Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej nie zakończyła posiedzenia. W porządku obrad nie było kwestii personalnych, ale rada obradowała w pełnym składzie i miała możliwość rozszerzenia programu. Skład rady nadzorczej PGE nie został zmieniony po objęciu władzy przez PiS. Według pogłosek prezesa Marka Woszczyka miałby docelowo zastąpić Henryk Baranowski – obecny wiceminister skarbu.
Lada chwila spodziewana jest rezygnacja prezesa PKN Orlen Jacka Krawca. Posiedzenie rady nadzorczej w sprawie zmian w zarządzie paliwowego giganta ma się odbyć w środę. Jako następcę Krawca wymienia się Wojciecha Jasińskiego, posła PiS, byłego ministra skarbu. Skład rady nadzorczej Orlenu ma zostać wymieniony pod koniec grudnia, jednak już wcześniej nowy minister skarbu wprowadził do rady przedstawiciela, korzystając z uprawnienia statutowego.
Zmiany są oczekiwane także w przypadku KGHM i Lotosu. W miedziowym koncernie nie doszło do wymiany składu rady nadzorczej, minister skarbu nie ma żadnego statutowego przywileju. Ostatnie posiedzenie rady odbyło się 7 grudnia. Prezes Herbert Wirth nie ma podobno zamiaru składać dymisji, nie mając ku temu merytorycznych podstaw. Menedżer rozpoczął trzecią kadencję w marcu tego roku. Podobno pożegna się z posadą w styczniu. Kandydatami do jego zastąpienia są samorządowiec PiS i były prezes koncernu Krzysztof Skóra, były wiceprezes Maksymilian Bylicki czy Robert Pietryszyn, prezes Stadionu Wrocław.
Szef Lotosu Paweł Olechnowicz to najdłużej urzędujący prezes kontrolowanej przez państwo spółki – pełni funkcję od 2002 r. W sprawie jego odwołania i następcy niczego konkretnego na rynku nie słychać.
Posadę ma podobno zachować prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, który jest w dobrej komitywie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, byłym prezesem BZ WBK.