USA walczą o tron z czarnego złota

Bloomberg

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. Teraz to samo może stać się na rynku ropy.

– Wzrost wydobycia ropy w USA może uczynić z naszego kraju największego gracza na energetycznym światowym rynku – ogłosił Ryan Zinke amerykański sekretarz stanu ds wewnętrznych, podczas konferencji w Huston poświęconej technologiom szelfowym.

– W 1983 r mówiliśmy, że w 2003 r skończy się u nas ropa. Ale potem pojawiła się u nas rewolucja łupkowa, a to wszystko zmieniło nie tylko w kraju, ale i na światowym poziomie – cytuje sekretarza agencja Bloomberg.

Według amerykańskich danych, wydobycie ropy w USA może do końca 2018 r zwiększyć się o 17 proc. do rekordowych 10,24 mln baryłek. Ma to być efekt spadku kosztów uzyskania ropy z pokładów łupków bitumicznych. Dwa lata temu koszt wynosił ok. 90 dol. za baryłkę to dziś – 40-45 dol..

Od 1970 r wydobycie ropy w Stanach nie przekroczyło 10 mln baryłek na dobę. Polityka Donalda Trumpa może to zmienić. Z jego polecenia to sekretarz Zinke zajmuje się zachętami dla producentów, które mają zwiększyć produkcję amerykańskiej ropy.

Według najnowszego raportu „Annual Energy Outlook 2017 with projections 2050″ r amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA),do 2040 r blisko 40 proc. energii w USA uzyskiwane będzie z gazu. Wzrośnie eksport amerykańskiego LNG na światowe rynki a spadnie amerykański import ropy.

Na koniec 2016 r USA były na trzecim miejscu w produkcji ropy, po Rosji i Arabii Saudyjskiej. Na czwartej pozycji znalazł się Irak a na piątej – Chiny, które też sięgnęły po złoża łupkowe. W tym roku kraje OPEC, Rosja i kilku innych producentów ograniczyły wydobycie zgodnie z porozumieniem z Wiednia z listopada 2016 r. Nie dotyczy to jednak ani USA ani Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa antysmogowa – dobre narzędzie, ważna edukacja

Z podpisu prezydenta pod „ustawą antysmogową” cieszą się wszyscy, którzy działają na rzecz czystego ...

Unimot sprzedaje więcej prądu

Zależna firma Tradea podwoiła w ostatnim roku liczbę swoich klientów i zapowiada dalsze  wzrosty. ...

Turecki atom w rosyjskich rękach

Pierwsza elektrownia jądrowa Turcji rozpocznie pracę za siedem lat. Zbudują ją i sfinansują Rosjanie. ...

Wiatr znad morza coraz silniejszy

W 2017 roku podłączono w Europie turbiny o mocy 3,15 tys. MW. To dwa ...

Chiny mogą być partnerem UE w ambitnej polityce klimatycznej

Wyzwaniem jest pogodzenie rozwoju z ochroną klimatu – mówi Jian Liu, główny naukowiec ds. ...

Ropa taniej w USA. Bliski Wschód pompuje więcej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższego poziomu od ...