USA walczą o tron z czarnego złota

Bloomberg

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. Teraz to samo może stać się na rynku ropy.

– Wzrost wydobycia ropy w USA może uczynić z naszego kraju największego gracza na energetycznym światowym rynku – ogłosił Ryan Zinke amerykański sekretarz stanu ds wewnętrznych, podczas konferencji w Huston poświęconej technologiom szelfowym.

– W 1983 r mówiliśmy, że w 2003 r skończy się u nas ropa. Ale potem pojawiła się u nas rewolucja łupkowa, a to wszystko zmieniło nie tylko w kraju, ale i na światowym poziomie – cytuje sekretarza agencja Bloomberg.

Według amerykańskich danych, wydobycie ropy w USA może do końca 2018 r zwiększyć się o 17 proc. do rekordowych 10,24 mln baryłek. Ma to być efekt spadku kosztów uzyskania ropy z pokładów łupków bitumicznych. Dwa lata temu koszt wynosił ok. 90 dol. za baryłkę to dziś – 40-45 dol..

Od 1970 r wydobycie ropy w Stanach nie przekroczyło 10 mln baryłek na dobę. Polityka Donalda Trumpa może to zmienić. Z jego polecenia to sekretarz Zinke zajmuje się zachętami dla producentów, które mają zwiększyć produkcję amerykańskiej ropy.

Według najnowszego raportu „Annual Energy Outlook 2017 with projections 2050″ r amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA),do 2040 r blisko 40 proc. energii w USA uzyskiwane będzie z gazu. Wzrośnie eksport amerykańskiego LNG na światowe rynki a spadnie amerykański import ropy.

Na koniec 2016 r USA były na trzecim miejscu w produkcji ropy, po Rosji i Arabii Saudyjskiej. Na czwartej pozycji znalazł się Irak a na piątej – Chiny, które też sięgnęły po złoża łupkowe. W tym roku kraje OPEC, Rosja i kilku innych producentów ograniczyły wydobycie zgodnie z porozumieniem z Wiednia z listopada 2016 r. Nie dotyczy to jednak ani USA ani Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami

Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami – przewiduje przygotowany ...

Wielki odwrót szarej strefy z rynku paliw

Firmy produkujące paliwa płynne i legalnie nimi handlujące odnotowują coraz większą sprzedaż, zwłaszcza oleju ...

Ukraińsko-polski handel pod napięciem

Od początku roku Ukraina zwiększyła eksport prądu o blisko 50 proc.. Najwięcej importują Węgry ...

Gazowy sojusz w Iranie

Koncerny z Francji, Chin i Iranu będą wydobywać gaz z największego złoża świata. Iran ...

Tauron wygrywa przetargi

Tauron po raz czwarty wygrał największy w Polsce przetarg na sprzedaż energii dla podmiotów ...

Spada import gazu na Ukrainę

Kolejny rok Ukraina udowadnia, że może importować mniej gazu i że nie musi to ...