu (stąd nazwa „kosmiczny gaz”). Jest więc jednym z najdroższych gazów, a zapotrzebowanie na niego rośnie.
Głównymi odbiorcami helu są: branża high-tech (producenci nadprzewodników, światłowodów, ekranów), przemysł maszynowy (spawalnictwo, urządzenia kriogeniczne), nauka i medycyna (rezonans magnetyczny).
""

Central Park visitors experience a 300 foot helium balloon ride on August 8, 2008 in New York, NY, U.S. /Bloomberg News

energia.rp.pl

Największe światowe zasoby helu znajdują się w Katarze (ok. 10 mld m3), Rosji (9,8 mld m3), USA (8,5 mld m3). Największą produkcję helu mają Amerykanie. Według wyliczeń Gazpromu obecnie świat potrzebuje rocznie ok. 170-180 mln m3 helu.
Rosyjski projekt jest zagrożeniem dla interesów Polski. Nasz kraj jest jedynym eksporterem helu w Unii i jednym z sześciu producentów helu na świecie.
W 2012 r PGNiG wyłożył 27,7 mln zł w zwiększenie o jedną trzecią wydajności instalacji uzyskiwania helu. Polska sprzedaje hel (rocznie od 400 do 600 ton) m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Turcji czy na Bałkany.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Chiński sen Gazpromu. Rosja przyparta do muru
Surowce i Paliwa
Najbliższe dni będą bardzo ważne dla Azotów
Surowce i Paliwa
Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy: Azoty chcą rosnąć szybciej niż rynek
Surowce i Paliwa
Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Surowce i Paliwa
Te paliwa jeszcze długo będą potrzebne