OPEC: równowaga na rynku w 2016 r.

Światowy rynek ropy powinien bardziej zrównoważyć się w 2016 r., bo Chiny i kraje rozwijające się zwiększą spożycie, natomiast podaż ropy łupkowej z Ameryki Płn. i innych regionów będzie rosnąć wolniej – uważa OPEC.

Publikacja: 13.07.2015 15:56

OPEC: równowaga  na rynku w 2016 r.

Foto: Bloomberg

W lipcowym raporcie kartel stwierdził, że spodziewa się wzrostu światowego popytu w 2016 r. o 1,34 mln bd wobec 1,28 mln w bieżącym roku. Wzrost popytu powinien być większy od podaży z krajów spoza OPEC i supelekkich frakcji, np. kondensatu, powodując wzrost zużycia ropy pochodzącej z kartelu. „To sugerowałoby poprawę w kierunku bardziej zrównoważonego rynku” – uznali jego ekonomiści w raporcie.

OPEC przewiduje, że popyt na jego ropę wzrośnie w 2016 r. o 860 tys. bd do 30,07 mln bd, natomiast w bieżącym roku będzie mniejszy o 100 tys. bd i wyniesie 29,21 mln bd.

Ceny znajdują się obecnie w połowie poziomu sprzed roku, ropa Brent kosztowała w Londynie 58,50 dolarów wobec szczytowej ceny 115 dolarów w czerwcu 2014. Spadek cen wpłynął na wyniki firm wydobywających ten surowiec wysokim kosztem i spowodował ostre zmniejszenie liczby szybów wiertniczych zwłaszcza w Ameryce Płn.

Podaż z krajów spoza kartelu zwiększy się tylko o 300 tys. bd po wzroście w bieżącym roku o 860 tys. bd. W wydobyciu w Stanach, gdzie w ostatnich 5 latach notowano burzliwy wzrost dzięki eksploatacji zasobów łupkowych metodą szczelinowania, nastąpi znacznie skromniejszy wzrost podaży. „Łączna produkcja surowca w stanie płynnym zwiększy się o 330 tys. bd, zaledwie o jedną trzecią 930 tys. bd spodziewanych w tym roku” – informuje raport.

W tym roku światowa podaż była znacznie większa od popytu, bo członkowie OPEC znad Zatoki starali się zachować udział w rynku, co doprowadziło do powstania większych rezerw. Zwłaszcza Arabia Saudyjska wywindowała swe pompowanie do rekordowego poziomu, o 231 tys. bd więcej niż w maju do 10,56 mln bd.

OPEC ocenia na podstawie danych z pobocznych źródeł, że wydobycie jego członków wzrosło w czerwcu o 283 tys. bd do 31,88 mln bd, głównie w Iraku, Arabii Saudyjskiej i Nigerii.

Surowce i Paliwa
Dyrektor największej fabryki cynku w Rosji nie żyje. Postrzelił się przypadkiem?
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Surowce i Paliwa
Zarząd KGHM-u szykuje wieloletni plan inwestycji w rozwój
Surowce i Paliwa
Kreml pozywa Shella. Wyrok wyda kapturowy sąd w Moskwie
Surowce i Paliwa
KE ogłosiła 47 strategicznie ważnych projektów. Wśród nich dwa z Polski
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Surowce i Paliwa
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?