Wykorzystanie gazu do produkcji diamentów i innych materiałów, to kolejny krok Rosjan w poszukiwaniu nowych zastosowań dla tradycyjnej kopaliny. Od 2017 r Gazprom realizuje projekt Logistycznego Centrum Obsługi Kontenerów z Helem. Centrum ma się stać jednym z największych helowych hubów na świecie. Dziś projekt jest gotowy w jednej trzeciej.
Hel produkowanym ma być w Amurskich Zakładach Przerobu Gazu należących do Gazpromu. Zakłady są w budowie; mają ruszyć w 2021 r a w 2024 osiągną pełną moc czyli będą produkować 38 mld m3 metanu, 2 mln ton etanu, 1,5 mln ton gazu skroplonego i 60 mln m3 helu.
Z zakładów hel będzie trafiał do Logistycznego Centrum, a stamtąd kontenerami – do portów na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Statkami gaz dotrze do odbiorców przede wszystkim w Azji i Oceanii. I to oni i ich kredyty w większości sfinalizują wart 14 mld dol. projekt.
Helu pozostały na Ziemi znikome ilości, bo jest lekki i nie wiąże się z innymi pierwiastkami więc umknął w atmosferę i utknął m.in.na Księżycu (stąd nazwa „kosmiczny gaz”). Jest więc jednym z najdroższych gazów, a zapotrzebowanie na niego rośnie.
Głównymi odbiorcami helu są: branża high-tech (producenci nadprzewodników, światłowodów, ekranów), przemysł maszynowy (spawalnictwo, urządzenia kriogeniczne), nauka i medycyna (rezonans magnetyczny).