USA walczą o tron z czarnego złota

Bloomberg

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. Teraz to samo może stać się na rynku ropy.

– Wzrost wydobycia ropy w USA może uczynić z naszego kraju największego gracza na energetycznym światowym rynku – ogłosił Ryan Zinke amerykański sekretarz stanu ds wewnętrznych, podczas konferencji w Huston poświęconej technologiom szelfowym.

– W 1983 r mówiliśmy, że w 2003 r skończy się u nas ropa. Ale potem pojawiła się u nas rewolucja łupkowa, a to wszystko zmieniło nie tylko w kraju, ale i na światowym poziomie – cytuje sekretarza agencja Bloomberg.

Według amerykańskich danych, wydobycie ropy w USA może do końca 2018 r zwiększyć się o 17 proc. do rekordowych 10,24 mln baryłek. Ma to być efekt spadku kosztów uzyskania ropy z pokładów łupków bitumicznych. Dwa lata temu koszt wynosił ok. 90 dol. za baryłkę to dziś – 40-45 dol..

Od 1970 r wydobycie ropy w Stanach nie przekroczyło 10 mln baryłek na dobę. Polityka Donalda Trumpa może to zmienić. Z jego polecenia to sekretarz Zinke zajmuje się zachętami dla producentów, które mają zwiększyć produkcję amerykańskiej ropy.

Według najnowszego raportu „Annual Energy Outlook 2017 with projections 2050″ r amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA),do 2040 r blisko 40 proc. energii w USA uzyskiwane będzie z gazu. Wzrośnie eksport amerykańskiego LNG na światowe rynki a spadnie amerykański import ropy.

Na koniec 2016 r USA były na trzecim miejscu w produkcji ropy, po Rosji i Arabii Saudyjskiej. Na czwartej pozycji znalazł się Irak a na piątej – Chiny, które też sięgnęły po złoża łupkowe. W tym roku kraje OPEC, Rosja i kilku innych producentów ograniczyły wydobycie zgodnie z porozumieniem z Wiednia z listopada 2016 r. Nie dotyczy to jednak ani USA ani Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wysokie zarobki zarządu Orlenu

W 2015 r. łączne wynagrodzenia, premie i inne świadczenia zarządu płockiego koncernu wyniosły 13,5 ...

Striżyk odwołana z zarządu Tauronu

Rada nadzorcza Tauronu odwołała Annę Striżyk z funkcji wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych – podała spółka. ...

Shell odpowie przed holenderskim sądem

Koncern energetyczny Shell odpowie przed holenderskim sadem za katastrofę ekologiczną w Nigerii. Sędzia Hans ...

Rosja: Gerhard Schroeder we władzach Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wybrany w piątek na członka rady dyrektorów rosyjskiego ...

Kuwejt walczy z wypływem ropy

Od soboty ropa wylewa się do Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kuwejtu. Prawdopodobnie pękł ...

Za pół roku Bruksela zajrzy do umów gazowych

Komisja Europejska może zacząć sprawdzać gazowe kontrakty krajów członkowskich już na początku przyszłego roku. ...