W swoim wystąpieniu do amerykańskiego resortu finansów Exxon prosi, by władze pozwoliły na realizację wielu projektów w Federacji Rosyjskiej wspólnie z Rosnieftem, dowiedział się Wall Street Journal. Exxon podał kilkanaście lokalizacji, na których miałby prowadzić poszukiwania, wiercenia i wydobycie. Jest wśród nich i Arktyka i Morze Czarne. Koncern argumentuje, że licencje na prace na Morzu Czarnym niedługo się skończą, co grozi usunięciem Exxon ze złóż przez włoski koncern Eni.

Kluczową sprawą jest osoba Rexa Tillersona, sekretarza stanu w rządzie Donalda Trumpa, a wcześniej przez lata prezesa Exxon Mobil. Po nominacji Tillerson zapowiedział, że przez dwa lata nie będzie uczestniczył w podejmowaniu decyzji dotyczących Exxonu. Za jego kierownictwa Exxon był największym w Rosji inwestorem zagranicznym ze statusem inwestora strategicznego (w ramach współpracy z Rosnieftem). W styczniu 2011 r. Amerykanie podpisali z Rosnieftem porozumienie o wspólnym wydobyciu ropy z Morza Czarnego. We wrześniu 2014 r. pojawili się w rosyjskiej Arktyce – na Morzu Karskim odkryli nowe złoża. W sumie Exxon zaangażował się w 10 projektów w Rosji.

Po wprowadzeniu sankcji w marcu 2014 r. koncern wycofał się z 9 na 10 wspólnych projektów z Rosnieftem. Zabrał z Rosji swoich specjalistów i sprzęt. Postawiło to Rosjan pod ścianą, bo sami nie dysponują własnymi rozwiązaniami.

W październiku 2014 r. prezes Rosnieftu Igor Sieczin wystąpił do Kremla o wydłużenie o 5 lat czasu danego na poszukiwania arktycznych złóż na szelfie Rosji. Zamiast udzielonych licencji na 10 lat, Sieczin chciał 15 lat na prace geologiczno-poszukiwawcze. Jako przyczyny wymienił poza pogodą i „trudną sytuacją lodową”, także „brak specjalistycznych środków technicznych, które pozwolą wykonać skomplikowane roboty”.

Exxon pozostał jedynie na dalekowschodniej wyspie Sachalin, gdzie jest operatorem w projekcie wydobycia ropy i gazu Sachalin-1. W kwietniu tego roku Sieczin zapowiedział, że Rosnieft w tym roku rozpocznie wiercenia na Morzu Czarnym; w przyszłym na Morzu Barentsa, a w 2019 r. – na Morzu Karskim. Wszystko na podstawie porozumienia o partnerstwie z Exxonem.