Mocno wzrosły zyski PKN Orlen

Bloomberg

W I kwartale koncern zanotował rekordowe wyniki w każdym z segmentów prowadzonej działalności. To m.in. efekt sprzyjających warunków zewnętrznych.

PKN Orlen wypracował w I kwartale 22,9 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i aż 2,1 mld zł czystego zysku. Oba wyniki mocno wzrosły w stosunku do tego samego okresu 2016 r. Zwyżki wyniosły odpowiednio 41,1 proc. oraz 521,4 proc.

Kluczowy dla koncernu wskaźnik, czyli oczyszczona EBITDA wg LIFO (zysk operacyjny powiększony o amortyzację z pominięciem zmian na zapasach ropy oraz odpisów aktualizujących majątek trwały) wyniósł ponad 2,3 mld zł i był o 19,8 proc. wyższy niż rok wcześniej. Spółka informuje, że to m.in. rezultat wzrostu łącznych wolumenów sprzedaży o 4 proc., które osiągnęły historyczny poziom dla I kwartału. Grupa zwiększyła też przerób ropy o 7 proc. oraz średnie dzienne wydobycie ropy i gazu o 8 proc. Wreszcie pozytywne efekty przyniósł wzrost marż paliwowych i pozapaliwowych w segmencie detalicznym.

Rekordowe wyniki PKN Orlen zanotował w każdym z segmentów prowadzonej działalności. Osiągnieciu tak dobrych rezultatów niewątpliwie sprzyjały czynniki zewnętrzne. W I kwartale wzrosły marże rafineryjne i petrochemiczne, średnia cena ropy, a także doszło do osłabienia średniego kursu złotówki względem dolara i umocnienia względem euro. Ponadto koncern na wszystkich rynkach, na których jest obecny, odnotował wzrost konsumpcji oleju napędowego. Zauważa, że kilkunastoprocentowa dynamika wzrostu odnotowana na rynku polskim związana jest głównie z ograniczeniem szarej strefy w wyniku wdrażanych przepisów oraz skuteczniejszej egzekucji prawa.

– Pomimo mniej sprzyjającego otoczenia, bardzo dobrze rozpoczęliśmy bieżący rok. W pierwszym kwartale ponownie nasze wyniki zostały wsparte przez działania regulacyjne ograniczające szarą strefę – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. Dodaje, że w minionym kwartale koncern zainicjował projekt budowy instalacji tzw. visbreakingu, która umożliwi dalsze pogłębianie przerobu ropy. Grupa kontynuuje także wcześniej rozpoczęte inwestycje energetyczne w Polsce i petrochemiczne w Polsce i Czechach oraz modernizacyjne w segmencie detalicznym.

Mogą Ci się również spodobać

Moskwa odmawia Białorusi

Nie będzie kolejnej zniżki w cenie gazu dla Białorusi. Moskwa odrzuciła prośbę Mińska. Białoruś ...

Robotnicy grabią „wenezuelski Orlen”

Tysiące robotników państwowego koncernu paliwowego Wenezueli porzuca swoje miejsca pracy i zabiera co się ...

Wielki apetyt na Petrobras

Papiery dłużne skompromitowanego korupcją koncernu naftowego z Brazylii cieszyły się ogromnym wzięciem zagranicznych inwestorów. ...

Drożejący prąd uderza w polski przemysł

Eksperci przewidują, że hurtowe ceny energii elektrycznej w kolejnych latach będą dalej rosły. To ...

PGE: Decyzja dot. EDF w przyszłym tygodniu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bardzo szybko wyda decyzję dotyczącą przejęcia przez Polską ...

Tchórzewski: rekomendacje KGHM, Enei i Energi optymalne

Minister energii Krzysztof Tchórzewski jako „optymalne” określił propozycje zarządów KGHM, Enei oraz Energi w ...