Ropa na huśtawce

Takiego wzrostu ceny ropy w ciągu jednego dnia, jak w miało to miejsce w poniedziałek, nie było na świecie od 30 lat. Dziś cena powoli spada.

Publikacja: 17.09.2019 12:50

Ropa na huśtawce

Foto: Bloomberg

Od wtorku rano do południa cena ropy marki Brent na światowych rynkach spadła coraz szybciej, chociaż nie było to, co działo się w odwrotną stronę dzień wcześniej. W poniedziałek, po atakach terrorystycznych na saudyjskie rafinerie, w wyniku czego Arabiia Saudyjska utraciła połowę mocy produkcyjnych (5,7 mln baryłek.doba), rynki eksplodowały wzrostami. Na koniec dnia cena podskoczyła o ponad 15 proc. do 69,78 dol./baryłka. To był największy jednodniowy wzrost od 30 lat.

– Atak na rafinerie w Arabii pokazał ich wrażliwe miejsca i rynek oceniał (w poniedziałek -red) geopolityczne ryzyka, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa – tłumaczył Reuters Andy Lipow prezes Lipow Oil Associates.

""

A Saudi Aramco logo sits on display during the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, /Bloomberg

energia.rp.pl

Dzisiaj sytuacja się poprawiła, podobnie jak nastroje na naftowym rynku. Wpływ na to miały wypowiedzi Donalda Trumpa o pomocy w formie udostępnienia amerykańskich zapasów ropy (taka deklaracja padła po raz pierwszy w historii), dane o rosnącym amerykańskim wydobyciu oraz wypowiedzi innych członków OPEC, że mają dość surowca, by zalać nim saudyjską dziurę.
Od rana ropa taniała, a tempo spadku cen przyśpieszyło koło południa. Europejska marka Brent potaniała o 1,5 proc. do 68 dol/baryłka; amerykańska ropa WTI kosztowała o 1,41 proc. mniej czyli 62 dol./baryłka.

Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że trudno przewidzieć, jak rozwinie się w drugiej połowie dnia. Jednak europejskie giełdy zareagowały na tanienie ropy wzrostami. Zyskiwały koncerny naftowe i energetyczne – francuski Total podrożał o 2 proc., niemiecki Engie o 1,5 proc. a brytyjski BP o 1,1 proc.

Co będzie dalej z ceną ropy? Międzynarodowe zaangażowanie w ustabilizowanie rynku oraz faktyczny nadmiar surowca mogą spowodować dalszy spadek cen do poziomu sprzed ataku. Arabia Saudyjska w tym tygodniu powinna też wznowić produkcję na poziomie sprzed ataku 14 września. Królestwo zaprosiło międzynarodowych ekspertów do swoich uszkodzonych rafinerii, by ocenili ich stan. Mają też wypracować takie systemy ochrony, by podobna ataki były w przyszłości niemożliwe.
Surowce i Paliwa
Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Surowce i Paliwa
Azoty podały Orlenowi czarną polewkę. Koniec rozmów o przejęciu ZA Puławy
Surowce i Paliwa
Ukraińskie huty wstrzymują produkcję na zimę
Surowce i Paliwa
Najwięksi sponsorzy rosyjskiej wojny. Ile Kreml zarobił na sprzedaży surowców
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Surowce i Paliwa
Unia liczy na zniesienie przez USA ceł na aluminium i stal
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange