W 2017 r. Unia Europejska sprowadziła 173 mln ton węgla – wynika z danych europejskiego stowarzyszenia producentów tego surowca Euracoal. To o 4 proc. więcej niż w 2016 r. Za ten wzrost – pierwszy od 2013 r. – odpowiada głównie Polska, ale nie tylko.
W minionym roku do Polski wpłynęło 13,4 mln ton czarnego paliwa z zagranicy, głównie z Rosji. Tym samym import węgla wzrósł aż o 61 proc. Wzrost importu zanotowały też takie kraje, jak Hiszpania (o 31 proc.), Francja (16 proc.) czy Holandia (12 proc.).
– To dowód na to, że presja Komisji Europejskiej na zamykanie węglowych źródeł energii była przedwczesna. W przyszłości węgiel będzie miał problem z utrzymaniem swojej konkurencyjności, ale dziś pomaga zaspokoić rosnące zapotrzebowanie Europy na energię elektryczną – przekonuje Tomasz Rogala, szef Euracoal oraz prezes Polskiej Grupy Górniczej.
W jego ocenie import czarnego paliwa w najbliższym czasie będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. – Bez zwiększenia produkcji rodzimego węgla i przy rosnącym popycie na energię spadek importu nie jest możliwy – twierdzi Rogala.