Ropa najdroższa od ponad pół roku

Bloomberg

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od prognozowanego spadek zapasów w Stanach Zjednoczonych.

Za baryłkę ropy 26 maja w Singapurze trzeba było zapłacić 50,08 dol. W Londynie Brent był po 50,14 dol. To znaczy, że od stycznia 2016, kiedy ceny były najniższe od 13 lat, ropa podrożała o 80 proc. Spadek amerykańskich zapasów rzeczywiście zaskoczył rynek. Zmniejszyły się one o 4,23 mln baryłek, podczas gdy prognozowano, że będzie to 3,3 mln.

Powodów wzrostu cen jest jednak o wiele więcej. Nasilają się kłopoty z wydobyciem w Nigerii, gdzie jest ono najniższe od 2 lat oraz w Libii, gdzie trwają nadal walki. Do tego dochodzą jeszcze problemy z dostawami ropy do rafinerii – chociażby na redach francuskich stoją pełne tankowce, a związkowcy blokują ich wpływanie do portów , powoli rosnący popyt oraz minimalnie słabszy dolar. Na podaż ropy mają wpływ również Wenezuelczycy, którzy starają się pompować jak najwięcej, ale nie jest to możliwe z powodu coraz częściej występujących kłopotów z dostawami energii.

Analitycy jednak nie mają wątpliwości: to jeszcze nie tym razem ceny umocnią się na poziomie powyżej 50 dol. za baryłkę. I prognozują szybki powrót na rynek ropy z amerykańskich łupków. Ale w niedługim czasie może, ich zdaniem, dojść do kolejnego ataku na przebicie 50 dolarowej granicy i umocnienie cen na poziomie 50-55 dol.

Importerów jednak z pewnością ucieszy fakt, że większość pożarów w Kanadzie została już opanowana i dostawy surowca z piasków roponośnych wkrótce mają powrócić do normalnego poziomu.

Przedstawiciele OPEC spotkają się w Wiedniu 2 czerwca. Należy oczekiwać, że wszystkie kraje kartelu będą starały się teraz utrzymać swój udział rynkowy, bo będą walczyły o większe pieniądze. Ropa po 50 dol. daje także chwilę wytchnienia Rosjanom.

Mogą Ci się również spodobać

Uran z Kazachstanu króluje w USA

Kazachstan został liderem dostaw uranu do amerykańskich elektrowni jądrowych. Z podium zepchnął Rosję. Uran ...

Czarna energia na kroplówce

Polska nie szczędzi pieniędzy na wspieranie węgla i energetyki opartej na tym paliwie. Na ...

Gazprom przegrał z Naftogazem i musi zapłacić

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. ...

Walka ze smogiem to walka z biedą

Kraków od 12 lat prowadzi nierówną walkę ze smogiem. Dramatyczną sytuację pogarszają okoliczne wsie ...

Czarny PR Polski

Nasze lobby węglowe ma się świetnie, rozpoczyna nawet ekspansję na Zachód. Ambasador polskiego czarnego ...

Bałtycka ropa kusi

Złożami są zainteresowani nie tylko Polacy, ale też Rosjanie i Szwedzi. Mimo że Bałtyk ...